عمومی

چطور لاک را پاک کنیم ؟【سال1403】❤️

همه افراد به خصوص خانم ها علاقه بسیار زیادی به لاک ناخن دارند و موضوع اصلی پاک کردن آن است که در این مقاله این که چطور لاک را پاک کنیم به شما ذکر خواهیم کرد؛ برای پاک کردن لاک روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه مقاله بیشتر در این باره خواهیم دانست.

لاک

هر لاکی که ما در واقع برای زیبایی ناخن خود استفاده می کنیم، از نوعی مادهٔ شیمیایی تشکیل شده است که باعث زیبایی هر چه بیشتر ناخن‌های دست یا ناخن‌های پای ما می‌شود؛ اما گاهی اوقات می توانیم که از لاک ناخن برای این که از ناخن‌هایمان محافظت کنیم، استفاده کنیم؛ در حقیقت لاک ناخن برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد اما بیشترین کاربردهای آن شامل لاک‌های شفافی است که برای محافظت کردن از ناخن‌ها در مقابل شکسته شدن یا انتقال دادن یک رنگ براق و آراسته بوسیله انگشتان بوده‌ است.

هنگامی که در کارخانه تولید کننده لاک ناخن می خواهند آن را درست کنند باید به ترکیبات لاک، ماده غلظت دهنده از جمله استیرال‌کونیوم هکتورایت اضافه نمایند تا بتوانند به وسیله تکان دادن بطری آن، از حالت سکون روان‌ وردی به وسیله حرکت ندادن آن، به گران‌ وردی مناسب برسانند؛ از سال های پیش تا کنون همه انسان ها علاقه بسیار زیادی به رنگ کردن ناخن های خود داشته اند و در کشور هایی مانند مصر و چین، از سه هزار سال قبل از میلاد، انسان ها ناخن‌هایشان را رنگ می‌کردند و برای انجام دادن این کار از مواد طبیعی مانند گیاه حنا، ترکیب صمغ عربی، سفیده تخم‌مرغ، ژلاتین و موم زنبورعسل استفاده می‌کردند.

لاک ناخن چند نوع دارد ؟

لاک ناخن چند نوع دارد ؟

لاکی که ما برای زیبا کردن ناخن های خود استفاده می کنیم، دارای انواع مختلفی است که هر کدام ویژگی ظاهری و ساختاری متفاوتی دارند؛ انواع لاک ناخن به شرح زیر می باشند :

 • لاک مات : این دسته از لاک ها مات هستند و بیشتر مواقع برای براق کردن قسمتی یا کل آن باید از برق ناخن استفاده کنیم، گاهی مواقع از لاک هایی که مات هستند برای آرایش کردن زیر ناخن نیز استفاده می شود.
 • لاک های براق کننده : این دسته از لاک ها موجب براق شدن و با دوام شدن لاک ناخن ما می شوند.
 • لاک های تَرَک : باید قطعا پیش از استفاده کردن از این لاک، روی ناخن خودمان را یک لاک دیگر بزنیم و اجازه دهیم که خشک شود؛ پس از آن باید یک لایه از این نوع لاک را روی لاک پیشین بکشیم و چند ثانیه صبر کنیم تا به طور کامل خشک شود، در انتها خواهیم دید که طرح روی ناخن ما ترک ترک شده و طرح زیبایی به وجود آمده است.
 • لاک ژلیش : ژلیش نوعی از لاک می باشد که دوام آن بسیار زیادتر است که شامل پک مخصوصی است که دارای 1 : بیس کد 2 : لاک ژله ای رنگی (که رنگهای مختلفی دارد) 3 : تاپ کد و لاینر می باشد؛ نکته مهم این است که ژلیش بر روی ناخن هایی که طبیعی هستند مورد استفاده قرار می گیرد و بر روی کاشت خیلی قطور می شود.
 • لاک های کریستالی یا اکلیلی : این دسته از لاک ها از طریق اضافه شدن اکلیل یا صدف به بازار عرضه می شود و آن ها رنگ بندی و اشکال متنوعی دارند.
 • مدل لاک آینه ای : اخیرا طراحی کردن ناخن هر روزه در حال پیشرفت می باشد و به این صورت لاک ناخن دارای تنوع فوق العاده ای می باشد که برای سلیقه ها, استایل ها, موقعیت ها و فصل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد؛ می توان نسل جدیدی از لاک ناخن را لاک های آینه ای یا کروم شناخت که موجب می شوند ناخن های ما مثل آینه درخشندگی داشته باشند؛ این نوع از لاک های ناخن حالت فلزی و براق دارند که موجب جذابیت خاصی در دستان خانم ها می شوند.

لاک خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

ما یا هر خانم دیگری که می خواهد برای زیبا شدن ناخن خود از لاک استفاده کند، باید به این نکته توجه کند که لاک مورد نظرش بسیار مرغوب و مناسب است تا ناخنش و پوست اطراف آن کاملا سالم بماند؛ ویژگی هایی که باید یک لاک ناخن مرغوب داشته باشد شامل موارد زیر می باشد :

 • باید قلمویی که برای لاک استفاده می شود محکم باشد تا این قلمو بتواند به خوبی روی ناخن انسان قرار بگیرد و به هیچ وجه پخش نشود.
 • غلطت لاک ما باید به گونه ای باشد که نه بسیار غلیظ و نه بسیار رقیق باشد.
 • مدت زمان ماندگاری که مربوط به لاک ناخن است باید حتما طولانی باشد و پس از گذشت مدت زمان کوتاه مانند چند ساعت هرگز پاک نشود.
 • لاکی که ما استفاده می کنیم باید تاریخ انقضا داشته باشد و فاسد و خراب نشده باشد.

استفاده از لاک ناخن چه عوارضی به همراه دارد ؟

درست است که لاک ناخن موجب زیبایی و جذاب به نظر رسیدن انگشتان ما شوند اما در کنار آن، ممکن است که با عوارض و مشکلاتی همراه باشد و سلامتی ما را به خطر بیندازد؛ بسیاری از این محصولات ناخنی، دارای مقادیر متفاوتی مواد سمی و بالقوه خطرناکی هستند، از این رو مهم است که مراقب برندی باشیم که از آن استفاده می کنیم؛ هنگامی که ما لاک را بو می کنیم، مواد شیمیایی موجود در لاک سلامت کلی بدن ما را به خصوص ریه را به خطر می اندازد.

استفاده از لاک ناخن چه عوارضی به همراه دارد ؟

در این برند های لاک ناخن مواد شیمیایی مختلفی یافت شده است که مواردی وجود دارند که احتمال دارد به دلیل ترکیباتی که آن ها دارند مثل  فرمالدهید، موجب بروز سرطان یا اختلال در هورمون های دیگری شوند؛ نکته مهم این می باشد که بیشتر مواد اولیه ای که در ساخت لاک ناخن مورد استفاده قرار می گیرند، تنها هنگامی مضر می باشند که در معرض گرما قرار بگیرند؛ یا این که خورده شوند، در موارد دیگر ممکن است ایمن باشند و روی ناخن های ما استفاده شوند.
از جمله ترکیبات مختلف، تولوئن نیز می باشد که در لاک وجود دارد، از عوارض تولوئن می توان به خشکی یا ترک خوردن پوست، سردرد، بی حسی، سوزش چشم یا گلو و به ندرت، آسیب کلیه یا کبد اشاره کرد اما هم اکنون ممکن است از خودمان این سوال را بپرسیم که چرا این موارد ممکن است چنین اثراتی را به همراه داشته باشند.

تولوئن ماده ای می باشد که بیشترین استفاده از برای مخلوط کردن مواد دیگر در لاک ناخن است و به از این رو بیشتر مشتریان در معرض عوارض آن قرار می گیرند؛ حتی تکنسین هایی که برای کاشت ناخن یا طراحی آن هستند بیشتر در معرض بخار آن قرار می گیرند و از این رو ممکن است که هر کدام از عوارض جانبی که ذکر کردیم را دریافت کنند؛ طبق گفته اداره غذا و دارو، غلظت امن این ماده کم تر از 50 درصد می باشد.

عناصر دیگری از جمله فورمالدهید نیز ممکن است موجب بروز حساسیت برای برخی از افراد شود و موجب تحریک پذیری افراد شود؛ در واقع فرمالدهید به عنوان ماده نگهدارنده برای جلوگیری کردن از آلودگی باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد؛ طبق گفته سازمان در صورتی که از فرمالدهید بیشتر از 0.2 % استفاده نشود، امن است.

در ضمن ماده دیگری نیز وجود دارد که نام آن کافور می باشد، کافور ماده ای است که موجب استحکام لاک ناخن و درخشش آن می شود؛ در صورتی که هر فردی در معرض این عنصر در مقادیر زیاد باشد این امکان وجود دارد که موجب تهوع، گیجی و حتی سردرد در هنگام استنشاق فرد شود.

از جمله عوارضی که ما پس از تنفس کردن این مواد شیمیایی با آن رو به رو می شویم، ممکن است احساس سرگیجه، حالت تهوع و سردرد باشد؛ این عوارض تاثیرات بسیار ساده ای می باشند که امکان دارد در حال حاضر با آن برخورد شود، اما موارد دیگری از جمله آسیب رسیدن به کلیه، مشکلات زایمان، آسم و مشکلات کبد شامل عوارض آن ها می باشند.

استفاده کردن از لاک ناخن در ضمن برای شش های ما ضرر دارند و ممکن است موجب افسردگی سیستم عصبی ما شود، احتمال دارد که بر روی چشم، پوست، و دستگاه تنفسی ما تاثیر منفی بگذارد و در نتیجه هنگامی که پوست ما در تماس قرار می گیرد، این امکان وجود دارد که شروع به تحریک کردن کند و موجب قرمزی و خارش شود.

برای نگه داری صحیح از لاک باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

در واقع هنگامی که می خواهیم از لاک خود به روش صحیح مراقبت کنیم تا عمر بیشتری داشته باشد، باید به نکات و توصیه هایی توجه کنیم که این نکات به شرح زیر می باشند :

 • باید همیشه لاک ناخنمان را در موقعیتی که خنک و تاریک می باشد نگهداری کنیم؛ موضوع بسیار مهم در این باره ثبات داشتن دما می باشد، مکانی که لاک ناخن مان را در آن قرار می‌دهیم باید دمای ثابتی داشته باشد، حتی در صورتی که در یخچال خانه مان یک قفسه خالی داریم، می‌توانیم از آن قفسه به عنوان یک فضای مناسب برای نگهداری کردن لاک هایمان استفاده نماییم.
 • باید احتیاط لازم را به خرج دهیم تا اصلا لاک ناخنمان را در مکانی که نزدیک به منبع حرارت مانند بخاری و شوفاژ است قرار ندهیم چون واضح است که وجود حرارت بسیار زیاد موجب سفت شدن لاک ما می‌شود و باعث خراب شدن آن می شود.
 • باید لاک های خود را در محیطی نگه داری کنیم که اصلا نور مستقیم خورشید به آن ها نتابد؛ زیرا تابیدن نور خورشید به صورت مستقیم موجب تغییر یافتن دما و گرم شدن لاک ها می‌شود و باعث از بین رفتن ترکیباتی که در آن موجودند می شود.
 • باید احتیاط کنیم که لاک ناخن مان را در حمام و دستشویی نگذاریم چون وجود رطوبت بسیار زیاد و دمای بالا و متغیر این فضاها، موجب کاهش یافتن ماندگاری لاک ناخن می شود.

چگونه لاک خود را پاک کنیم ؟

گاهی مواقع ممکن است پس از آن که به ناخن هایمان لاک می زنیم، از رنگ لاک خیلی خوشمان نیاید یا ممکن است بنا به دلایل مختلفی از نگه داشتن آن صرف نظر کنیم که در این گونه مواقع باید از پاک کننده های لاک استفاده نماییم؛ پر کاربردترین پاک کننده های لاک شامل استون، اتیل استات و ایزوپروپیل الکل و استونیتریل هستند؛ اما لازم به ذکر است که استونیتریل نسبت به دیگر پاک کننده ها سمی‌تر است و از این رو استفاده کردن از آن در لوازم آرایشی و بهداشتی از ۱۷ مارس سال ۲۰۰۰ در منطقه اقتصادی اروپا ممنوع شده است.

چگونه می توانیم بدون استفاده از استون لاک خود را پاک کنیم ؟

در واقع روش های مختلفی برای پاک کردن لاک وجود دارد که در قسمت قبلی به آن ها اشاره کردیم و توضیح دادیم اما در این قسمت از مقاله قصد داریم روش های مختلف پاک کردن لاک بدون استون و با روش های خانگی و طبیعی را ذکر کنیم که به شرح زیر می باشند :

1 . استفاده از خمیر دندان : خمیر دندان خود دارای اتیل استات (یک ترکیب شیمیایی) می باشد که به طور معمول در پاک کننده های تجاری ناخن مورد استفاده قرار می گیرد؛ خمیر دندان می تواند لاک ناخن را بدون استفاده کردن از استون از بین ببرد؛ تنها ماده مورد نیاز خود خمیر دندان به تنهایی می باشد.

طریقه استفاده کردن از آن به این صورت است که باید یک عدد مسواک برداریم و تنها خمیر دندان را به اندازه یک نخود روی آن بریزیم؛ پس از آن، باید آن را به آرامی بر روی ناخن های ما بمالیم و اجازه دهیم چند ثانیه همان حالت بماند و در حالی که به آرامی آن را پاک می کنیم، آن را آبکشی نماییم.

چگونه می توانیم بدون استفاده از استون لاک خود را پاک کنیم ؟

2 . استفاده از آب لیمو : لیمو خود دارای خاصیت قلیایی می باشد و به آسانی بر روی ناخن های لاک زده ما تأثیر می گذارد؛ تنها کافی می باشد که چند بار آن را اسکراب کنیم و کارمان تمام می شود؛ این روش کمک بزرگی به پاک کردن لاک ناخن به صورت طبیعی در خانه می کند؛ برای پاک کردن لاک تنها به آب صابون ولرم و یک برش لیمو ترش مورد نیاز است.

چگونگی استفاده کردن از آن به این گونه است که باید ناخن هایمان را تنها به مدت 5 دقیقه در آب صابون قرار دهیم؛ برشی از لیمو را باید برداریم و به آرامی روی آن ها بمالیم؛ پس از آن می توانیم بر روی ناخن های خود روغن بزنیم تا ناخن هایمان خوش فرم شوند؛ بدین صورت پس از این که لاک خود را پاک می کنیم، حالت ناخن هایتان زشت نمی شود.

3 . استفاده از الکل : در صورتی که نگران این هستیم که ناخن هایمان عفونت کند و گزینه های دیگری در منزل خود نداریم، باید سعی کنیم که از الکل معمولی استفاده نماییم؛ این ماده تاثیر بسیار بیشتری از مواد تجاری پاک کننده لاک ناخن دارد؛ مواد مورد نیاز برای پاک کردن لاک الکل، آب ولرم و گلوله های پنبه ای می باشد.

چگونگی استفاده از آن ها این گونه است که باید در ابتدا ناخن هایمان را برای مدت تنها چند دقیقه در آب ولرم خیس کنیم؛ گلوله های پنبه را برداریم و داخل الکل فرو کنیم؛ به وسیله مالش ملایم پنبه بر ناخن هایمان، لاک آن ها را پاک کنیم؛ در این صورت می توانیم مقداری روغن کوتیکول را به ناخن هایمان بمالیم تا ناخن هایمان زیبا شوند.

4 . استفاده از ضدعفونی کننده دست : این نوع ماده از جمله روش های خانگی و طبیعی محسوب می شود که تاثیر بسیار خوبی دارد و عالی عمل می کند؛ برای پاک کردن لاک به این روش باید از ضدعفونی کننده دست و گلوله های پنبه ای استفاده کنیم.
طرز استفاده از آن به این صورت است که باید مقداری از ضدعفونی کننده دست را بر روی لاک ناخنمان اسپری کنیم و حتما بدانیم که مقدار زیاد اسپری نکرده ایم؛ پس از آن، باید توپ های پنبه ای را بعد از اسپری  کردن، روی ناخن هایمان بمالیم و لاک ناخن خود را پاک کنیم؛ هر مرتبه مقدار کمی از ماده ضد عفونی کننده را روی ناخنمان اسپری کنیم و به طور مرتب مالش دهیم؛ برای انجام این کار، باید به قدری آن را تکرار کنیم تا لاک ما کاملا از بین برود؛ پس از آن ناخن هایمان را به طور کامل با آب بشوییم و خشک کنیم.

5 . استفاده از پراکسید هیدروژن : می توان گفت که این ماده به طور تقریبی در جایی از کابینت های آشپزخانه همه جا وجود دارد؛ برای پاک کردن لاک به این صورت باید از یک کاسه کوچک، آب اکسیژنه، آب گرم و پد استفاده کرد و نجوه استفاده از آن ها این گونه است که باید در ابتدا 2 پیمانه کوچک پراکسید هیدروژن را با یک پیمانه آب مخلوط کنیم و در ادامه انگشتانمان را در این حالت خیس کنیم و از یک پد یا دستمال برای پاک کردن لاک خود استفاده کنیم.

6 . استفاده از اسپری مو : این کار عجیب نمی باشد و در صورتی که امتحان کنیم نتیجه اش را خواهیم دید؛ برای پاک کردن لاک به این صورت به اسپری مو و گلوله های پنبه ای نیاز است و نحوه استفاده از آن این گونه است که باید توپ های پنبه ای خود را با استفاده کردن از نازل اسپری مو خیس نماییم؛ از اشباع شدن پنبه باید مطمئن شویم؛ در ادامه گلوله های پنبه ای را بر روی ناخن هایمان بچرخانیم؛ باید حتما این کار را هر چند مرتبه که می خواهیم انجام دهیم تا لاک ما از بین برود؛ پس از آن با آب بشوییم و مقداری روغن کوتیکول بر روی ناخن های خود بزنیم تا ناخن های ما حالت بسیار خوبی داشته باشد.

7 . استفاده از سرکه و آب لیمو : در صورتی که آب لیمو به تنهایی برای پاک کردن لاک ما کافی نبود، پس قطعا ما به چیزی بسیار قوی تری نیاز داریم؛ در این صورت باید ترکیبی از سرکه و آب لیمو را امتحان نماییم؛ حتما این ترکیب لاک های مزاحم را پاک می کنند؛ مواد مورد نیاز برای پاک کردن لاک به این روش شامل 4 قاشق غذاخوری سرکه، یک لیمو (آبدار)، گلوله های پنبه ای و کاسه ای کوچک می باشد.
نحوه استفاده کردن از آن ها به این صورت است که باید ابتدا آب لیمو و سرکه را در کاسه ای کوچک مخلوط نماییم؛ در ادامه ناخن هایمان را در محلول مورد نظر خیس کنیم و اجازه دهیم که انگشتان ما حدودا 3 الی 5 دقیقه خیس بمانند؛ به وسیله گلوله های پنبه ای به آرامیمی توانیم لاک ناخن های خود را پاک کنیم و پس از آن آبکشی کنیم.

8 . استفاده از دئودورانت : در صورتی که می خواهیم بدانیم که چگونه لاک ناخن خود را بدون استون و پد پاک کنیم بهتر می باشد که از دئودورانت استفاده نماییم؛ این روش نیز تاثیر بسیار خوبی دارد که برای انجام آن به خوشبو کننده یا دئودورانت و گلوله های پنبه ای نیاز داریم؛ چگونگی استفاده از آن بدین صورت است که باید در ابتدا ناخن هایمان را به خوشبو کننده آغشته کنیم و با سرعت کمی اسپری نماییم و به وسیله گلوله های پنبه ای بلافاصله لاک را پاک کنیم.

چگونه می توانیم بدون استفاده از استون لاک خود را پاک کنیم ؟

9 . استفاده از لاک ناخن : امکان دارد که این روش از نظر برخی افراد دیوانگی به نظر برسد اما حتما به این روش اعتماد کنید چون حلال هایی که در لاک ناخن مختلف وجود دارد موجب تبخیر و نرم شدن لاک ناخنی که اکنون استفاده می کنیم، می شود؛ از این رو روشی بسیار آسان می باشد؛ برای پاک کردن لاکمان به این روش به لاک ناخن دیگری که به غیر از لاک ناخنی که روی دستتان است و همچنین یک مشت دستمال کاغذی یا یک حوله زبر نیاز داریم.

چگونگی استفاده کردن از آن به این صورت است که باید در ابتدا لاک ناخن قدیمی خود را یا نوع دیگری را انتخاب نماییم و در ادامه لاک را روی ناخن های خود بمالیم؛ پس از آن با استفاده کردن از دستمال های کاغذی بلافاصله آن را پاک کنیم؛ در صورتی که با یک مرتبه لاک پاک نشد، می توانیم آن را چندین مرتبه انجام دهیم و تکرار کنیم.

کلام آخر

در مقاله امروزمان تلاش خود را کردیم تا شما را با موضوع پاک کننده ها لاک و این که چطور لاک را پاک کنیم، آشنا کنیم و مطالب بسیار مفیدی در رابطه با انواع پاک کننده های بدون استون در اختيارتان قرار دهيم؛ امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید لاک خود را به راحتی پاک کنید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با این که چطور لاک را پاک کنیم دارید می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

 

4.7/5 - (4 امتیاز)

الناز شاکر

سلام من الناز شاکر هستم، 7 ساله کار نویسندگی در زمینه مطالب سلامتی و زیبایی تهیه و گردآوری میکنم. خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا نظری دارید زیر همین مقاله برام بنویسید .ممنونم ازمطالعه این مقاله....

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا