عمومی

چطور قدمان را بلند کنیم ؟【سال 1403 】❤️

قد معیار مهمی در زیبایی هر انسانی است، از این رو در این مقاله می خواهیم در رابطه با این که چطور قدمان را بلند کنیم بیشتر بدانیم و اطلاعات کافی کسب کنیم؛ افراد کوتاه قد به دنبال افزایش قد خود هستند و می خواهند که ظاهر زیباتری داشته باشند؛ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا نکات و تکنیک های طلایی افزایش قد را با هم بررسی کنیم.

افزایش قد

منظور از قد انسان این است که باید فرد از فاصله کف پا تا روی سرش را در حالت ایستاده و عمودی اندازه بگیرد تا متوجه اندازه قد خود شود؛ عوامل بسیاری در افزایش یا کاهش وزن تاثیر گذارند که باید آن ها را در نظر گرفت؛ به طور معمول رشد قد انسان تا ۲۰، ۲۵ سالگی ادامه دارد؛ طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است مردان ایرانی در دنیا بیشترین افزایش طول قد را در صد سال اخیر برای خود ثبت کرده اند، تغذیه ای که حاوی کالری (گوشت و لبنیات) باشد و در ضمن ژنتیک، تاثیر بسیار زیادی در افزایش قد دارد؛ تا به حال حدود ۱۸۰ ژن شناخته شده‌ است که در اندازه قد نقش بسیار موثری دارند.

افزایش قد

اکثر انسان ها علاقه بسیار زیادی به افزایش قد خود دارند و به دنبال این اند که از طریق روش های مختلف قد خود را افزایش دهند؛ کوتاهی قد هم در خانم ها و هم در آقایان مشکل بزرگی محسوب می شود که اگر در زمان مناسب متوجه این مسئله شوند می توانند که از کوتاهی قد جلوگیری کنند؛ برای این که انسان بتواند قد خود را بلند کند می تواند از ورزش های گوناگون و تغذیه های سالم استفاده کند که در ادامه مقاله بیشتر در این باره بررسی خواهیم کرد.

چه عواملی در افزایش یا کاهش قد تاثیر گذارند ؟

در واقع عوامل بسیار زیادی در افزایش قد تاثیر گذارند و باید همه این عوامل را در نظر گرفت که شامل موارد زیر می باشند :

1 . DNA : اصلی ترین عامل تعیین کننده قد هر فرد DNA می باشد که دانشمندان توانسته اند بیش از 700 نوع ژن مختلف را در این باره شناسایی کنند که این ژن ها می توانند قد را تعیین کنند؛ بسیاری از این ژن ها، تاثیر بسیار زیادی بر روی صفحات رشد می گذارند و برخی از آن ها بر تولید هورمون های رشد انسان تأثیر می گذارند؛ برای افرادی که از قومیت های متفاوتی هستند، دامنه های قد معمولی متفاوت می باشد؛ باز هم، این با DNA آن ها قابل تشخیص هستند؛ بعضی از شرایط ژنتیکی می تواند در ضمن بر قد بزرگسالان تأثیر مستقیم بگذارد که این شرایط ژنتیکی شامل سندرم داون و سندرم مارفان می باشد.

2 . هورمون ها : بدن انسان نوعی هورمون تولید می کند که به صفحات رشد دستور می دهد که استخوان جدیدی بسازند؛ این هورمون ها شامل:

 • هورمون های رشد : این هورمون ها در غده هیپوفیز انسان ساخته می شوند و مهم ترین هورمون برای رشد کردن قد انسان محسوب می شوند؛ بعضی از شرایط سلامت بدنی انسان می تواند محدود کننده میزان هورمون های رشد بدن باشد و این مسئله می تواند بر قد انسان تأثیر بگذارد؛ به طور مثال کودکانی که یک بیماری ژنتیکی نادر دارند که نام آن کمبود هورمون رشد مادرزادی است که موجب می شود این کودکان با سرعت بسیار کندتری نسبت به سایر کودکان رشد کنند.
 • هورمون های تیروئید : غده تیروئید موجب به وجود آمدن هورمون هایی می شود که تاثیر مستقیم بر رشد می گذارد.
 • هورمونهای جنسی : تستوسترون و استروژن تاثیر بسیار مهمی برای رشد در دوران بلوغ دارند.

3 . ارتباط جنسی :همه می دانیم که مردان نسبت به زنان قد بسیار بسیار بلندتری دارند؛ در ضمن ممکن است که مردان رشد طولانی تر از زنان داشته باشند؛ به طور تقریبی​​، هر مرد بالغ 5.5 در ( 14 سانتی متر ) معیار قد بلندتر از یک زن بالغ می باشد؛ طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، در ایالات متحده، به طور میانگین، قد مردی 69 ساله (175.2 سانتی متر) و متوسط ​​قد زنی 63.6 در (161.5 سانتی متر) قد می باشد.

توجه به چه نکاتی در افزایش قد موثر اند ؟

توجه به چه نکاتی در افزایش قد موثر اند ؟

در صورتی که می خواهیم بدانیم که چطور قدمان را بلند کنیم، باید برخی نکات را در نظر بگیریم و به آن ها توجه کنیم که این نکات به شرح زیر می باشند :

1 . تغذیه مناسب : همان گونه که می دانیم در روند رشد ما، تغذیه نقش بسیار مهمی دارد و موجب افزایش یا کاهش قد ما می شود؛ اگر کودکان تغذیه مناسبی نداشته باشند، قد بلندی نخواهند داشت؛ طبق توصیه متخصصان باید کودکان و جوانان، رژیم غذایی متنوع و مناسبی داشته باشند و باید رژیم آن ها همراه با مقدار زیادی میوه و سبزیجات باشد؛ این افراد باید اطمینان داشته باشند که تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن خود را برای افزایش قد دریافت می کنند.

مصرف کردن پروتئین و کلسیم تاثیر بسزایی در سلامت استخوان و رشد دارد که بعضی از این مواد غذایی غنی از پروتئین شامل موارد زیر اند :

 • گوشت
 • مرغ
 • غذای دریایی
 • تخم مرغ
 • حبوبات
 • آجیل و دانه ها

برخی از مواد غذایی حاوی کلسیم شامل موارد زیر اند :

 • ماست
 • شیر
 • پنیر
 • کلم بروکلی
 • کلم کیل
 • دانه سویا
 • پرتقال
 • ساردین
 • سالمون

توجه به تغذیه مناسب در دوران بارداری نیز برای سالم ماندن استخوان و رشد کردن جنین ضروری می باشد؛ طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی (WHO) به زنان باردار؛ آن ها باید مواد غذایی مختلفی از جمله سبزیجات سبز و نارنجی، گوشت، ماهی، لوبیا، آجیل، لبنیات پاستوریزه و میوه مصرف نمایند.

2 . خواب کافی : داشتن خواب کافی موجب رشد کردن کودکان و نوجوانان می شود؛ هنگامی که انسان به خواب عمیق می رود، بدنش هورمون های مورد نیاز خود برای بدن را ترشح می کند؛ از این رو داشتن خواب کافی و به اندازه، موجب رشد مطلوب در فرد می شود.

3 . ورزش منظم : مورد بسیار ضروری دیگر مربوط به ورزش کردن به صورت منظم برای رشد فیزیکی طبیعی بدن می باشد؛ به طور مثال بازی های خارج از خانه و یا انجام دادن ورزش می توانند موجب سلامتی، تراکم و استحکام یافتن استخوان ها شوند.

کدام ورزش ها موجب افزایش قد می شوند ؟

در واقع ورزش های مختلف بسیاری وجود دارند که با کشش های لازم در نواحی مختلف بدن موجب افزایش قد می شوند که این ورزش ها به شرح زیر می باشند :

شنا کردن :

همان گونه که می دانیم آب یک ترکیب بسیار مهمی محسوب می شود و طبق گفته محققان، نوشیدن آب به اندازه کافی برای عملکرد نرمال و بهتر بدن ضروری می باشد؛ در واقع همان مقدار که وجود آب در درون بدن ما مهم است، این آب تبدیل به یک فاکتور مهم در خارج از بدن ما می شود؛ در حقیقت شنا کردن علاوه بر این که موجب افزایش یافتن انعطاف پذیری بدن ما می شود، بلکه باعث تحریک شدن سلول های درون نیز می شود و همه ماهیچه ها را به کار می اندازد؛ شنا کردن موجب می شود که قد به صورت طبیعی افزایش پیدا کند.

ورزش های آویزانی :

یکی از بهترین راه ها برای افزایش قد ورزش های آویزانی است؛ ما می توانیم که با انجام این تمرینات استقامت بازوهای خود را افزایش دهیم؛ این راهی می باشد که برای برقراری ارتباط با تمام ماهیچه های بالاتنه ما است؛ برای استقامت هر چه بیشتر پاهای خود می توانیم که پاهای خود را دور یک قطب بپیچد؛ پس از آن اگر روی بازوها آویزان شد، ما می توانیم که پاهایمان را به سمت بالا بکشیم و در ادامه آن ها را به حالت عادی خود برگردانیم؛ تکرار کردن این ورزش بدن ما را از چربی خالی می کند و هنگامی که بدن ما تغییر می کند، قد در نتیجه بلند می شود.

لمس انگشت پا :

برای انجام این ورزش باید صاف ایستاد و سپس رو به پایین به سمت زانوها خم شد؛ انجام این کار موجب تحریک کردن ماهیچه های کمر و ساق پا می شوند و در ضمن ماهیچه های ران و باسن ما هم با انجام این تمرین ماساژ داده می شوند؛ ما باید سعی کنیم که به سمت انگشتان پای خود برویم، اما نباید به خودمان بیشتر از حد بدنی مان فشار بیاوریم؛ برای این که نتیجه بهتری از این کار بگیریم باید آن را از سنین پایین انجام دهیم تا انعطاف پذیری کلی بدن ما را بهبود بخشد.

ژست کبری :

در واقع ژست کبرا شبیه به افعی می باشد که شروع این کار با دراز کشیدن روی شکم می باشد؛ برای انجام آن باید به آرامی تنه بالایی بدن مان را به سمت بالا ببریم تا انگار که بتوانیم قوطی ماالشعیر را باز کنیم؛ انتقال باید بسیار نرم صورت بگیرد؛ خم شدن ما قطعا به اندازه قدرت کشش بدن مان می باشد؛ انجام این ماساژ موجب افزایش قابلیت های رشدی سلول های ما می شود.

تعویض لگن :

در واقع حرکت تعویض لگن شبیه به پل می باشد که در یک وضعیت باید به حالت صاف دراز بکشیم و  زانوهای خود را خم کنیم؛ در ادامه باید پاهای خود را به اندازه عرض شانه خود از یکدیگر جدا کنیم؛ اکنون پای خود را فشار می دهیم و باسنمان را بالا ببریم و کمر خود را صاف نگاه داریم؛ در این حالتی که هستیم باید به آرامی نفس بکشیم و همچنین باسنمان را به پایین بگذاریم و دوباره بلند شویم و این حرکت را تکرار کنیم؛ در واقع تعویض لگن به مراقبت از سلول های پشت بدن ما کمک شایانی می کند.

طناب بازی :

طناب بازی کردن تنها یک بازی سرگرم کننده محسوب نمی شود، بلکه روشی بسیار جالب برای داشتن قد بلندتر است؛ طناب بازی موجب می شود که ما بسیار زیاد بپریم؛ در واقع پریدن موجب حرکت کامل سلول های بدن ما از سر تا پا شود؛ هر ماهیچه بدن ما، واحد فعال می شود؛ انجام این حرکت راه بسیار ایده آلی برای رشد کردن ساده بدن می باشد؛ راهی بسیار مناسب برای جلوگیری کردن از توزیع چربی در مناطق مختلف بدن است.

کدام ورزش ها موجب افزایش قد می شوند ؟

شنای خشک :

برای افرادی که علاقه ای به آب ندارند، انجام شنای خشک، یک روش جایگزین برای بدست آوردن بیشترین مزایای شنا کردن بدون خیس شدن می باشد؛ این شنا کردن ورزشی می باشد که شامل حرکت جفت پای متناوب می شود؛ برای انجام آن باید حتما دست چپ مان با پای چپ و دست راست مان با پای راست بالا رود؛ در واقع باید حتما در یک موقعیت مناسب دراز بکشیم، هر کدام از جفت پای خود را به نوبت بلند کنیم و هر عضو خود را تا جایی که توان داریم، بکشیم؛ این تمرین یکی از بهترین راه ها برای افزایش قد است.

کشش ستون فقرات رو به جلو :

ورزش کشش ستون فقرات رو به جلو، یک روش بسیار ساده و در عین حال تاثیرگذار برای عملکرد دقیق ستون فقرات می باشد؛ باید ما این ورزش را پس از یک جلسه ورزش خسته کننده مانند شنا کردن انجام دهیم؛ پاهای خود را باید به صورت مستقیم بر روی زمین صاف بگذاریم؛ نفس عمیقی بکشیم و حس کنیم که نفسمان در تمام طول ستون فقراتمان در حال حرکت است و پس از آن شانه هایمان را رها کنیم و در نهایت ستون فقراتمان را به سمت جلو خم کنیم و کش دهیم.

ورزش پا راست بالا :

به قطع می توان گفت که ورزش پا راست بالا جزو 10 ورزش برتر برای افزایش قد ما محسوب می شود؛ این ورزش آسان و بسیار ساده می باشد؛ برای انجام آن باید به پشت خود دراز بکشیم و به آهستگی پاهای خود را با یکدیگر بلند کنیم؛ پاها را مستقیم در هوا حرکت دهیم و به مرور به پایین نزدیک زمین هدایت کنیم و چند اینچ بالاتر از زمین نگه داریم و مجددا آن ها را به حالت عمودی و تقریبا 90 درجه با کف، بالا ببریم و آن ها را دقیقا بالای زمین قرار دهیم؛ می توانیم این ورزش را 7 تا 8 بار در روز شروع کنیم.

بارفیکس زدن چه تاثیری بر افزایش قد دارد ؟

بسیاری از افراد به دنبال این اند که از داروهایی استفاده کنند که موجب افزایش قد آن ها می شود اما این داروها یا عوارض بسیار جدی دارند یا این که تاثیری بر افزایش قد نمی گذارند؛ اما افرادی نیز هستند که می خواهند با روش های ساده ای مثل بارفیکس زدن می خواهند قد خود را بلند کنند.

در واقع بارفیکس زدن به صورت منظم و پی در پی ممکن است که تأثیر فیزیکی چندان و بسیار زیادی بر قدمان نگذارد، اما می تواند فرم بدن ما را تغییر دهد و ما با نتایج جالبی روبه‌رو شویم؛ برای سلامت بدن خود باید حتما عضلات قوی‌تری را بسازیم، صاف ایستادن را به طور کلی تمرین کنیم و تمرین‌های طولی مثل بارفیکس انجام دهیم؛ در حقیقت ما می توانیم که با انواع مختلف بارفیکس زدن کمک بزرگی به افرایش قد خود کنیم.

انواع مختلف بارفیکس زدن

انواع مختلف بارفیکس زدن

همان گونه که در قسمت قبلی ذکر کردیم، بارفیکس زدن خود انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها بر افزایش قد ما به نوعی تاثیر می گذارند و ماهیچه های مختلف بدن ما را تقویت می کنند؛ انواع مختلف بارفیکس زدن به شرح زیر می باشد :

بارفیکس دست باز از جلو :

1 . برای این نوع بارفیکس زدن باید در ابتدا میله بارفیکس را با دست‌های باز خود بگیریم (از عرض شانه‌ها بازتر)  و زانو‌ های خود را به یکدیگر قلاب کنیم و خم کنیم، سپس سینه مان را رو به جلو متمایل کنیم.

2 . در ادامه باید خودمان را با کمک عضلات زیر بغلمان و به وسیله خم کردن آرنج‌ها به سمت بالا بکشیم (تا حدی که چانه ما در برابر میله قرار بگیرد) پس از آن با مکث کوتاهی به آهستگی به حالت اولیه برگردیم؛ برای این که بتوانیم به عضلات زیر بغلمان در پایین‌ترین نقطه حرکت، فشار و کشش بسیار زیادی وارد کنیم باید تا حد ممکن پایین بیاییم و دست‌هایمان را به طور کامل بکشیم و صاف کنیم.

بارفیکس دست جمع برعکس :

انجام این نوع از بارفیکس نه تنها به عضله زیر بغل ما، فشار بسیار بیشتری وارد می کند بلکه به عضلات جلو بازو و ساعد نیز نیرو وارد می کند؛ طریقه انجام آن به شرح زیر می باشد :

1 . باید در ابتدا میله بارفیکس را به گونه ای بگیریم که کف دست‌های ما رو به روی صورتمان باشد و تقریبا فاصله آن‌ها از یکدیگر پانزده سانتی متر باشد.

2 . سپس باید از طریق خم کردن آرنج‌هایمان، خود را به سمت بالا بکشیم و پس از یک مکث کوتاه به حالت اولیه برگردیم.

بارفیکس زدن اصولی به چه صورت است ؟

برای این که بتوانیم اصولی و طبق قانون بارفیکس بزنیم تا هیچ گونه مشکلی برای عضلات و استخوان های بدنمان رخ ندهد، باید از به نکات و روش هایی که در ادامه مقاله ذکر می شود توجه کنیم :

1 . برای تمرین این نوع ورزش باید حتما شانه‌هایمان را به سمت پایین نگه داریم و شانه ها را سمت همدیگر متمایل کنیم؛ انجام این حرکت موجب درگیر شدن عضلات خاص ما در قسمت شانه می شود که پس از آماده شدن کامل، کمک بزرگی به کشش ها، مشت زدن و پرتاب کردن‌هایمان می‌کند و هیچ گونه دردی به وجود نمی آید؛ پس ما باید از طریق قدرت صرف عضلانی به قسمت بالای میله برسیم؛ این گونه است که بیشتر افراد خودشان را به سمت بالای میله تاب می‌دهند و موجب به وجود آمدن یک نیروی آنی در این حرکت می‌شوند؛ در صورتی که ما از این نیرو استفاده نماییم، همه فشارها از روی تمام عضلات ما برداشته می‌شوند که علامت بسیار خوبی برای بهبود یافتن سطح قدرت ما نخواهد بود.

2 . نکته مهم بعدی در انجام این تمرین، این می باشد که باید مراقب محل قرار گرفتن دست هایمان باشیم؛ قسمتی از میله که ما دست های خود را روی میله قرار می‌دهیم، به طور قابل توجهی بر روی ماهیت افزایش یافتن قدرت ما تأثیر خواهد گذاشت؛ به طور مثال اگر ما دست‌های خود را با فاصله‌ی زیاد از یکدیگر قرار دهیم، تاثیر بسیار بیشتری نسبت به قراردادن دست‌ها به صورت بسیار نزدیک هم، خواهد گذاشت؛ اگر ما دست‌های خود را روی میله نزدیک به یکدیگر بگذاریم، عضله‌ی دو سر نشان خواهیم گرفت. از این رو اگر که ما از یک گریپ معکوس استفاده نماییم، این نوع از ورزش را به چین آپ تبدیل خواهیم کرد و در ضمن عضله دو سر خود را به اندازه بیشتری هدف می‌گیریم؛ در زمان انجام این ورزش، مرکز بدن خود را باید سفت نگه داریم.

بارفیکس زدن اصولی به چه صورت است ؟

3 . در موقع تمرین کردن بارفیکس، باید عضلات شکم خود را حتما سفت نگه داریم؛ در صورتی که مرکز بدن‌مان را شل کنیم، احتمال بسیار زیادی دارد که اجازه دهیم نیروی حرکت آنی، ما را به حرکت در آورد؛ می توانیم که ما برای این که ضربات بسیار سختی را به عضلات شکممان وارد کنیم، عضلات مرکزی بدنمان را بفشاریم و در ضمن با انجام این کار قدرت‌مان را افزایش می‌دهیم؛ در واقع درگیر کردن عضلات شکم کار بسیار مهمی می باشد و به بهره وری از این ورزش کمک شایانی می‌کند.

4 . هنگامی که این ورزش را انجام می دهیم، نباید از  قسمت باسن مان خم شویم، بلکه باید زانو‌هاس خود را خم کنیم.

5 . برای راحت‌تر کردن این تمرین بیشتر افراد طول بدن خود را کم می‌کنند و اینکار با خم نمودن زانو‌ها انجام می‌شود. هنگامی که از میله آویزان می‌شوید و زانو‌ها را از پشت خم می‌کنید، باید به طورعادی نفس بکشید و سپس زانو‌ها بالا ببرید تا عضلات شکم سفت شوند. سپس زانو‌ها را به حالت آویزان کنید، ولی شکم را در طول اجرای این ورزش همان طور سفت حفظ کنید. ولی پاهایتان را از باسن خم نکنید. چرا که این کار، باعث تغییر فرم کلی بدن‌تان شده و با اختلال در فرم بدن‌تان باعث می‌شود تا فشار کافی به عضلاتی که می‌خواهید هدف قرار دهید، وارد نشود.

کلام آخر

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا بیشتر در رابطه با عوامل موثر در افزایش قد و این که چطور قدمان را بلند کنیم بدانید؛ امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید از راه کار ها و تکنیک های موثر استفاده کنید و نتیجه بگیرید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با این که چطور قدمان را بلند کنیم دارید می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

4.3/5 - (10 امتیاز)

الناز شاکر

سلام من الناز شاکر هستم، 7 ساله کار نویسندگی در زمینه مطالب سلامتی و زیبایی تهیه و گردآوری میکنم. خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا نظری دارید زیر همین مقاله برام بنویسید .ممنونم ازمطالعه این مقاله....
دکمه بازگشت به بالا