بیماری ها

بهترین دکتر ارتوپد در مشهد【سال1403】❤️ + لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم بهترین دکتر ارتوپد در مشهد را به شما معرفی کنیم. شاخه ارتوپدی یکی از علوم پزشکی است که به بهبود و درمان بیماری های سیستم عضلانی، حرکتی و اسکلتی می پردازد. این شاخه پزشکی به نام های جراحی استخوان و مفاصل، جراحی سیستم اسکلتی، استخوان پزشکی، جراحی اندام ها و ستون فقرات، جراحی سیستم حرکتی و جراحی سیستم موسکولواسکلتال نیز شهرت دارد. این شاخه پزشکی امروزه بسیار کاربرد دارد، چرا که با بالا رفتن سن و پیری، عدم تحرک و ورزش، تغذیه نادرست و سبک زندگی غلط افراد به مشکلات حرکتی مختلفی دچار می شوند و باید برای رفع آن ها به پزشک ارتوپد مراجعه کنند. قسمت های مختلف دست ها، گردن، لگن، کمر و پاها در صورتی که دچار مشکل خاصی شوند باید توسط این پزشک درمان شوند.

دکتر ارتوپد کیست؟

شاخه ارتوپدی یکی از رشته های پزشکی است که وظیفه دارد خدماتی مانند تشخیص بیماری ها، اصلاح، پیشگیری و درمان بیماری های مختلفی که در حوزه اختلالات استخوان ها، مفاصل، عضلات، رباط ها، تاندون ها، عصب ها و ناهنجاری های اسکلتی قرار دارند را انجام بدهد. مناطق بالا سیستم عضلانی و اسکلتی بدن را می سازند و موجب حرکت و فعالیت در افراد می شوند. در زمان های قدیم شاخه ارتوپدی فقط مخصوص کودکان بود و مشکلات مختلف حرکتی و بدشکلی ستون فقراتشان را درمان می کرد، اما در حال حاضر تمام افراد با هر گروه سنی می توانند به دکتر ارتوپد مراجعه کنند و مشکلات ستون فقرات خود را برطرف کنند. به متخصصینی که در حوزه ارتوپدی فعالیت می کنند دکتر ارتوپد یا ارتوپدیست گفته می شود.

دکتر ارتوپدی در این حوزه باید جراحات و دردهای مزمن بیماران را رفع کند و با تقویت عملکرد اعضای بدن بیماران آن ها را بهبود ببخشد. پزشکان ارتوپد از روش های درمانی مختلفی مانند فیزیوتراپی و توانبخشی نیز برای درمان بیماران استفاده می کنند تا زودتر نتیجه دلخواه کسب شود. روش کار دکتر ارتوپد هم به صورت تهاجمی و عمل جراحی و هم به صورت غیرتهاجمی و روش های مدرن انجام می شود، هرچند که اولویت با روش های غیرتهاجمی است. افرادی که در زمینه سیستم حرکتی و عضلانی خود دچار مشکل هستند و قصد دارند این مشکلات را رفع کنند می توانند به بهترین دکتر ارتوپد در ایران مراجعه کنند.

دکتر ارتوپد کیست؟

تخصص های مختلف ارتوپدی

دکتر ارتوپد به تخصص های مختلفی تقسیم می شود، به این معنا که پزشک ارتوپد عمومی می تواند نسبت به ناحیه ای از بدن تخصص پیدا کند و در آن زمینه مهارت بالایی کسب کند. برخی از تخصص های ارتوپدی شامل موارد زیر هستند:

1- متخصص ارتوپد کودکان: دکتر ارتوپد کودکان به پزشکی گفته می شود که به درمان بیماری های اطفال و بیماری های مادرزادی آن ها می پردازد. این جراح فقط مشکلات و بیماری های کودکان را رفع می کند و با بیماری های بزرگسالان کاری ندارد.

2- متخصص لگن و مفصل ران: دکتر متخصص لگن و مفصل ران به پزشکی گفته می شود که به بیماری هایی مانند آرتروز مفصل ران، آرتریت رومانوئید مفصل ران و بیماری های قسمت لگن می پردازد. افرادی که در نواحی ران و لگن خود دچار مشکلات حرکتی و عضلانی هستند می توانند به این متخصص مراجعه کنند.

3- متخصص دست: دکتر متخصص دست به پزشکی گفته می شود که به جراحی و درمان بیماری های ناحیه دست می پردازد. دست در اصطلاح علمی به معنای فاصله بین مچ دست تا نوک انگشتان گفته می شود. دکتر متخصص دست بیماری هایی مانند درد مچ دست و سندروم تونل کارپال را رفع می کند. افرادی که در نواحی مچ دست تا انگشتان خود مشکلاتی دارند و احساس درد می کنند می توانند به متخصص دست مراجعه کنند.

4- متخصص زانو: دکتر متخصص زانو به درمان بیماری های مربوط به این مفصل و جراحی آن می پردازد. از آن جایی که زانو بزرگ ترین مفصل بدن است درمان آن بسیار حائز اهمیت می باشد. افرادی که مشکلات زانو دارند از زندگی روزمره خود عقب می مانند و بسیاری از فعالیت ها را نمی توانند انجام بدهند. این افراد می توانند برای بهبودی سریع تر به متخصص زانو مراجعه کنند.

5- متخصص شانه: دکتر متخصص شانه به پزشکی گفته می شود که در زمینه درمان بیماری ها و دردهای عضلانی قسمت شانه فعالیت می کند. این قسمت هم از مناطق مهم عضلانی می باشد که حرکات دست وابسته به آن است. افرادی که در قسمت شانه خود درد و مشکلی احساس می کنند می توانند به متخصص شانه مراجعه کنند.

6- متخصص ستون فقرات: دکتر متخصص ستون فقرات بیماری های ستون فقرات را در سه نقطه از بدن درمان می کند. این سه نقطه شامل گردن، کمر و سینه می باشد. افرادی که در این مناطق دچار درد و مشکل هستند می توانند به متخصص ستون فقرات مراجعه کنند تا این مشکلات را برطرف کنند.

7- متخصص پا: دکتر متخصص پا به پزشکی گفته می شود که بیماری های ناحیه پا را درمان می کند. پا در اصطلاح علمی به قسمت مچ پا تا نوک انگشتان پا گفته می شود. در صورت مشکل در این نواحی افراد می توانند به این متخصص مراجعه کنند.

8- متخصص تومورهای سیستم اسکلتی و عضلانی: پزشک متخصصی که در این حوزه فعالیت می کند می تواند تومورهای عضلانی و استخوانی افراد را درمان کند. افرادی که علائم این تومورها را دارند می توانند به این پزشک مراجعه کنند.

افرادی که دچار حوادث و آسیب های جدی و خطرناکی شده باشند نیاز است که به افراد کاربلد و ماهری که در این زمینه ها فوق تخصص دارند مراجعه کنند.

وظایف دکتر ارتوپد

پزشک متخصص ارتوپد وظایف مختلفی دارد و باید خدمات مختلفی به بیماران ارائه بدهد. اشخاص می توانند با هرگونه مشکلی که در زمینه ستون فقرات، عضلات و استخوان ها دارند به این دکتر مراجعه کرده و بهبود پیدا کنند. برخی از وظایف دکتر ارتوپد شامل موارد زیر است:

 • دکتر ارتوپد می تواند نکروز استخوان را درمان کند.
 • از وظایف دیگر دکتر ارتوپد درمان پارگی رباط ها می باشد. ممکن است برخی افراد در تصادفات و حوادث رباطشان آسیب ببیند. این افراد می توانند با مراجعه به دکتر ارتوپد آن را درمان کنند.
 • افرادی که کمردردهای خفیف یا شدید دارند می توانند برای معالجه به پزشک ارتوپد مراجعه کنند.
 • از وظایف مهم دکتر ارتوپد درمان عفونت های مفاصل می باشد. افرادی که مفاصلشان به هر دلیلی دچار عفونت شده است می توانند با مراجعه به پزشک ارتوپد و درمان دارویی این عفونت ها را درمان کنند.
 • افرادی که دچار بیماری هایی مانند فتق دیسک یا دیسک کمر هستند می توانند به دکتر ارتوپد مراجعه کنند.
 • پزشک ارتوپد وظیفه دارد مشکلاتی مانند رگ به رگ شدن را حل کند.
 • درمان تومورهای استخوان از دیگر وظایف دکتر ارتوپد است. افرادی که دچار تومورهای استخوان هستند می توانند با خیال راحت به این پزشک مراجعه کنند.
 • پزشک ارتوپد وظیفه دارد اختلالات مربوط به مفاصل مانند پای پرانتزی و کجی پا را درمان کند.

وظایف دکتر ارتوپد بسیار گسترده است و طیف زیادی را دربرمی گیرد که ما در این مقاله به چند مورد به اختصار اشاره کرده ایم.

وظایف دکتر ارتوپد

ویژگی های بهترین دکتر ارتوپد در مشهد

بهترین دکتر ارتوپد در مشهد باید ویژگی ها و خصوصیات مختلفی داشته باشد، چرا که این حوزه از حساسیت بالایی برخوردار است و باید توسط پزشکان ماهر و کاربلدی خدمات آن انجام بگیرد. برخی از ویژگی های بهترین دکتر ارتوپد شامل موارد زیر است:

 • بهترین دکتر ارتوپد در مشهد باید در این زمینه متخصص و ماهر باشد و مدارک علمی خود را از مراکز و دانشگاه های معتبری اخذ کرده باشد.
 • بهترین دکتر ارتوپد در مشهد باید بااخلاق باشد و با مراجعین خود برخورد خوبی داشته باشد.
 • مطب بهترین دکتر ارتوپد در مشهد باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد و تمامی پروتکل های بهداشتی در آن رعایت شود.
 • در مطب بهترین دکتر ارتوپد در مشهد باید از وسایل و تجهیزات پیشرفته و مدرنی استفاده شود تا بیماران نتایج مطلوبی از این پروسه دریافت کنند.
 • بهترین دکتر ارتوپد در مشهد باید صبر و حوصله بالایی داشته باشد و پروسه معاینه و درمان بیماری ها را با دقت انجام بدهد.
 • مطب بهترین دکتر ارتوپد در مشهد باید بزرگ و دلنشین باشد و در مکانی قرار گرفته باشد که رفت و آمد در آن به راحتی انجام بشود.
 • بهترین دکتر ارتوپد در مشهد باید هزینه های معقولی داشته باشد تا همه افراد بتوانند از خدماتش بهره مند شوند.
 • بهترین دکتر ارتوپد در مشهد باید قبل از انجام هرگونه عمل جلسه مشاوره ای ترتیب بدهد و پروسه عمل را به بیماران توضیح دهد. تا استرس ها و نگرانی هایشان برطرف شود.

افرادی که دچار مشکلات مختلفی در قسمت های بدن هستند می توانند به بهترین دکتر ارتوپد مراجعه کنند تا درمان شوند.

10 تا از بهترین دکتر ارتوپد در مشهد را بشناسید!

دکتر حمید قاضی

دکتر حمید قاضی

دکتر حمید قاضی متخصص ارتوپد در شهر مشهد می باشند که خدمات پزشکی متعددی را در دوران 23 سال طبابت خود به مراجعه کنندگان ارائه کرده اند. ایشان 16 سال سابقه در حوزه ارتوپد دارند و به مدت 3 سال در دانشکده پزشکی شاهرود تدریس کرده اند. ایشان پزشکی نمونه از سوی بیمه تامین اجتماعی و پزشک معتمد کمیسیون استخدامی نیروی انتظامی مشهد بوده اند و در سال ها تجربه کاری خود، بهترین خدمات درمانی را ارائه داده اند.

خدمات:

 • بیماری های شانه
 • درد و آرتروز لگن و زانو
 • آسیب های مچ پا
 • بیماری های آرنج و مچ دست
 • آسیب های ورزشی و پارگی منیسک

آدرس: مشهد، آزاد شهر، چهار راه میلاد، طبقه فوقانی بانک رفاه

دکتر بهزاد باغبان حقیقی

دکتر بهزاد باغبان حقیقی

دکتر بهزاد باغبان حقیقی متخصص ستون فقرات و جراح استخوان می باشد. ایشان دوره پزشکی عمومی خود را در دانشگاه علوم پزشکی مشهد سپری کرده اند و مدرک تخصصی خود را دریافت کرده اند علاوه بر آن ایشان دوره تخصص خود را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران سپری نمودند و مهارت خاصی در این حوزه کسب نمودند. دکتر باغبان حقیقی دوره تکمیلی جراحی زانو و شانه را در اتریش و بلژیک سپری نمودند و همواره دارای اطلاعات و دانش کافی در این حوزه می باشند.

خدمات:

 • درمان دیسک گردن و کمر
 • اختلال در رشد و کنترل قد
 • درمان ناهنجاری های نوزادان و کودکان
 • تعویض مفاصل زانو، لگن، شانه و مچ پا
 • درمان آسیب های ورزشی
 • درمان شکستگی اندام ها و ستون فقرات

آدرس: مشهد، کوهسنگی، فلکه الندشت، خیابان محتشمی، جنب بیمارستان مهر، ساختمان پزشکی فراز، طبقه سوم، واحد 305

دکتر علی پارسا

دکتر علی پارسا

دکتر علی پارسا متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل می باشند. ایشان موفق شده اند که دوره پزشکی عمومی خود را در سال 1383به پایان برسانند و تخصص خود را در رشته جراحی ارتوپدی به اتمام برسانند. ایشان اولین فلوشیپ فوق تخصصی رسمی جراحی لگن و هیپ در استان خراسان رضوی را دریافت نمودند و دوره فوق تخصص خود را به مدت 3 سال در آمریکا گذرانده اند. علاوه بر آن ایشان دارای فلوشیپ جراحی هیپ کودکان و آسیب های ورزشی و بورد تخصصی ناسیونال می باشند.

خدمات:

 • تعویض مفصل لگن
 • تعویض مفصل زانو
 • آرتروسکوپی زانو
 • دررفتگی مادر زادی لگن
 • آرتروسکوپی لگن

آدرس: خراسان رضوی، مشهد، کلینیک ویژه بیمارستان امام رضا

دکتر محمد خیاط زاده

دکتر محمد خیاط زاده

دکتر محمد خیاط زاده جراح و متخصص ارتوپد می باشند که موفق شدند در سال 1375 دوره پزشکی عمومی خود را در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند سپری کنند و دوره تخصص خود را در رشته جراحی استخوان در سال 1383 دریافت کنند و فارغ التحصیل شوند. ایشان عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران و عضو متخصص کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی استان خراسان بوده اند و در حوزه ارتوپد خدمات ارزنده ای را ارائه داده اند.

خدمات:

 • بیماری های استخوان و مفاصل
 • طب ورزش
 • ناهنجاری های مادر زادی
 • کج بودن اندام ها
 • شکستگی ها

آدرس: مشهد، چهار راه دکتر به طرف بیمارستان امام رضا، نبش ابن سینا اول، ساختمان پزشکان حکیم، طبقه چهارم، واحد 12

دکتر فرزاد آراسته

دکتر فرزاد آراسته

دکتر فرزاد آراسته مدرک دکترای پزشکی عمومی خود را از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران دریافت کردند و موفق شدند که تخصص ارتوپدی خود را از دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال 1380 دریافت کنند و فارغ التحصیل شوند. ایشان دارای بورد تخصصی می باشند که دارای ۱۸ سال سابقه طبابت در حوزه ارتوپد می باشند. ایشان به عنوان بهترین دکتر ارتوپد در مشهد شناخته شده اند.

خدمات:

 • ستون فقرات
 • درد مفاصل و آرتروز
 • درمان پای پرانتزی
 • پوکی استخوان
 • درد مفاصل و آرتروز
 • درد عصب سیاتیک
 • مشکلات تاندون و رباط

آدرس: مشهد، احمدآباد، عارف دوم، ساختمان سما

دکتر رشید گنجی

دکتر رشید گنجی

دکتر رشید گنجی دوره های رزیدنتی خود را در شهر مشهد گذرانده اند و عضو سازمان جراحان ارتوپد در ایران می باشند. ایشان تحصیلات خود را در خارج از کشور و کشورهای آلمان، آمریکا، بلژیک و ایتالیا ادامه داده اند و مدارک تخصصی خود را دریافت کرده اند. ایشان عضو انجمن ارتوپدی ایران، عضو انجمن جراحی زانو ایران، عضو انجمن جراحان زانو و لگن آمریکا می باشند. ایشان از جمله پزشکان شناخته شده در شهر مشهد می باشند که بسیاری از مراجعین و بیماران را تحت نظر خود قرار داده اند.

خدمات:

 • تعویض مفصل زانو
 • درمان ساییدگی زانو
 • تزریق زانو
 • جراحی زانو
 • زانو پرانتزی
 • روماتیسم

آدرس: احمدآباد، خیابان ملاصدرا، ملاصدرا هشتم، پلاک سو

دکتر رضا بهادر

دکتر رضا بهادر

دکتر رضا بهادر جراح و متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو و لگن می باشند. ایشان مدرک تخصص و فوق تخصص ارتوپدی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کرده اند و در حال حاضر در اولین مرکز فوق تخصصی ارتوکین مشغول فعالیت و آماده ارائه خدمات به بیماران می باشند. دکتر بهادر دوره تکمیلی هیپ و زانو در اتریش و سوئیس گذراندند و دوره تکمیلی ازن تراپی را در سن دیگو آمریکا سپری کردند. ایشان موفق به کسب رتبه ۱۸ امتحان رزیدنت کشوری و استادیار دانشگاه علوم پزشکی بیرجند شدند. دکتر بهادر همواره رئیس بخش ارتوپدی و عضو کمیته تجهیزات پزشکی هستند.

خدمات:

 • ازن تراپی
 • تعویض مفصل زانو در موارد تخریب شدید
 • درمان آرتروز
 • مینیسک زانو
 • درمان آسیب های لیگامانی
 • پلاسما جت
 • لیزر میکروسکوپیک

آدرس: مشهد، احمدآباد، ساختمان مهر

دکتر مصطفی خلیلی پور

دکتر مصطفی خلیلی پور

دکتر مصطفی خلیلی پور جراح و متخصص ارتوپدی می باشند که خدمات متعددی را به مراجعه کنندگان ارائه می دهند. ایشان در حال حاضر در بخش خصوصی فعالیت دارند و در بیمارستان های خصوصی جراحی انجام می دهند. دکتر خلیلی پور دوره تکمیلی جراحی های تخصصی آسیب های ورزشی شانه و زانو را در ایتالیا گذرانده اند و عضو انجمن ارتوپدی ایران، عضو انجمن جراحان زانو، پزشک منتخب نمونه سلامت در سال بوده اند.

خدمات:

 • ترمیم رباط صلیبی
 • آسیب های تاندونی اندام
 • شکستگی های استخوان
 • ترمیم عصب
 • درمان پای پرانتزی و ضربدری
 • در رفتگی مکرر شانه
 • آسیب های ورزشی

آدرس: مشهد، عارف 6، ساختمان پزشکان پردیس، واحد 18

دکتر محمد عرف محمدی

دکتر محمد عرف محمدی

دکتر محمد عرف محمدی متخصص ارتوپدی و ستون فقرات می باشند که موفق شدند در سال 1387 از دانشگاه علوم پزشکی مشهد تخصص خود را دریافت کنند. ایشان بورد تخصصی ناسیونال خود را در سال 1387 دریافت نمودند و دارای 10سال سابقه جراحی ارتوپدی می باشند. دکتر عرف محمدی دوره های تکمیلی تخصصی خود را در خارج از کشور گذرانده اند و دارای فلوشیپ فوق تخصصی ارتوپدی کودکان می باشند. ایشان از جمله پزشکان حاذق و ماهر در حوزه ارتوپد و ستون فقرات می باشند.

خدمات:

 • دیسک کمر
 • شکستگی های تروما
 • آسیب های ورزشی جراحی
 • آرتروپلاستی
 • ناهنجاری های مادر زادی

آدرس: مشهد، خیابان احمدآباد، پرستار یکم، عارف دوم، ساختمان نیکان، طبقه اول

دکتر سعید صباغیان

دکتر سعید صباغیان

دکتر سعید صباغیان دکترای حرفه ای پزشکی خود را از دانشگاه علوم پزشکی مشهد دریافت کرده اند و دارای رتبه 26 آزمون پذیرش دستیار تخصصی کشور می باشند. ایشان فارغ التحصیل ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با رتبه ۶ کشوری هستند و دارای فلوشیپ ستون فقرات می باشند. دکتر صباغیان استادیار و جراح ستون فقرات می باشند که دارای کارنامه کاری بسیار درخشانی می باشند. ایشان در سال ها تجربه کاری خود بیش از 2500 جراحی موفق ستون فقرات را انجام داده اند و مقالات و سخنرانی های متعددی را در مجلات و کنگره های بین المللی و داخلی ارائه داده اند.

خدمات:

 • درمان تومورها ستون فقرات
 • جراحی های کم تهاجم
 • درمان شکستگی های ستون فقرات
 • اصلاح دفورمیتی ها پیچیده ستون فقرات
 • تنگی کانال نخاع
 • اصلاح بالانس ستون فقرات و جراحی مجدد

آدرس: مشهد، خیابان کوهسنگی، کوهسنگی هفتم، جنب بیمارستان مهر، ساختمان پزشکان فراز، واحد 502

دکتر ارتوپد چه عمل هایی می تواند انجام دهد؟

دکتر و جراح ارتوپد می تواند برای درمان مشکلات بیمار عمل های جراحی مختلفی انجام بدهد. بیماران با توجه به مشکلاتی که دارند و با مشورت پزشک می توانند یکی از این عمل ها را انتخاب کنند. برخی از این عمل ها که پزشک ارتوپد در صورت نیاز انجام می دهد شامل موارد زیر است:

1- در برخی موارد به دلایلی مانند تصادفات و سوانح ممکن است مفاصل به طور کامل از بین بروند و هیچ امیدی به بهبودیشان نباشد. در این مواقع پزشک ارتوپد می تواند این مفاصل را از بدن فرد خارج کند و مفاصل مصنوعی جایگزین کند. به این عمل جراحی تعویض مفصل گفته می شود.

2- در برخی موارد ممکن است فرد به بیماری های مفصلی مشکوک باشد، در این مواقع دکتر ارتوپد می تواند از طریق سوراخ کردن پوست یک مفصل لوله ای مخصوص به درون مفصل بفرستد و داخل آن را مشاهده کند، چرا که ممکن است به مرور زمان بیماری عود پیدا کند.

3- ممکن است برخی افراد دچار شکستگی استخوان ها بشوند. در این موارد دکتر ارتوپد می تواند با عمل جراحی این شکستگی ها را به هم متصل و درمان کند. ماده ای که برای درمان این شکستگی ها و ترمیم آن ها به پزشک کمک می کند پلاتین است.

4- دکتر ارتوپد می تواند عصب هایی که آسیب دیده اند یا پاره شده اند را به وسیله عمل جراحی ترمیم و درمان کند.

5- از عمل های جراحی که پزشک ارتوپد آن را انجام می دهد تغییر شکل استخوان ها و انجام اصلاحات مختلف در ظاهر اندام هاست. افرادی که در ظاهر استخوان هایشان دچار عیب و ایراداتی هستند می توانند با استئوتومی استخوان و تصحیح شکل آن این مشکلات را رفع کنند.

6- از مهم ترین عمل هایی که پزشک ارتوپد آن را انجام می دهد عمل پیوند استخوان است. این عمل برای جوش خوردگی شکستگی ها و پر کردن جای خالی استخوان ها استفاده می شود.

7- دکتر ارتوپد می تواند در موارد نیاز تاندون ها را جابجا و ترمیم کند. در صورتی که تاندون ها دچار آسیب شده باشند می توان از این عمل جراحی استفاده کرد.

بیمارانی که دچار مشکلات بالا هستند می توانند با انجام عمل های جراحی آن ها را برطرف کنند و به زندگی عادی خود بازگردند.

دکتر ارتوپد چه عمل هایی می تواند انجام دهد؟

روش های تشخیصی در ارتوپد

در شاخه ارتوپدی روش های تشخیصی مختلفی وجود دارد که به پزشکان کمک می کند تا بیماری ها را راحت تر و سریع تشخیص بدهند. این روش ها دقت بالایی دارند و درد و عارضه خاصی به همراه نخواهند داشت. برخی از این روش های تشخیصی شامل موارد زیر هستند:

1- روش اسکن ایزوتوپ: این دستگاه برای تشخیص تومورهای استخوان و دیدن شکستگی های مفاصل کاربرد دارد. افرادی که علائم تومورهای استخوان یا شکستگی دارند می توانند از این روش استفاده کنند.

2- روش سی تی اسکن: از روش سی تی اسکن می توان برای تشخیص هرگونه ضایعات استخوانی که با رادیوگرافی معمولی قابل بررسی و مشاهده نیستند استفاده کرد.

3- روش سونوگرافی: از روش سونوگرافی می توان برای تشخیص و مشاهده انواع کیست ها، آبسه، تومورهای استخوان و هماتوم استفاده کرد. این روش تشخیصی دقیق به همراه دارد.

4- روش ام آر آی: از روش ام آر آی می توان برای بررسی و مشاهده بافت های نرمی مانند تاندون ها، رباط ها و عناصر عروقی و عصبی استفاده کرد. پزشکان از این روش می توانند استفاده زیادی کنند.

5- روش نوار عصب عضله: از این روش می توان برای بررسی هدایت اعصاب و مشاهده ضایعات عصبی و عضلانی استفاده کرد.

6- روش عکسبرداری توسط رادیولوژی: این روش از مطمئن ترین روش های تشخیصی ارتوپدی است که از دو طرف نیم رخ و تمام رخ مفصل گرفته می شود و تشخیصی کاملا درست به پزشکان می دهد.

7- روش آرتروسکوپ: در این روش ضایعات درون مفصلی توسط دستگاه آرتروسکوپ مشاهده می شوند و می توان پروسه درمانشان را سریع تر آغاز کرد.

روش های بالا ساده و به صورت سرپایی در مطب پزشکان انجام می شوند و کاربردهای زیادی خواهند داشت. بهتر است ساکنین تهران به بهترین جراح ارتوپدی در تهران مراجعه کنند که تجهیزات پیشرفته تر و مدرن تری داشته باشد و روند درمان سریع تر و راحت تر طی شود.

خطرات و عوارض جانبی عمل های ارتوپدی

بعد از انجام جراحی ارتوپدی مانند تمامی عمل های جراحی ممکن است خطرات و عوارض جانبی مختلفی برای فرد اتفاق بیفتد. این عوارض جانبی معمولا در کوتاه مدت از بین می روند اما در صورتی که رفع نشدند افراد می توانند به پزشک متخصص مراجعه کنند. برخی از این عوارض جانبی شامل موارد زیر می باشد:

 • از عوارض جانبی شایع در ارتوپدی می توان به لخته شدن خون اشاره کرد. دکتر ارتوپد می تواند برای جلوگیری از این عارضه از رقیق کننده ها استفاده کند.
 • از عوارض جانبی دیگری که ممکن است برای فرد رخ بدهد حساسیت و واکنش های آلرژیک به داروهای بیهوشی و بی حسی است. برخی بیماران ممکن است در حین عمل به این داروها واکنش نشان بدهند و خطرات دیگری رخ بدهد.
 • به وجود آمدن عفونت در نواحی مفاصل و استخوان ها از عوارض دیگر عمل های ارتوپدی است. این عفونت می تواند به علت آلوده بودن محیط و ابزارهای پزشکی باشد. برای رفع این عفونت ها افراد می توانند از آنتی بیوتیک ها استفاده کنند. در برخی موارد این عفونت ها بسیار شدید می شوند و فرد نیاز به عمل دوباره پیدا می کند.
 • بعد از عمل های ارتوپدی داشتن درد و ناراحتی بسیار طبیعی است. این درد معمولا تا یک هفته از بین می رود، در صورتی که این درد غیرقابل تحمل باشد و در طولانی مدت باقی بماند افراد می توانند از مسکن های مجاز استفاده کنند.
 • از عوارض جانبی دیگر این عمل ها قرمزی و تورم است. این قرمزی معمولا تا 48 ساعت برطرف می شود و افراد می توانند از کمپرس یخ برای آن استفاده کنند.
 • در تمام عمل های جراحی احتمال خطا و ناموفق بودن عمل وجود دارد. در عمل های ارتوپدی نیز ممکن است عمل جراحی موفقیت آمیز نباشد و نیاز به تکرار داشته باشد.

عوارض جانبی عمل های ارتوپدی بیشتر به مهارت پزشک بستگی دارد، بنابراین اگر افراد به متخصصی ماهر و کاربلد مراجعه کنند این عوارض کم تر اتفاق می افتد.

خطرات و عوارض جانبی عمل های ارتوپدی

اقدامات لازم بعد از عمل های ارتوپدی

بعد از عمل های ارتوپدی افراد باید مراقبت هایی انجام بدهند تا دچار عوارض جانبی خاصی نشوند و نتیجه عمل رضایت بخش باشد. برخی از این اقدامات شامل موارد زیر است:

 • افراد بعد از انجام هرگونه عمل های جراحی ارتوپدی باید یک ماه استراحت مطلق داشته باشند و از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های سخت پرهیز کنند.
 • بعد از انجام عمل های ارتوپدی مخصوصا عمل زانو فرد نباید تا یک سال از پله استفاده کند.
 • افرادی که از عمل های ارتوپدی استفاده می کنند نباید برای مدت طولانی رانندگی کنند.
 • بیماران بعد از عمل نباید اجسام سنگین بلند کنند.
 • بعد از عمل های ارتوپدی باید از مواد غذایی سالم و میوه جات و سبزیجات استفاده کرد.
 • در دوران بعد از عمل باید مصرف مایعات و نوشیدنی ها بالا برود تا روند بهبودی سریع تر اتفاق بیفتد.
 • افراد نباید تا 6 ماه بعد از عمل های ارتوپدی از سیگار، دخانیات، نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر استفاده کنند.
 • بعد از عمل جراحی افراد بهتر است پیاده روی آرام داشته باشند تا سریع تر بهبود پیدا کنند.
 • افراد باید محل زخم خود را پانسمان کنند تا دچار عفونت نشوند.
 • بعد از عمل محل زخم باید هرروز شسته شود و از صابون آنتی باکتریال استفاده شود.

انجام مراقبت های بالا ضروری است و سلامتی فرد را تضمین می کند.

کلام آخر

امروزه افراد بیش از گذشته به سلامتی خود اهمیت می دهند. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای افراد به وجود بیاید مشکلات حرکتی، عضلانی و ستون فقرات است. این مشکلات به دلایل مختلفی مانند تصادفات و سوانح رانندگی، بالا رفتن سن و پیری و تغذیه نادرست به وجود می آیند و می توانند زندگی روزمره فرد را مختل کنند. این گروه افراد ممکن است به این دلایل از اعتماد به نفس پایینی برخوردار باشند و مورد تمسخر دیگران قرار بگیرند. به همین دلیل نیاز است که برای درمان مشکلات و ناهنجاری های حرکتی خود تحقیق کنند و به بهترین جراح ارتوپدی در ایران مراجعه کنند.

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا بهترین دکتر ارتوپد در مشهد را به شما معرفی کنیم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن هرگونه انتقاد یا پیشنهادی آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

هانیه راسخ پور

سلام، من هانیه راسخپور هستم. 5 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا