بیماری ها

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن【سال1403】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما را با درمان میگرن آشنا کنیم. بوتاکس نام تجاری است که مانع از انقباض ماهیچه ها شده و برای زیبایی استفاده می شود. امروزه از بوتاکس برای درمان میگرن نیز بسیار پرکاربرد است. در واقع امروزه بوتاکس نه تنها برای چین و چروک صورت استفاده می شود بلکه افرادی که دچار سر درد های میگرنی هستند و بیش از نیمی از زندگی شان را با سر درد گذرانده اند، از این روش برای درمان سردرد خود استفاده می کنند. اما آیا واقعا تزریق ماده ای سمی به گردن و سر افراد آن هم به طور منظم، میگرن را درمان می کند؟

می توان گفت در واقع بین پزشکان در این باره توافق وجود ندارد. بسیاری از بیمارانی که از این روش استفاده کرده اند، گزارش کرده اند که تعداد و شدت سر درد هایشان کاهش یافته است. عوارض جانبی بیماری میگرن از طریق بوتاکس زیاد نیست و بیماران می توانند به فعالیت های روزانه خود بپردازند. تزریق بوتاکس می تواند به بیماران کمک کند تا احساس بهتری داشته باشند و در نتیجه زندگی شخصی شان به دلیل ابتلا به سر درد های وحشتناک مختل نمی شود. در ادامه با درمان میگرن بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

میگرن چیست؟

بیماری میگرن اختلالی در سیستم عصبی است. سر درد های پی در پی یکی از ویژگی های بارز این بیماری به شمار می رود. این بیماری سبب مرگ نمی شود اما بسیار طاقت فرسا است. معمولا با تهوع و استفراغ، حساسیت به نور، صدا، بو و خستگی و زودرنجی همراه است. سر درد های میگرنی معمولا در بزرگسالان یک طرفه است یا در یک سمت سر بیش تر حس می شود. فرد مبتلا به میگرن هنگام بروز سر درد به بوهایی خاص، صدا یا نور زیاد حساسیت نشان می دهد.

میگرن چیست؟

بوتاکس چیست؟

بوتاکس، دارویی تزریقی است که از یک باکتری سمی به نام کلوستریدیوم بوتولینو به دست می آید. اگر سم به دست آمده از این باکتری را بخورید، نوعی از مسمویت خونی خطرناک در شما ایجاد می شود که به آن بوتولیزم ( botulism ) می گویند. اما با تزریق آن به بدن تان نشانه های متفاوتی بروز پیدا می کند. بوتاکس باعث فلج شدن موقتی ماهیچه ها شده و برخی پیام های شیمیایی اعصاب را مسدود می کند. در سال های اخیر افراد از بوتاکس برای بر طرف کردن چین و چروک های صورت خود استفاده می کنند. اما برخی افراد که سر درد های میگرنی داشتند، بعد از تزریق بوتاکس متوجه شدند که با تزریق بوتاکس علائم میگرن در آن ها کاهش یافته است. این امر باعث شد تا پژوهشگران به این فکر بیفتند که درباره اثر تزریق بوتاکس و سردرد های میگرنی به مطالعه بپردازند. امروزه، بوتاکس در درمان اختلالاتی مانند: اسپاسم‌های مکرر گردن، پریدن پلک و مثانه بیش‌فعال استفاده می‌شود. در سال ۲۰۱۰ نیز سازمان غذا و داروی آمریکا درمان میگرن با بوتاکس را به تأیید رساند.

بوتاکس چیست؟

کاربردهای بوتاکس

در ادامه به معرفی کاربردهای بوتاکس می پردازیم:

کابرد های درمانی 

 • درمان سر درد های میگرنی
 • درمان تعریق زیاد ( زیر بغل ، کف دست ، کف پا )
 • درمان غیر قرینگی صورت
 • درمان اسکار های دردناک

کاربرد های زیبایی 

 • رفع چین و چروک صورت و متوقف کردن پیشرفت چین و چروک ها در پیشانی، دور چشم، خط اخم
 • بالا بردن ابرو ها
 • کاهش نمایش لثه ها هنگام خندیدن
 • بالا بردن نوک بینی
 • بهبود افتادگی قسمت تحتانی صورت در کنار تزریق فیلرها و چربی
 • بهبود افتادگی قسمت تحتانی صورت 
 • کاهش خطوط عرض گردن
 • کاهش چین های عمودی گردن
 • بهبود چین های چانه

چگونه بوتاکس به درمان میگرن کمک می کند ؟

در تحقیقاتی نشان داده شد که تزریق بوتاکس تخصصی میگرن در بیماران مبتلا به میگرن مزمن، تعداد روز های بدون درد را در این افراد را به طور چشمگیری افزایش می دهد و روز هایی که به علت سر درد از کار و فعالیت باز می ماندند را کاهش می دهد. همچنین در مطالعه ای دیگر نشان داده شد که تقریبا نیمی از بیماران که 2 دوره بوتاکس تخصصی میگرن تزریق کرده بودند، حدود 50% بهبودی در حمله های میگرن حاصل شد و این میزان بعد از تزریق 5 دوره بوتاکس به حدود 70% رسید. پزشکان نیز دریافتند که تزریق بوتاکس مانع از آزاد شدن نوروترانسمیترهای درد از انتهای اعصاب اطراف عروق مغز می شود.

در واقع بوتاکس موجب تشکیل یک قطع کننده مسیر سیکل درد حمله میگرن می شود. وقتی آزاد شدن نوروترانسمیترهای درد در پایانه عصبی سرو گردن بلاک شوند، حمله میگرنی آغاز نمی شود و به همین دلیل امروزه تزریق بوتاکس یکی از بهترین راه های درمان پیشگیری کننده میگرن به حساب می آید.

اگر چه هنوز اثبات نشده است اما این روند موجب بهبود روند تولید درد در بخش هایی از مغز می شود که میگرن در آنجا رخ می دهد. نکته قابل توجه این است که این مکانیسم می تواند شدت و تعداد وقوع این نوع سر درد را کاهش دهد اما شرایط ابتلا به میگرن را تغییر نمی دهد. در واقع می توان گفت تزریق بوتاکس تنها مانند: یک مسکن عمل می کند. بنابراین سعی کنید قبل از وخیم شدن و شروع شدن بیماری علائم آن را شناسایی کنید و از بروز آن جلوگیری کند.

کاربردهای بوتاکس

کاندیدای مناسب تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای مبتلایان به بیماری میگرن که دارای شرایط زیر هستند، استفاده می شود:

 • به طور معمول تزریق بوتاکس نباید برای بیمارانی که ماهانه 14 بار یا کمتر سر درد می گیرند، مورد استفاده قرار گیرد.
 • حتما بر روی محصولات بوتاکس توجه کنید چرا که در صورت نبود لیبل، محصول مورد تایید وزارت بهداشت نخواهد بود و ممکن است باعث آسیب های جدی شود.
 • محصولاتی که مورد تایید سازمان غذا و دارو نیستند اثرات بدی بر روی سلامتی دارند.

اگر موارد بالا در نظر گرفته شود، می توان از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن بهره گرفت. البته باید توجه کنید که در کنار این درمان باید زندگی سالم و استفاده از دارو های لازم برای جلوگیری از حملات میگرنی بسیار مهم است. تمامی این موارد در کنار هم موجب می شود که حملات بد میگرنی و خاطرات بد آن ها برای بیماران تکرار نشود.

کاندیدای مناسب تزریق بوتاکس

اثرات جانبی تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس از آن جا که عوارض جانبی زیادی ندارد به عنوان درمانی محبوب و موثر برای مبتلایان کاربرد دارد. بسیاری از مبتلایان به میگرن با این روش توانستند، سر درد هایشان را تا حد زیادی کاهش دهند. البته دانشمندان ادعا می کنند بوتاکس به دلیل خاصیت فلج کننده اش تنها مسکن برای بیماری میگرن است. در واقع در این روش، خود میگرن را از بین نمی برد بلکه تزریق بوتاکس به بخشهای مختلف بدن منجر به ضعف و یا فلج شدن ماهیچه ها می شود. البته معمولا پزشکان به بیمارانی که دارای ماهیچه های ضعیف هستند و میگرن دارند، این روش را توصیه نمی کنند.

گاهی اوقات تزریق بوتاکس سبب بروز سوزش می شود و گاهی نیز افتادگی موقت پلک و یا تغییر حالات صورت به دلیل از بین رفتن خط های پیشانی دیده می شود. استفاده از این روش درمانی محدودیت خاصی نداشته و افراد می توانند به راحتی به فعالیت های روزانه خود برگردند. بهتر است برای استفاده از این درمان حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و از مراجعه به فرد غیر متخصص بسیار بپرهیزید. تزریق بوتاکس اگر به درستی بر روی ماهیچه های هدف صورت گیرد از شدت درد می کاهد و زندگی بهتری را برای فرد حاصل می کند. همچنین رژیم غذایی و خواب مناسب و کافی تاثیرات بسیار مثبتی در جلوگیری از وقوع حملات میگرنی دارد.

کاندیدای نامناسب تزریق بوتاکس

 • کسانی که سابقه حساسیت به این دارو را دارند.
 • کسانی که در دو هفته قبل از بوتاکس، واکسن انجام داده اند.
 • افرادی که دارو های ضد انعقاد خون استفاده می کنند.
 • افرادی که بیماری های عفونی و التهابی در صورت شان یا اطراف صورت شان دارند.
 • کسانی که به پروتئین گاه حساسیت نشان می دهند.
 • افرادی که اختلالات انعقادی دارند.
 •  افرادی که عفونت های فعال دارند یا از نظر ایمنی بدنشان ضعیف است.
 • کسانی که مبتلا به ام اس یا نارسایی های کلیه ای هستند.
 • افرادی که درگیر بیماری های قلبی عروقی هستند.
 •  افرادی که در دوران حاملگی یا شیر دهی هستند.
 • کسانی که سن زیر 18 سال دارند.

کاندیدای نامناسب تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از بوتاکس

 • تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، محل تزریق را ماساژ ندهید و پماد نیز بر این ناحیه نزنید.
 • حمام نکنید و از سونا، جکوزی و استخر نیز خودداری کنید.
 • تا 24 ساعت بعد از تزریق پیاده روی و ورزش نکنید.
 • تا 4 ساعت پس از تزریق، دراز نکشید و طولانی مدت خم نشوید.
 • همچنین روی محل تزریق، کمپرس سرد استفاده کنید.

در چه شرایطی از بوتاکس برای میگرن می توان استفاده کرد؟

درست است که تزریق بوتاکس روشی موثر برای میگرن است اما افراد مبتلا به این بیماری باید از یک برنامه جامع پیروی کنند. این برنامه باید شامل موارد زیر باشد:

 • سبک زندگی سالم
 • عدم استفاده از مواردی که این بیماری را تشدید کند.
 • استفاده از داروهایی که در دسترس است و می توان به محض شروع درد برای متوقف سازی از آن استفاده کرد.

در میگرن های مزمن باید قبل از شروع درد از داروهای ضد میگرن استفاده کرد. یکی از مضرات بوتاکس برای میگرن این است که هر سه ماه یک بار باید برای تمدید تزریق شود. علاوه بر تمدید تزریق بوتاکس باید افراد به مصرف دارو های خود برای درمان بیماری ادامه دهند.

مراقبت های بعد از بوتاکس

کلام آخر

اگر میگرن مزمن دارید می توانید تزریق بوتاکس را یکی از گزینه های درمان تان در نظر بگیرید. پزشک شما قبل از این که روش تزریق بوتاکس را برای درمان میگرن شما پیشنهاد دهد، باید روش های درمانی دیگر را بر بروی شما امتحان کند. اگر بدنتان به داروهای میگرن واکنش نشان داد یا این داروها هیچ اثری بر درمان علائم سردردهای میگرنی شما نداشتند، احتمال دارد پزشکتان درمان میگرن با بوتاکس را پیشنهاد دهد. این روش سریع تر است و شما را از درد و مشکلات ناشی از میگرن نجات خواهد داد.

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با درمان میگرن آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

مریم مردانی

مریم مردانی هستم 3 ساله کار نویسندگی انجام میدم علاقه به حوزه های آرایشی و زیبایی دارم .خوشحال میشم اگر پیشنهادی دارید زیر این مطلب نظرات خودتون رو ارسال کنید :)
دکمه بازگشت به بالا