زیباییسلامتی

نکات کلیدی قبل از مراجعه به دندانپزشک【سال1401】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کامل درباره نکات کلیدی قبل از مراجعه به دندانپزشک  را در اختیارتان قرار دهیم. اهمیت به دندان و رسیدگی به بهداشت دندان موضوع بسیار مهمی می باشد و افراد باید بهداشت دندان را به خوبی رعایت کنند تا دچار مشکلات جدی نشوند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی را در زمینه نکات کلیدی قبل از مراجعه به دندانپزشک  را در اختیارتان قرار دهیم.

تخصص های مهم دندانپزشکی

برخی از تخصص های مهم دندانپزشکی :

⭐ ارتودنسی  با انجام ارتودنسی می توان مشکلات فک را از بین برد .
❤️دندان پزشکی زیبایی افرادی که می خواهند اصلاح طرح لبخند انجام دهند باید به پزشکانی که در رشته زیبایی دندان پزشکی تحصیل کرده اند مراجعه کنند
⭐پروتزهای درمانی پزشکانی که در این تخصص تحصیل کرده اند می توانند دندان هایی که تخریب شده اند، را به وسیله روکش و ساخت دندان بازسازی کنند
❤️رادیولوژی دندان ها پزشکان اگر فردی در دهان و دندان خود مشکلی داشته باشد به او توصیه می کنند که به دندانپزشکی برای درمان مشکل خود مراجعه کنند.

جراحی کردن لثه: یکی از تخصص های رشته دندان پزشکی جراحی لثه می باشد. در برخی از مواقع امکان دارد که لثه ها دچار التهاب شوند که به دلیل  بالا رفتن سن و رعایت نمردن درست نکات بهداشتی می باشد. لثه ا پایه دندان ها می باشند و اگر لثه ها دچار مشکل شوند دندان ها نیز لق می شوند. بیشتر افراد درذ مراحل پایانی متوجه این مشکل می شوند زیر پیشرفت این مشکل علائمی و دردی را به همراه ندارد که درمان نسبتا سخت تر می باشد. به همین دلیل توصیه می شود هر چند وقت یک بار برای چکاب دندان هایتان به دندان پزشکی مراجعه کنید.

رادیولوژی دندان ها: پزشکانی که در این رشته تحصیل کرده اند وظیفه بررسی کردن عکس رادیولوژی را دارند و عکس های رادیولوژی را تفسیر می کنند و اگر فردی در دهان و دندان خود مشکلی داشته باشد به او توصیه می کنند که به دندانپزشکی برای درمان مشکل خود مراجعه کنند.

دندان پزشکی کودکان: دندان های کودکان باید از نظر تعداد و ساختار دندان ها کنترل شود که این کنترل و بررسی در بزرگسالان نیاز نمی باشد. دندذان های شیری با دندان های دائمی از نظزر درمان  تفاوت دارند. توصیه می ش.د که به فرزندان خود آموزش بدهید که بهداشت دندان های خود را به خوبی رعهایت شوند تا دچار هیچ گونه مشکلی  نشوند.

درمان ریشه دندان ها: ریشه دندان دها همان عصب کشی دندان می باشد و افرادی که دندان های “آن ها دچار پوسیدگی شده است نیاز به انجام عصب کشی ذدارند  و برای درمان ریشه دندان های باید به متخصص مراجعه کنند و در اغلب موارد دندان پزشکان عمومی نمی توانند مشکلشان را برطرف کنند.

تخصص های مهم دندانپزشکی

نکات کلیدی قبل از مراجعه به دندانپزشک

از آنجا که از اهمیت به دندان باخبر هستید و در طول زندگی هر یک از افراد این اتفاق پیش می آید که به یک دندانپزشک مراجعه کنیم ، رعایت نکات کلیدی قبل از مراجعه به دندانپزشک اهمیت بسیار زیادی دارد.

همه ما در طول سال مجبور هستیم برای حفظ سلامتی دندان و مشکلات آن به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنیم. بنابراین رسیدن به یک نتیجه ایده آل از این اقدام برای همه ما اهمیت فراوانی دارد. عوامل مختلفی به کیفیت خدمات دندانپزشکی بستگی دارد که باید قبل از مراجعه به دندانپزشکی نسبت به آن دقت کافی داشته باشید.

ما در این مقاله به نکات کلیدی قبل از مراجعه به دندانپزشک پرداختیم تا به شما کمک کند ، تجربه موفقیت آمیزی از نحوه درمان خود و پزشکان خوب داشته باشید. به طور کلی باید بیان کنیم قبل از این که درمان را شروع کنید ، باید نکات کلیدی قبل از مراجعه به دندانپزشکی را رعایت کنید که در ادامه مقاله این نکات را برای شما بازگو کرده ایم.

کیفیت خدمات دندانپزشکی به انتخاب درست شما بستگی دارد :

اولین قدمی که باید برای مراجعه به دندانپزشکی انجام دهید ، انتخاب دندانپزشک مناسب است. همان طور که می دانید ، کیفیت خدمات دندانپزشکی هر دکتر یا کلینیکی با یکدیگر فرق می کند و حتی نحوه عملکرد هر متخصص دندان پزشکی متفاوت است. خوب است قبل از این که نیاز ضروری به یک دندان پزشک داشته باشید ، به دنبال یک دندان پزشک خوب و حرفه‌ای بگردید.

به ویژه افرادی که برای مراجعه به دندانپزشکی دچار احساس ترس و دلهره می شوند. پیدا کردن دکتری که قابل اطمینان و از نحوه عملکرد آن راضی باشند ، توصیه می شود. این دسته افراد زمانی که به یک محیط آرام و آشنا همیشگی مراجعه کند از ترس و دلهره آنها کمی کاسته می‌شود و احساس بهتری به دست می آورد.

همچنین می توانید برای انتخاب کلینیک یا پزشک دندانپزشکی از تجربیات دوستان و خانواده خود کمک بگیرید. و هم می توانید با کمی جستجو و مراجعه به چند مطب دندانپزشکی بهترین آنها را از لحاظ کیفیت خدمات و ویژگی های در نظر گرفته شده انتخاب کنید.

رعایت بهداشت دهان شخصیت شما را نشان می دهد‌ :

میزان رعایت بهداشت دهان و دندان شما نشان دهنده میزان اهمیت شما به این قضیه می باشد و هر چه شما در این مورد حساس تر باشید. اهمیت شما نسبت به مراجعه به دندان پزشکی بیشتر می شود. بسیاری از افراد هستند که نه تنها توجه کافی به رعایت بهداشت و دهان خود ندارند ، در صورت نیاز به دندانپزشک اهمیتی نسبت به آن از خود نشان نمی‌دهد. تنها زمانی مجبور به مراجعه به دندانپزشکی می شوند که بیشتر سلامتی دندان های خود را از دست داده اند. مهم ترین نکته‌ای که باید قبل از مراجعه به دندانپزشکی رعایت کنید ، تمیز نگه داشتن دندان ها است. بنابراین اگر دوست  ندارید با تذکر دندان پزشک مواجه شوید ، بهتر است قبل از مراجعه به دندانپزشک دندان های خود را تمیز کنید. هم چنین قبل از ملاقات با دندانپزشک از مصرف غذاهای بو دار یا سیگار کشیدن پرهیز کنید.

آرامش خود را قبل از مراجعه به دندانپزشک حفظ کنید:

برای رسیدن به نتیجه بهتر است ، هنگام مراجعه به دندانپزشک آرامش خود را داشته باشید. در صورتی که احساس استرس دارید ، سعی کنید قبل از آن کمی استراحت کنید تا آرامش بیشتری بدست آورید.اگر احساس خستگی داشته باشید و فکر می کنید آمادگی لازم برای اقدامات دندانپزشکی را ندارید ، در این مواقع آستانه تحمل  دردتان کاهش پیدا می کند و ممکن است مراحل بی حس شدن دندان ها با مشکل روبه رو می شود.

برای این که  قبل از مراجعه به دندانپزشک آرامش و حس خوبی به دست آورید ، سعی کنید کارهایی که به آرام شدن شما کمک می کند ، انجام دهید. مثلاً برای چند دقیقه به موسیقی گوش کنید یا می توانید از یک دوست صمیمی بخواهید ، شما را در مطب دندانپزشکی همراهی کند.

 احساس گرسنگی یا تشنگی نداشته باشید

اگر از قبل برای مراجعه به مطب وقت گرفته‌اید ، سعی کنید با حالت گرسنگی به دندانپزشکی مراجعه نکنید. احساس گرسنگی و تشنگی می تواند آستانه تحمل درد شما را کاهش داده و در آخر موجب افزایش استرس شما می شود. اگر گرسنه باشید در این میان ممکن است دچار افت قند خون شوید و فشار شما بیفتد و در آخر در انجام اقدامات دندانپزشکی دچار مشکل می شوید.

همچنین اگر درمان هایی مانند ایمپلنت دندان ، کشیدن یا جراحی لثه را قرار است ، انجام دهید. احتمال دارد دندانپزشک به شما توصیه کند ، چند ساعتی بعد از آن غذا یا نوشیدنی میل نکنید. در این صورت بهتر است که با حالت گرسنگی و تشنگی به مطب مراجعه نکنید.

 بهتر است همراه خود دفترچه داشته باشید

اگرچه بیشتر خدمات دندانپزشکی تحت پوشش هیچ بیمه درمانی قرار ندارد و شما مجبور هستید این گونه خدمات را به صورت آزاد انجام دهید. اما گاهی مواقع ممکن است دندان پزشک برای شما دارو یا آزمایش خاصی بنویسد. بنابراین بهتر است به همراه خود دفترچه بیمه داشته باشید تا مجبور نشوید سایر اقدامات پزشکی را که می توان با دفترچه انجام داد ، به صورت آزاد انجام دهید.

 سابقه های پزشکی خود را برای دندانپزشک توضیح دهید

آرامش خود را قبل از مراجعه به دندانپزشک حفظ کنید.

دندانپزشک باید برای شروع درمان از سوابق پزشکی شما با خبر شود. در صورتی که دچار بیماری خاصی هستید یا داروی خاصی باید مصرف کنید به دندانپزشک خود اطلاع دهید.چرا که  وجود برخی از بیماری ها انجام خدمات دندانپزشکی را با محدودیت همراه می  کند و باید قبل از شروع درمان یکسری کارها و اقداماتی انجام شود یا این که ممکن است خدمات دندانپزشکی با داروهایی که برخی از بیماران مصرف ‌می کنند ، همخوانی نداشته باشد.

برای مثال دندانپزشک قبل از شروع درمان ، شرایط را برای بیمارانی مانند فشار خون بالا ، هپاتیت ، مشکلات قلبی و وجود شرایط خاص مثل خانم های باردار فراهم کرده و حتی مصرف داروهای خاصی برای آنها تجویز کند.هم چنین بیمارانی که دچار مشکلات قلبی و کلیوی هستند، قبل از شروع درمان آنتی بیوتیک مصرف می کنند.

سوابق دندانپزشکی قدیمی خود را همراه داشته باشید !

در صورتی که قبلاً به دندانپزشک مراجعه کرده اید ، پیش از مراجعه دوباره ، عکس های گرفته شده قبلی و پرونده دندانپزشکی خود را همراه داشته باشید. معمولاً دندانپزشک جدیدی که انتخاب کرده اید لازم می داند سابقه پزشکی شما را در حوزه دندانپزشکی مشاهده کند، تا بتواند در روند درمان را پیش ببرد.

همچنین اگر عکس‌های قدیمی گرفته شده از دندان ها را نگه داشته اید ، بهتر است هنگام مراجعه به دندان پزشک همراه خود داشته باشید. گاهی اوقات با داشتن عکس های قدیمی دیگر نیازی نخواهد بود که دوباره عکس جدید تهیه کنید و یا با مشاهده عکس قدیمی در کنار عکس جدید ، دندان پزشک می تواند روند پیشرفت دندان ها را بررسی کند. در این شرایط انتخاب روند درمان به بهترین صورت ممکن اتفاق می‌افتد.

حضور به موقع در مطب موجب حفظ آرامش شما می شود

هنگامی که تلاش خود را انجام می دهید که به موقع در مطب حاضر شوید این نشان دهنده شخصیت شما و احترام گذاشتن به دندانپزشک است و همچنین باعث می‌شود که شما بدون هیچ استرسی درمان خود را آغاز کنید. همانطور که گفتیم ، آرام بودن شما در روند درمان دندان پزشکی تاثیر مستقیم می گذارد.

پس پیش از رفتن به مطب دندانپزشک حتماً در مورد طرحهای ترافیک مسیر مطب ، جای پارکینگ اتومبیل و بسیاری از مواردی که امکان دارد باعث شود شما به موقع به مطب نرسید تحقیق کنید تا با زمان بندی درست از خانه خارج شوید.

 در صورت لزوم تنها یک نفر همراه داشته باشید

اگر برای اقدامات دندانپزشکی احساس آرامش ندارید و دچار ترس و اضطراب هستید و یا برای درمان های سخت مانند جراحی لثه و ایمپلنت دندان می خواهید به مطب مراجعه کنید بد نیست ، همراه یکی از دوستان یا اعضای خانواده را همراه خود به دندانپزشک مراجعه کنید تا آرامش بیشتری داشته باشید.

در صورت لزوم تنها یک نفر همراه داشته باشید

نکات کلیدی که باید قبل از مراجعه به دندانپزشک رعایت کنید

قبل از این که برای مراجعه به دندانپزشک آماده شوید بهتر است نکات زیر را حتما رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید:

  • قبل از مراجعه به دندانپزشک حتما مسواک بزنید.
  • از مواد آرایشی برای لب و اطراف دهان استفاده نکنید.
  • سعی کنید موهای خود را طوری ببندید که در هنگام نشستن روی پونیت احساس راحتی داشته باشید. (بهتر است از کلیپس استفاده نکنید)
  • قبل از مراجعه به دندانپزشک ، در کنار مسواک زدن سعی کنید از نخ دندان نیز استفاده کنید.
  • از خوردن مواد غذایی بودار مانند سیر یا پیاز پرهیز کنید.

چه زمانی بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما جزء افرادی هستید که سلامتی دهان و دندان برایتان اهمیت زیادی دارد ، باید به موقع به یک دندانپزشک خوب مراجعه کنید. مراجعه منظم به دندانپزشک به شما کمک می کند که برای همیشه بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید.

در واقع ، مهم ترین سوالی که پیش رو داریم این است که بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشکی چه زمانی است؟ یا چه زمانی باید به یک دندانپزشک مراجعه کرد؟ زمانی که شما به موقع به دندانپزشک مراجعه کنید ، از بسیاری از پیشروی‌ مشکلات دندان جلوگیری می شود. همانطور که می دانید ، در اصل پیشگیری بهتر از درمان است.

چه زمانی بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

نابراین اهمیت مراجعه مرتب به دندانپزشک زمانی مشخص می شود که درمان بیماری های دهان و دندان قبل از این که پیشرفت کند و به مرحله ای برسد که درمان آن دشوار باشد ، انجام شود. به همین خاطر ، بیشتر دندانپزشکان توصیه می کنند ، حداقل در سال دوبار به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید تا شرایط و سلامتی دهان و دندان بررسی شود.

چرا دندانپزشکی برای بیماران قلبی خطرناک است؟

یکی از مشکلاتی که امکان دارد در زمان درمان دندان افراد که دچار بیماری قلبی هستند رخ بدهد  وارد شدن باکتری های خون به دریچه قلب می باشد که می تواند برای زندگی فرد خطرناک باشد. توصیه می شود قبل از درمان دندان درباره بیماری خود با با پزشک متخصص دندان پزشکی مشورت کنید تا پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

میزان و نوع داروهای آنتی بیوتیک را خود دندان پزشک باید تعیین کند  اما نکته ای که بادی ذکر کنیم این است که در مواردی مانند؛تزریق داروهای بی حسی در بافت هایی که دچار عفونت نمی باشند، نصب دندان، رادیوگرافی دندان و نصب ارتودنسی نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک نمی باشد اما بهتر است در این باره با پزشک متخصص خود مشورت کنید. توصیه می شود افرادی که دچار مشکلاتی هم چون بیماری قلبی مادرزادی ، افرادی که دریچه قلب آنها مصنوعی می باشد، افرادی که پیوند قلب انجام داده، قبل از درمان دندان از آنتی بیوتیک با تجویز پزشک مصرف کنند.

راه های حفظ سلامت دندان ها

استفاده از مسواک: برای این که سلامت دندان های خود را حفظ کنید هر صبح و شب مسواک بزنید تا از پوسیده شدن دندان ها جلوگیری شود. توصیه می شود که مسواک خود را هر چند ماه یک بار عوض کنید و افرادی که دندان های خود را ارتودنسی کرده اند از مسواک های مخصوص استفاده کنند. هم چنین در برخی از مواقع امکان دارد که  برخی از افراد دچار مشکلاتی یا بیماری هایی هم چون
آرتروز باشند که توصیه می شود این افراد از مسواک های برقی استفاده کنند.

استفاده از دهانشویه:  نقاطی از دندان قابل تمیز کردن با مسواک و نخ دندان نمی باشند و برای این که دندان ها به طور کامل تمیز شوند و دچا  پوسیدگی نوشند توصیه می شود که دهانشویه استفاده کرد که اگر افراد در لثه خود دچار مشکل و ناراحتی باشند از بین برود و لثه افراد قوی تر شود.

استفاده کردن از نخ  دندان: بین دندان ها امکان دارد که جرم جمع شده باشد و با اتفاده از نخ دندان جرم های روی دندات ها از بین می روند. از نخ دندان به گونه  ای استفاده کنید تا تمامی جرم های روی دندان از بین بروند  و نخ دندان را به عقب و به جلو بکشید تا دندان دچار هیچ گونه پوسیدگی نشوند.

داشتن تغذیه مناسب: برای این که دندان های شما سلامت باشند  باید تغذیه مناسب داشته باشید، تا لثه و دندان های شما دچار هیچ گونه آسیبی نشوند.

مراجعه به موقعه به دندان پزشک: بهتر است که سالانه دو مرتبه به دندان پزشکی برای چکاب مراجعه کنید، تا اگر در دندان و لثه های خود دچار مشکلی بودید هر چه سریع تر درمان توسط دندان پزشک شروع شود. متخصص اول پوسیدگی دندان های شما را ناسایی می کند و تئصیه می کند که حرم گیری را انجام دهید.

راه های حفظ سلامت دندان ها

مرتب شستن دندان ها: بهتر است بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را بشویید و از نخ دندان و دهانشویه استفاده کنتید.

پوشاندن شیارهای آسیب دیده دندان ها: به طور معمول دندان های دائمی در سن 6 تا 7 سالگی از لثه بیرون می آیند و این دندان ها شیارهای فراوانی دارند و برای این که دندان ها دچار پوسیدگی نشوند  باید سطح دندان ها را صاف کرد.

پرهیز از مصرف دخانیات: کی از دلایل بیماری هایی هم چون لثه و سرطان دهان استفاده زیاد از دخانیات می باشد  و باعث می شود که رنگ دندان ها تغییر کند  و بهترین راه کار برای این که دندان های شما زرد نشود استفاده نکردن از دخانیات می باشد.

استفاده نکردن از مواد غذایی شیرین: باکتری هایی که در دهان وجود دارد از مواد قندی و شیرین تغذیه می کنند  و باعث می شوند که اسید تولید شود و اسیدهای که اولید شده می توانتند باعث ایجاد پوسیدگی در دندان ها شود.

کلام آخر

همه افراد دوست دارند ، دندان های سالمی داشته باشند تا لبخندی زیبا بر روی صورتشان ظاهر شود. پس برای این که بخواهید از سلامتی دندان ها و لثه خود محافظت کنید ، هرگز مراجعه به دندانپزشک را فراموش نکنید. زیرا اهمیت دادن به دندان ها موجب می شود تا پایان عمر دندان های سالمی داشته باشید و دیگر نیازی به کاشت دندان یا دندان مصنوعی پیدا نکنید. در این مقاله سایت پزشکا تمام تلاش خود را کرده است تا اطلاعات کامل و مفیدی را درباره نکات کلیدی قبل از مراجعه به دندانپزشک را در اختیارتان قرار دهد. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید. برای اطلاعات کافی درباره بهترین دکتر لثه در تهران می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − چهار =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا