عمومی

بهترین دکتر دامپزشک【سال 1403】❤️+ لیست 10 تایی

در این مقاله می خواهیم بهترین دکتر دامپزشک را به شما همراهان پزشکا معرفی کنیم. دامپزشکی زیر شاخه ای از پزشکی می باشد که به شناخت، پیشگیری، تشخیص و درمان آسیب ها و بیماری های حیوانات و به شناخت بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات می پردازد. همچنین به مراحل تولید و تضمین سلامت محصولاتی که توسط  حیوانات تولید می شوند را، مورد بررسی قرار می دهند. در ادامه این مقاله، بهترین مطالب را به شما عزیزان ارائه می دهیم.

بهترین دکتر دامپزشک + لیست 10 تایی

وظایف دامپزشک

دامپزشک متخصصی است که به سلامت حیوانات می پردازد. با تشخیص بیماری حیوانات و مراقبت و کنترل بیماری ها از آن ها محافظت می کند.همچنین به صاحبان حیوانات، روش صحیح مراقبت از آن ها و نکات مفید برای سلامتی را آموزش می دهد. دامپزشک ها با دانش و مهارت خود سوگند یاد می کنند تا از هر طریقی برای بهبود درد و رنج حیوانات و بهداشت عمومی آنان تلاش کنند.

دامپزشکان سهم زیادی در مقابل سلامت و بهداشت انسان ها دارند. چون با پیشگیری از بیماری ها می توانند به سلامت جامعه نیز کمک کنند. همچنین با تولید واکسن های مختلف برای حیوان به کاهش بیماری واگیر دار حیوان به انسان، در نتیجه حفظ سلامت بشر می کند.

دامپزشکی که با تجربه و مسئولین پذیر است می تواند با روش های مختلف، در حوزه سلامت حیوانات و صاحبان و مالکان آن ها کمک کند. در ادامه به چند نکات از وظایف دامپزشکان اشاره خواهیم کرد :

  • انجام و تجویز آزمایش های تشخیصی مانند اشعه ایکس، EKG، سونوگرافی، خون ادرار و مدفوع
  • مشاوره به صاحبان حیوانات خانگی در مورد تغذیه،رفتار و تولید مث4ل آن ها
  • جراحی های جزئی تا پیچیده با توجه به نوع تجربه و آموزش های دیده شده
  • واکسینه کردن حیوانات در برابر بیماری ها، مثل بیماری هاری
  • ارائه مراقبت های پیشگیرانه برای حفظ سلامت دام ها
  • درمان حیواناتی که از عفونت یا بیماری رنج می برند.
  • کشتار و از بین بردن حیوانات در صورت لزوم
  • معالجه و بهبود زخم ها و شکستگی ها
  • تشخیص مشکلات بهداشتی حیوانات

دامپزشک روش های تشخیص و درمان چگونه انجام می دهد؟

در بیشتر موارد دامپزشکان مانند متخصصین اطال هستند. حیوانات هم نمی توانند مانند کودکان و نوزادان صحبت کنند و تشخیص و درمان توسط صحبت های والدین نوزادان و مالکان حیوانات انجام می شود. به همین دلیل مهارت برقراری ارتباط لازم با دامپزشکان برای صاحبان حیوانات و دامپروران بسیار مهم و ضروری می باشد. در صورتی که دامپزشکان با بررسی و معاینه حیوانات و مشاوره با صاحبان آن ها نتوانند بیماری را تشخیص دهند، آزمایشاتی از جمله آزمایشات خون، تجزیه ادرار و آزمایشات مدفوع را تجویز می کنند. دامپزشکان در پزشکی آزمایشگاهی و انگلی آموزش های لازم را دیده اند.

دامپزشک در دوره آموزش خود یک سوم تا نیمی از وقت خود به جراحی حیوانات می پردازند. در اکثر مطب ها عملیات دفع دام های توسط دامپزشکان انجام می شود. بسیاری این دامپزشکان نیز خدماتی مانند دندانپزشکی و جراحی، تنظیم استخوان ها، ازتوپدی انجام می دهند. برای انجام جراحی هایی برای هماهنگی دست و چشم ها و مهارت های حرکتی حیوانات، باید به بهترین دمپزشک مراجعه کرد. شغل دامپزشکی نیز مانند پزشک مربوط به انسان ها می باشد.

هنگامی که حیوانات و دام ها به بیماری مبتلا شوند، دامپزشکان این مشکل را تشخیص می دهند و حیوانات را معالجه می کنند. تشخیص دقیق غالبا به آزمایش های آزمایشگاهی، رادیوگرافی و تجهیزات ویژه نیاز دارد.

درمان هایی که برای حیوانات تجویز می شود شامل چندین روش مختلف از جمله تکنیک های نجات اضطراری، تجویز دارو، رفع شکستگی، زایمان و انجام عمل های جراحی و مشاوره با صاحبان حیوانات درباره تغذیه و نکات مراقبتی از حیوانات می باشد. دامپزشکان اغلب درمان های خود را در بهترین کلینیک دامپزشکی در تهران  حیوانات خانگی از جمله سگ، گربه، پرنده را درمان می کنند.

دامپزشکانی که در نهاد های دولتی مشغول به فعالیت می باشند، برای پیشگیری بیماری های خارجی، توسط حیواناتی که از کشوری به کشور دیگر برده می شوند را بررسی می کنند. همچنین روش هایی برای جلوگیری و از بین بردن بیماری بسیاری از بیماری ها مثل سل، تب مالت، هاری که سلامت حیوانات دیگر و انسان ها را تهدید می کنند را درمان و کنترل می کنند.

معمولا دامپزشکان به دنبال تحقیقات درباره راه هایی برای بهتر شدن و جلوگیری از مشکلات و بهداشت حیوانات و انسان ها می باشند. برخی از مشکلات و بیماری ها مثل سرطان، بیمایر های قلبی، با استفاده از حیوانات آزمایشگاهی مورد بررسی و مطالعه قرار می دهند. حیوانات آزمایشگاهی تحت نظر دامپزشکان با دقت پرورش و نگهداری می شوند.

دامپزشکان نیز در زمینه بهداشت عمومی فعالیت می کنند. آنها به پیشگیری و کنترل بیماری های حیوانات و انسان کمک می کنند. آنها به عنوان اپیدمیولوژیست، وضعیت شیوع بیماری های حیوانات و انسان ها مانند بیماری های ناشی از غذا، آنفلوانزا، طاعون، هاری، ایدز و انسفالیت را بررسی می کنند. آنها ایمنی کارخانه های فرآوری مواد غذایی، رستوران ها و منابع آب را ارزیابی می کنند. دامپزشکان در برنامه های بهداشت محیط، اثرات مختلف سموم دفع آفات، آلاینده های صنعتی و سایر آلاینده ها را بر روی افراد و همچنین حیوانات بررسی و ارزیابی می کنند.

10 تا از بهترین دکتر دامپزشک که باید بشناسید!!

دامپزشکان در چه زمینه هایی فعالیت می کنند؟

دامپزشکان شاغل در نهاد های دولتی، برای پیشگیری از ورود بیماری های خارجی، حیواناتی که از کشور های دیگر به کشور آورده شده اند را بازرسی می کنند. آن ها بر حمل و نقل حیوانات نظارت کرده، از نظر وجود بیماری ها آزمایشاتی انجام می دهند. حتی راهکار هایی برای جلوگیری و ریشه کن کردن بسیاری از بیماری ها از جمله سل، تب مالت و هاری که سلامت حیوانات و انسان را تهدید می کنند، مدیری می کنند.

یک دامپزشک در تحقیقات خود به دنبال روش هایی برای پیشگیری و حل مشکلات بهداشتی حیوانات و انسان ها است. بیشتر مشکلات مانند سرطان و بیماری های با استفاده از حیوانات آزمایشگاهی مورد بررسی قرار می گیرد. اسن حیوانات آزمایشگاهی تحت نظارت دامپزشکان با دقت به پرورش و نگهداری می شوند.

دامپزشکان زیادی هستند که در مدارس و دانشگاه های دامپزشکی تدریس می کنند. این افرادی که در هیئت علمی دانشکده دامپزشکی علاوه بر علاوه بر تدریس، تحقیقات اساسی و بالینی نیز انجام می دهند. دامپزشکان در زمینه بهداشت عمومی فعالیت می کنند. آن ها به پیشگیری و کنترل بیماری های حیوانات و انسان ها کمک می کنند.

محل کار دامپزشکان به چه صورتی می باشد؟

اکثر متخصصان دامپزشکی در یک دانشکده دامپزشکی یا در یک مرکز ارجاع در شهر های بزرگ مشغول به خدمات رسانی می باشند. برعکس پزشکی انسانی، دامپزشکان معمولا هم جنبه جراحی و هم جنبه پزشکی سیستم اندام را در ی زمینه درمان می کنند. تخصص های دانپزشکی شامل چندین تخصصو جراحی می باشد که در پزشکی انسان نیز وجود دارد. برخی از تخصص ها در حا تکمیل شدن می باشد.

دامپزشکان حیوانات کوچک را معمولا در کلینیک های دامپزشکی یا بیمارستان های دامپزشکی یا هر دو کار می کنند. دامپزشکان حیوانات بزرگ در اکثر مواقع در حال مسافرت هستند تا بیماران خود را در مراکز اولیه نگهداری مانند باغ وحش، مزارع و .. ارزیابی و درمان کنند.

برخلاف مطب پزشکی انسانی، که فقط یک اتاق معاینه دارد، مطب دامپزشک بیشتر به یک بیمارستان شبیه است و دارای یک داروخانه کامل می باشد. برخی از دامپزشکان از حیوانات اهلی عجیب و غریب بیشتر مانند نارها و مارمولک هامراقبت خواهند کرد. آن ها بیماری را تشخیص می دهند و بسیاری از اقدامات پزشکی از جمله مراقبت های کایروپراکتیک را انجام می دهند.

همچنین متخصصان دامپزشکی  در دوره های اضافی در زمینه های خاصی از دامپزشکی به پایان رسانده اند. این تخصص ها شامل مواردی مانند جراحی، بیهوشی، دندانپزشکی، تغذیه، مراقبت های فوری، چشم پزشکی و به بهبود و پیشگیی از بیماری ها کمک می کنند.

محل کار دامپزشکان به چه صورتی می باشد؟

کلام آخر

از شما سپاس گذاریم که ما را در این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره در تلاش است بهترین مطالب را در اختیار شما قرار دهد. امیدوارم این مطالب برای شما مفید باشد.

3.4/5 - (8 امتیاز)

زهرا اصغری

سلام زهرا اصغری هستم و 5 ساله کار محتوا نویسی انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم هستم بتونم مطالب مفیدی برای شما ازائه بدم و تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا