عمومی

بهترین دکتر زردی【سال 1403】❤️+ لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم بهترین دکتر زردی را به شما عزیزان معرفی کنیم. زردی یا یرقان، باعث زرد شدن رنگ پوست نوزاد و قسمت های سفید چشم می شود. این نشانه ها، نشان دهنده این است که بیلی روبین بیشتر از حد مجاز در خون کودک وجود می باشد. به زیاد بودن بیش از اندازه بیلی روبین خون ، هایپربیلی روبینمی نامیده می شود. زردی بعد از تولد نوزاد تا 5 روز مشخص می شود. برخی از نوزادان بعد از ترخیص از بیمارستان پوست و سفیدی چسم آن ها زرد می شود، که در این موقعیت پزشکان آزمایش خون را تجویز می کنند و زمانی که فرزند شما 3 تا 5 روزه است، باید انجام دهد. معمولا 60 درصد از نوزادان زردی را تجربه می کنند. برای برخی از آن ها ممکن است خفیف و برخی شدید تر باشد، بعد از دو هفته بدون ایجاد مشکلی زردی رفع می شود. همچنین اگر زردی درمان نشود می تواند خطری را برای نوزاد به وجود بیاورد، زیرا سطح بیلی روبین خون افزایش می بابد و ممکن است به کرن ایکتروس مغز آسیب برساند که سبب مشکلاتی مانند ناشنوایی، عقب ماندگی ذهنی یا فلج مغزی را تا آخر عمر داشته باشند.

بهترین دکتر زردی + لیست 10 تایی

علت و علائم زردی در نوزادان

بیلی روبین ماده ای زرد رنگ است که در خون وجود دارد، زمانی که بدن گلبول های قرمز ضعیف می شوند و از بین می روند. اگر این ماده بیشتر از حد معمول در خون وجود داشته باشد، زردی رخ می دهد. بیلی روبین توسط ادرار و مدفوع (کلیه و روده) خارج می شود. در زمان بارداری بدن بیلی روبین های اضافی جنین را توسط جفت و کبد از بدن خارج می کند، بعد از متولد شدن نوزاد، بدن اون خود به خود بیلی روبین را از بین می برد. اگر بدن نوزاد بیشتر آن بیلی روبینی که می خواهد را پاکسازی کند، وجود داشته باشد، نوزاد به زردی مبتلا می شود. به بیستر نوزادانی که زردی دارند، زردی فیزیولوژیک می گویند. چون بدن نوزاد نمی تواند بیلی روبین اضافی را از بدن خود خارج کند. این نوع زردی 24 ساعت بعد از تولد خود را نشان می دهد و بعد از روز 3 و 4 افزایش می یابد و بعد از گذشت یک تا دو هفته کاهش یافته و از بین می رود. ( در نوزادانی که نارس هستند، روز 5 تا 7 افزایش یافته و امکان دارد که تا دو ماه زمان ببرد). زردی اول در صورت نوزاد و سپس در گردن و قفسه سینه پدیدار می شود و اگر شدت پیدا کند رنگ زرد به انگشتان پا نیز می رسد. در ادامه مواردی را ذکر می کنیم که در این نوزادان ابتلا به زردی بیشتر می باشد :

 • خواهر یا برادری نوزاد در دوران بعد از تولد مبتلا به زردی بوده اند.
 • متولد شرق آسیا باشند.
 • بیماری خاص مثل فیبروزکیستیک یا کم کاری تیروئید داشته باشند
 • ناسازگاری در RH و نوع خون مادر و نوزاد با هم وجود داشته باشد.
 • زود تر از زمان تعیین شده متولد شود (کلد نابالغ آن ها ممکن است توان مقابله با سطوح بیلی روبین را نداشته
 • نباشد)
 • یک اختلال ژنتیکی خاص (سندرم گیلیرت،نقص های غشایی گلبول های قرمز ارثی، گالاکتوزمی یا اختلال متابولیک ارثی) دارند.
 • در ذهنگام تولد خونریزی داشته است ( گلبول های قرمز شکسته شده و بیلی روبین به عنوان یک محصول جانبی تولید می شود)

کودکانی که مقدار بیلی روبین آن ها زیاد باشد علائم های زیر را خواهند داشت :

 • خواب آلود، بداخلاق و وحشت زده می شوند
 • با صدای بلندی گریه کنند.
 • خمیده شوند یا گردنشان به عقب برگردد
 • لاغر تر شده و خوب شیر نخورند ( مکیدن ضعیف)
 • زرد تر شوند و این رنگ زرد به قسمت های پایینی بدن برسد

افزای بیلی روبین می تواند خطرناک باشد. اگر نوزاد شما هر کدام از این نشانه ها را داشته باشد، یا رنگ زرد او در 24 ساعت اول بعد از به دنیا آمدن نوزاد پدیدار شود یا زردی اون بیشتر از 3 هفته زمان ببرد، بهتر است به بهترین دکتر زردی مراجعه کنید.

بهترین دکتر زردی با انجام معاینه نوزاد می تواند وضعیت کودک را بررسی داده و بهترین تشخیص را دهد. مثلا ممکن است دستگاهی را بر روی پوست نوزاد قرار دهد تا اندازه بیلی روبین را بررسی کند. برای این که درمان را آغاز کند، باید از نوزاد شما آزمایش خون بگیرند و میزان بیلی روبین خون را بررسی کنند. اگر بهترین دکتر زردی متوجه شود که بیماری دیگری باعث زیاد شدن بیلی روبین شده است، بهترین دکتر نوزادان در تهران آزمایش های دیگری را نیز تجویز خواهد کرد.

10 تا از بهترین دکتر زردی که باید بشناسید!!

دکتر احسان اکرمی

دکتر احسان اکرمی
متخصص کودکان و نوزادن میباشد
فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران با سابقه ۱۰ سال خدمت در جنوب کشور و ریاست بیمارستان خاتم الانبیا چاربهار سابقه مدیریت بیمارستان فوق تخصصی امید
همکاری با بیمارستان های امید،گلستان،بوعلی

خدمات:

 • معاینات دوره ای بدو تولد و نوزادی
 • پایش رشد شیر خوار و کودک
 • بررسی و درمان زردی نوزادی
 • مشاوره تغذیه تکمیلی شیرخواران
 • غربالگری بیماریهای قلبی و نوار قلب نوزادان و کودکان
 • سنجش گازهای خونی
 • درمان بیماری های تنفسی نوزادان و کودکان بانبولایزر
 • آنالیز کفایت رشد قد و درمان کوتاه قدی
 • درمان رفتاری و دیابت کودکان و بزرگسالان
 • تزریقات و درمان وریدی سرم تراپی کودکان
 • بررسی کم آبی و اختلالات الکترولیتی و هورمونی
 • تزریق واکسن های آنفلوآنزا،پنوموکوک،مننگوکوک
 • ختنه

آدرس:خیابان پیروزی چهارراه کوکاکولا به سمت نبرد شمالی نبش کوچه اصلان بیک پلاک،626

تلفن تماس:۰۹۱۲۰۳۸۳۷۴۸_۰۹۱۹۵۳۶۷۴۴۲_۳۳۲۵۹۲۸۱

ارتباط شیر مادر با زردی نوزادان

شیر مادر موجب زردی نخواهد شد. ولی زردی اکثرا در نوزادانی اتفاق می افتد که از شیر مادر تغذیه می کنن. برخی از نوزادان در هفته های اول بعد از تولد به زردی به اسم زردی شیر مادر مبتلا می شوند. این عامل در 7 تا 11 روزه اول رخ می دهد. امکان دارد نوزاد به خوبی تغذیه و رشد کند ولی نوزاد نمی تواند محتویات شیر مادر را توسط کبد و بیلی روبین را از بدن خود خارج کند. این عامل معمولا بر اثر زردی فیزیولوژیک رخ می دهد و ممکن است تا چند هفته و ماه ها طول بکشد. زردی که به علت تغذیه از شیر مادر رخ می دهد طبیعی بوده و خطرناک نمی باشد، اگر مقدار بیلی روبین نوزاد بیش از حد افزایش پیدا کند، بهترین دکتر زردی پیشنهاد می کند که برای 1 یا 2 روز شیردهی را قطع کنید. مادر می تواند با دوشیدن شیر از پستان ها به حفظ شیر در آن زمان کمک کندو وقتی که مقدار بیلی روبین کم شد، مجدد شیردهی را شروع کند.

درمان زردی نوزادان

در اغلب موارد زردی نیاز به در مان ندارد، ولی اگر مقدار بیلی روبین بیشتر از اندازه معمول باشد، بهترین دکتر زردی اقدام به درمان می کند. اولین روش درمان این است که نوزاد را زیر نور فلوئورست (ماورای بنفش) می گذارند به این روش فتوتراپی می گویند. لازم است بدانید در این روش نوزاد باید کاملا بدون لباس باشد ولی چشم قسمت تناسلی باید بپوشانند. پوست بدن نور را جذب کرده و بیلی روبین را از بین می برد تا بدن نوزاد بتواند آن را توسط ادرار از بدن خارج کند. فتوتراپی در بیمارستان ها انجام می شوند ولی می توانید از این روش در منزل خود نیز استفاده کنید. زردی نوزادان با قرار دادن نوزاد در کنار پنجره و زیر نور خورشید درمان نکنید، چون نور های محیط  باید کنترل شده باشد تا زردی بدون ایجاد مشکی درمان شود.

فتوتراپی برای درمان زردی مورد استفاده قرار می گیرد، اما اگر نوزادی به زردی زیادی مبتلا شده باشد با فتوتراپی مقدار بیلی روبین او بیشتر می شود، و باید به بخش مراقبت های ویژه برای انتقال خون منتقل شود. به عنوام مثال اگر نوزادی به زردی زیاد بر اثر اختلاف RH امکان دارد احتیاج به عوض کردن خون در بدن نوزاد شود یا اگر یک بیماری باعث زردی شود، باید به بهترین دکتر زردی برای در مان های دیگر مراجعه کنید.

اگر نوزاد به زردی مبتلا باشد، مادر نقش مهمی در درمان او خواهد داشت :

پوست بدن کودک خود را دوبار در روز با دقت بررسی کنید که فرقی کرده است به رنگ طبیعی خود برگشته است. برای این کار بهتر است انگشت خود را به آرامی بر روی پیشانی، بینی و سینه کودک خود بکشید و وقتی انگشت خود را بر می دارید، رنگ پوست نوزاد سفید یا زرد است. اگر پوست نوزاد شما تیره است، به سفیدی چشم کودک را بررسی کنید. هر آزمایشی را که بهترین دکتر زردی تجویز می کند را انجام دهید. اگر رنگ نوزاد بعد از گذشت 3 روز روشن تر شد، به پزشک خود اطلاع دهید. بهترین روش برای از بین بردن زردی این است که اطمینان پیدا کنید کوک شما به خوبی شیر می خورد. چون با خوردن شیر حرکات روزه و ادرار و دفع مدفوع انجام شده و بیلی روبین اضافی از بدن نوزاد خارج می شود. در صورت تغذیه با شیر مادر، حدودا 8 ال 12 بار در روز شیر بدهید. ولی اگر نوزاد شما با کودک شما با شیر خشک تغذیه می کند حدود 6 تا 10 بار در روز به او شیر بدهید. اگر از خوردن شیرا نوزاد خود به اندازه کافی مطمئن نیستید، به بهترین دکتر تغذیه  مراجعه کنید و کمک بگیرد.

روش های خانگی برای از بین بردن زردی وجود دارد که در ادمه این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد :

 • آب جوانه گندم : کمک می کند تا سموم بدن کودک خارج شود. اگر کودک با شیر خشک تغذیه می کند، می توانید چند قطره آب جوانه ی گندم را به آن اضافه کنید. اگر نوزاد شیر مادر را می خورد، مادر خودش باید از آب جوانه گندم استفاده کند، چون نوزاد از طریق شیر مادر تغذیه می کند.
 • شیردهی مداوم : کودک باید به صورت منظم شیر بخورد. اگر به هر دلیلی مادر شیر نمی دهد، باید از شیر خشک استفاده کنند، تا 12 وعده غذا در روز برای کودک مفید باشد. تغذیه منظم در بدن به کارکرد کبد کمک می کند و باعث شسته شدن بیلی روبین می شود. همچنین کودک آب کافی را دریافت خواهد کرد.
 • به طور موقت شیر مادر را متوفقف کنید : در برخی کودکان، تغذیه از شیر مادر باعث افزایش زردی می شود، در این صورت باید شیردهی را تا مدتی حذف کرده و نوزاد را باید با شیرخشک تغذیه کند و مادر  نیز شیر خود را بدوشد تا وقتی که بخواهد به نوزاد شیر بدهد، شیر کافی را داشته باشد.
 • شیرخشک و ترنجبین : یکی از بهترین ترکیب هایی که برای درمان زردی به شمار می رود، ترکیب عالی شیرخشک، گزانگبین و ترنجبین است. این ترکیب طعمی شیرین و دارای خواص درمانی عالی برای درمان زردی نوزاد می باشد.
 • عصاره عناب : برای درمان زردی نوزادان بسیار مفید می باشند. بعد از مشورت با بهترین دکتر زردی چند قطره از آن را به نوزاد خود بدهید تا برای در روند درمان تاثیر بگذارد.
 • مواد مکمل در کنار با شیر خشک : اگر نوزاد شما از شیر خشک تغذیه می کنند، پزشکان می توانند مکملی را برای درمان زردی تجویز کنند.
 • حمام با گل ختمی و گل بنفشه : معمولا متخصصان طب سنتی توصیه می کنند با عصاره های جوشانده شده گل ختمی و بنفشه نوزاد را حمام کنید.
 • درمان با لامپ های مخصوص : لامپ های خورشیدی مخصوصی برای درمان به جای فتوتراپی در بیمارستان ها وجود دارد، این لامپ ها سبب خارج شدن بیلی روبین از طریق ادرار می شود.
 • فتوتراپی برای درمان زردی : فتوتراپی درمانی است که در خانه قابل انجام می باشد، کودک را داخل یک پتو قرار داده و فتوتراپی باعث درمان زردی می شود.
 • مادر مکمل های گیاهی مصرف کند : مادر می تواند از مکمل های گیاهی برای سم زدایی طبیعی استفاده کند و کودک با خوردن شیر مادر از فایده های آن بهره مند شود.

باید توجه داشته باشید هنگامی که نوزاد به زردی مبتلا می شود، مادر باید از خوردن غذاهایی با طبع گرم، استفاده نکند. مادران هنگام شیردهی برای درمان زردی نوزاد عرق کاسنی و شاهتره را به نسبت مساوی ترکیب کرده و بنوشید. اگر طبع گرمی دارید از موادی که طبع خنک تری را دارند را به برنامه غذایی خود بی افزایند. همچنین برا کنترا و کاهش زردی بهتری است مادران شیرده از مصرف شیرینی ها، غذاهای چرب، سرخ کرده، پرادویه و انو اع بستنی و فاوده و مواد نشاسته ای در ماه های اخیر قبل از زایمان باید قطع کنند.

درمان زردی نوزادان

کلام آخر
از شما همراهان پزشکا ممنونیم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کردید. پزشکانی که در مقاله معرفی کردیم صرفا برای شناخت شما عزیزان می باشد. برای اطلاعات بیشتر بهتر است با تحقیقات بیشتری نوزاد خود را به دست آن ها بسپارید. برای خواندن مقاله بهترین دکتر زردی نوزاد می توانید به این لینک مراجعه کنید.
5/5 - (4 امتیاز)

زهرا اصغری

سلام زهرا اصغری هستم و 5 ساله کار محتوا نویسی انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم هستم بتونم مطالب مفیدی برای شما ازائه بدم و تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا