سلامتی

بهترین دکتر روانشناس در اهواز【سال 1402】❤️+ لیست 10 تایی

روانشناسان و روانپزشکان برای کمک به افراد مبتلا به بیماری های روانی با یکدیگر همکاری می کنند، اما آنها یکسان نیستند.روانشناس از طریق روان درمانی به درمان بیمار می پردازد و از طریق تغییر رفتار به تسکین علائم کمک می کند. نقش روانپزشک، که یک پزشک است، بیشتر بر تجویز دارو و سایر مداخلات برای مدیریت شرایط سلامت روان متمرکز است.در این مقاله شما را با 10 تا از بهترین دکتر روانشناس در اهواز آشنا خواهیم کرد.

روانشناسی چیست؟

کار یک روانشناس می تواند از مشاوره با افراد مبتلا به اضطراب گرفته تا مشاوره به شرکت ها در مورد چگونگی ایجاد تیم های بهتر باشد.

ذهن بسیار پیچیده است و درمان شرایط مرتبط با آن دشوار است.فرآیندهای فکری، احساسات، خاطرات، رویاها، ادراکات و غیره را نمی توان به صورت فیزیکی مشاهده کرد، مانند بثورات پوستی یا نقص قلبی.

در حالی که نشانه های فیزیکی برخی از مسائل سلامتی روان مانند نشانه هایی که با بیماری آلزایمر ایجاد می شوند را می توان مشاهده کرد، بسیاری از نظریه های روانشناسی مبتنی بر مشاهده رفتار انسان هستند.

بهترین کلینیک روانشناس و تیم آن با بیماران ملاقات می کند، ارزیابی هایی را انجام می دهد تا متوجه شود که نگرانی های آنها چیست و چه چیزی باعث ایجاد مشکلات می شود، و برای مثال از طریق مشاوره و روان درمانی، درمان را توصیه یا ارائه می دهد.

روانشناسان ممکن است نقش های دیگری نیز داشته باشند. آنها ممکن است مطالعاتی را برای توصیه به مقامات بهداشتی و سایر ارگان ها در مورد استراتژی های اجتماعی و سایر راهبردها، ارزیابی کودکانی که یادگیری آنها در مدرسه دشوار است، برگزاری کارگاه های آموزشی در مورد چگونگی جلوگیری از قلدری، کار با تیم های استخدام در شرکت ها، و موارد دیگر انجام دهند.

شاخه های روانشناسی

انواع مختلفی از روانشناسی وجود دارد که اهداف مختلفی را دنبال می کنند. هیچ راه ثابتی برای طبقه بندی آنها وجود ندارد، اما در اینجا به چند نوع رایج اشاره می کنیم.

روانشناسی بالینی
روانشناسی بالینی علم، نظریه و عمل را به منظور درک، پیش بینی و تسکین مشکلات مربوط به سازگاری، ناتوانی و ناراحتی ادغام می کند. انطباق، سازگاری و توسعه شخصی را ترویج می کند.یک روانشناس بالینی بر جنبه های فکری، عاطفی، بیولوژیکی، روانی، اجتماعی و رفتاری عملکرد انسان در طول زندگی فرد، در فرهنگ ها و سطوح اجتماعی-اقتصادی مختلف تمرکز می کند.

روانشناسی بالینی می تواند به ما در درک، پیشگیری و کاهش پریشانی یا اختلال عملکرد روانشناختی کمک کند و رفاه و رشد شخصی فرد را ارتقا دهد.ارزیابی روانشناختی و روان درمانی در عمل روانشناسی بالینی نقش اساسی دارند، اما روانشناسان بالینی اغلب در تحقیقات، آموزش، شهادت پزشکی قانونی و سایر زمینه ها نیز مشارکت دارند.

روانشناسی شناختی
روانشناسی شناختی فرآیندهای ذهنی درونی مانند حل مسئله، حافظه، یادگیری و زبان را بررسی می کند. این به چگونگی تفکر، درک، ارتباط، به خاطر سپردن و یادگیری مردم می پردازد. ارتباط نزدیکی با عصب شناسی، فلسفه و زبان شناسی دارد.روانشناسان شناختی به چگونگی کسب، پردازش و ذخیره اطلاعات توسط افراد نگاه می کنند.

کاربردهای عملی شامل نحوه بهبود حافظه، افزایش دقت تصمیم گیری یا نحوه تنظیم برنامه های آموزشی برای تقویت یادگیری است.

روانشناسی رشد
این مطالعه علمی تغییرات روانشناختی سیستماتیکی است که فرد در طول زندگی تجربه می کند و اغلب به عنوان رشد انسانی شناخته می شود.این نه تنها بر نوزادان و کودکان خردسال بلکه بر نوجوانان، بزرگسالان و افراد مسن نیز تمرکز دارد.این عوامل عبارتند از مهارت های حرکتی، حل مسئله، درک اخلاقی، فراگیری زبان، احساسات، شخصیت، خودپنداره و شکل گیری هویت.

همچنین به ساختارهای ذهنی ذاتی در برابر یادگیری از طریق تجربه می پردازد، یا اینکه چگونه ویژگی های یک فرد با عوامل محیطی در تعامل است و چگونه این امر بر رشد تأثیر می گذارد.روانشناسی رشد با رشته هایی مانند زبان شناسی همپوشانی دارد.

روانشناسی تکاملی
روانشناسی تکاملی به این می پردازد که چگونه رفتار انسان، به عنوان مثال زبان، تحت تأثیر تنظیمات روانشناختی در طول تکامل قرار گرفته است.یک روانشناس تکاملی معتقد است که بسیاری از ویژگی های روانی انسان از این جهت سازگار هستند که ما را قادر ساخته اند در طول هزاران سال زنده بمانیم.

روانشناسی قانونی
روانشناسی قانونی شامل کاربرد روانشناسی در تحقیقات جنایی و قانون است.یک روانشناس قانونی روانشناسی را به عنوان یک علم در سیستم عدالت کیفری و دادگاه های مدنی تمرین می کند.این شامل ارزیابی عوامل روانی است که ممکن است بر یک پرونده یا رفتار تأثیر بگذارد و یافته ها را در دادگاه ارائه کند.

روانشناسی سلامت
روانشناسی سلامت را طب رفتاری یا روانشناسی پزشکی نیز می نامند.مشاهده می کند که چگونه رفتار، زیست شناسی و زمینه اجتماعی بر بیماری و سلامتی تأثیر می گذارد.

یک پزشک اغلب ابتدا به علل بیولوژیکی یک بیماری نگاه می کند، اما یک روانشناس سلامت بر کل فرد و آنچه بر وضعیت سلامتی او تأثیر می گذارد تمرکز می کند. این ممکن است شامل وضعیت اجتماعی-اقتصادی، تحصیلات، و پیشینه آنها و رفتارهایی باشد که ممکن است بر بیماری تأثیر بگذارد، مانند رعایت دستورالعمل ها و داروها.روانشناسان سلامت معمولاً در کنار سایر متخصصان پزشکی در محیط های بالینی کار می کنند.

عصب روانشناسی
عصب روانشناسی به ساختار و عملکرد مغز در ارتباط با رفتارها و فرآیندهای روانی نگاه می کند. اگر شرایطی شامل ضایعات در مغز و ارزیابی هایی باشد که شامل ثبت فعالیت الکتریکی در مغز باشد، ممکن است عصب روانشناسی درگیر باشد.ارزیابی عصب روانشناختی برای تعیین اینکه آیا یک فرد احتمالاً به دنبال آسیب مغزی مشکوک یا تشخیص داده شده، مانند سکته مغزی، مشکلات رفتاری را تجربه می کند یا خیر، استفاده می شود.

نتایج می تواند پزشک را قادر به ارائه درمانی کند که ممکن است به فرد کمک کند تا به بهبودهای احتمالی در آسیب شناختی رخ داده دست یابد.

روانشناسی شغلی
روانشناسان شغلی یا سازمانی در ارزیابی و ارائه توصیه هایی در مورد عملکرد افراد در محل کار و آموزش نقش دارند.آن‌ها به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا راه‌های مؤثرتری برای عملکرد پیدا کنند و درک کنند که افراد و گروه‌ها چگونه در محل کار رفتار می‌کنند.این اطلاعات می تواند به بهبود اثربخشی، کارایی، رضایت شغلی و حفظ کارکنان کمک کند.

10 تا از بهترین دکتر روانشناس در اهواز را بشناسید

 دکتر بهار بهاالدینی

دکتر بهار بهاالدینی کارشناس روانشناسی بالینی و کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، رواندرمانگر ،طرحواره درمانگر میباشد، شروع فعالیت تخصصی  خانم دکتر از سال۱۳۸۹ و دارای پروانه ی کار میباشد. ایشان بهترین دکتر روانشناس در اهواز هستند.

خدمات: 

 • مشاوره فردی
 • مشاوره کودک و نوجوان
 • درمان اختلال های افسردگی درمان وسواس
 • برگزاری دوره ها کارگاههای اموزشی تخصصی
 • درمان اختلالات کودکان از طریق بازی درمانی
 • متخصص و تراپیست نوجوان
 • تقویت حافظه وتوجه تمرکز
 • تست هوش واستعداد یابی تحصیلی و شغلی
 • زوج درمانگر
 • سکس تراپیست
 • درمانهای غیردارویی
 • درمان استرس و وسواس
 • مشاوره ازدواج

آدرس: اهواز،کیانپارس ،خیابان اسفند شرقی،مجتمع پزشکی اسفند،جنب داروخانه دکتر جهانشاهی ،اسانسور سمت راست ،طبقه ۶

روانشناسی اجتماعی
روانشناسی اجتماعی از روش های علمی برای درک اینکه چگونه تأثیرات اجتماعی بر رفتار انسان تأثیر می گذارد استفاده می کند. به دنبال توضیح چگونگی تأثیر احساسات، رفتار و افکار از حضور واقعی، خیالی یا ضمنی افراد دیگر است.

یک روانشناس اجتماعی به رفتار گروهی، ادراک اجتماعی، رفتار غیرکلامی، سازگاری، پرخاشگری، تعصب و رهبری می پردازد. ادراک اجتماعی و تعامل اجتماعی کلید درک رفتار اجتماعی است.

شاخه های دیگر شامل روانشناسی نظامی، مصرف کننده، آموزشی، بین فرهنگی و روانشناسی محیطی است. تعداد شعب همچنان در حال افزایش است.

به گفته انجمن روانشناسی آمریکا، روانشناسی مطالعه علمی ذهن و رفتار است. روانشناسی یک رشته چند وجهی است و شامل بسیاری از زمینه های مطالعاتی مانند رشد انسانی، ورزش، سلامت، بالینی، رفتار اجتماعی و فرآیندهای شناختی است.

روانشناسی واقعاً یک علم بسیار جدید است و بیشتر پیشرفت‌ها در حدود 150 سال گذشته اتفاق افتاده است. با این حال، ریشه آن را می توان به یونان باستان، 400 تا 500 سال قبل از میلاد ردیابی کرد.

روانشناسی چیست؟

روانشناسی مطالعه ذهن و رفتار است. این شامل تأثیرات بیولوژیکی، فشارهای اجتماعی و عوامل محیطی است که بر نحوه تفکر، عمل و احساس افراد تأثیر می گذارد.

به دست آوردن درک عمیق‌تر از روان‌شناسی می‌تواند به افراد کمک کند تا به بینش‌هایی در مورد اعمال خود و همچنین درک بهتر افراد دیگر دست یابند.

روانشناسی چیست؟

انواع روانشناسی

روانشناسی حوزه وسیع و متنوعی است که مطالعه اندیشه، رفتار، رشد، شخصیت، عواطف، انگیزه و غیره انسان را در بر می گیرد. در نتیجه، برخی زیرشاخه‌ها و حوزه‌های تخصصی متفاوت پدید آمده‌اند. در زیر برخی از زمینه های اصلی تحقیق و کاربرد در روانشناسی آمده است:

روانشناسی غیرطبیعی مطالعه رفتارهای غیرعادی و آسیب شناسی روانی است. این حوزه تخصصی بر تحقیق و درمان انواع اختلالات روانی متمرکز است و با روان درمانی و روانشناسی بالینی مرتبط است.
روانشناسی زیستی (زیست روانشناسی) به مطالعه چگونگی تأثیر فرآیندهای بیولوژیکی بر ذهن و رفتار می پردازد. این ناحیه ارتباط نزدیکی با علوم اعصاب دارد و از ابزارهایی مانند اسکن MRI و PET برای بررسی آسیب مغزی یا ناهنجاری های مغزی استفاده می کند.
روانشناسی بالینی بر ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات روانی متمرکز است.
روانشناسی شناختی مطالعه فرآیندهای فکری انسان از جمله توجه، حافظه، ادراک، تصمیم گیری، حل مسئله و اکتساب زبان است.
روانشناسی تطبیقی ​​شاخه ای از روانشناسی است که به مطالعه رفتار حیوانات می پردازد.
روانشناسی رشد حوزه ای است که به رشد و تکامل انسان در طول عمر از جمله توانایی های شناختی، اخلاقیات، عملکرد اجتماعی، هویت و سایر زمینه های زندگی می پردازد.
روانشناسی قانونی یک رشته کاربردی با تمرکز بر استفاده از تحقیقات روانشناسی و اصول در نظام حقوقی و کیفری است.
روانشناسی صنعتی – سازمانی رشته ای است که از تحقیقات روانشناختی برای ارتقای عملکرد کاری و انتخاب کارکنان استفاده می کند.
روانشناسی شخصیت بر درک چگونگی رشد شخصیت و همچنین الگوهای افکار، رفتارها و ویژگی هایی که هر فرد را منحصر به فرد می کند، تمرکز دارد.
روانشناسی اجتماعی بر رفتار گروهی، تأثیرات اجتماعی بر رفتار فردی، نگرش ها، تعصب، انطباق، پرخاشگری و موضوعات مرتبط تمرکز دارد.

3.3/5 - (11 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا