بیماری هاسلامتیپزشکان

بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ایران【سال 1402】❤️ + لیست 10 تایی

معرفی بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ایران + لیست ۱۰ تایی _ تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در واقع یکی است از شاخه های پزشکی است که در درمان مشکلات عضلانی و اسکلتی که شامل عضلات ، استخوان ها ، مفاصل ، تاندون ها ، رباط ها و اعصاب بدون انجام جراحی می‌پردازد. بنابراین اگر در چنین قسمت هایی از بدن دچار مشکل یا احساس دردی کردید خوب است به یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنید.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در حقیقت پزشکانی هستند که به بهبود عملکرد و تحریک عضلانی و اسکلتی بدن می پردازند و در آخر به کیفیت زندگی کمک بزرگی می کنند‌. آنها با به کارگیری روش های مختلف مانند روانشناسی ، فیزیوتراپی ، درمان های ورزشی عملکرد عضلات و اسکلت های بدن بهبود می بخشند تا فرد زندگی بهتری داشته باشد و قادر به انجام فعالیت های روزانه خود باشد. همچنین متخصصان می توانند به بیمارانی که پس از انجام جراحی های خاص  با این نوع آسیب‌دیدگی دیدگی روبرو هستند ، کنار بیاید و وضعیت آنها بهبود یابد.

در واقع مهم ترین هدف این تخصص بازگرداندن عملکرد مطلوب عضلات و اسکلت بدن است. بنابراین اگر برای بهبود وضعیت و عملکرد سیستم بدنی خود نیاز به یک متخصص طب و توانبخشی دارید ، خوب است در ادامه مقاله با ما همراه باشید. چرا که هدف از ارائه این مقاله به معرفی ۱۰ تا از بهترین متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی می باشد تا شما نیز با آنها آشنا شوید.

10 تا از بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ایران را بشناسید!

انتخاب بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ایران

همانطور که می دانید ، تعداد بیشماری متخصص طب فیزیکی در کلینیک ها و بیمارستان ها و مراکز توانبخشی کار می کند و انتخاب بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ایران در بین آنها کمی دشوار است.

از آنجا که متخصصین توانبخشی وظیفه بسیار مهمی ایفا می کنند. انتخاب بهترین متخصص برای خیلی ها اهمیت زیادی دارند.

اگر شما برای انتخاب دکتر خود به دنبال بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ایران هستید ، لازم است قبل از هر کاری به یکسری نکات توجه کافی داشته باشید تا در آخر از نتیجه درمان رضایت را به دست آورید.

در ادامه مقاله به بررسی این نکات می پردازیم.

دارای تخصص معتبر دانشگاهی:

معمولا دکتری به عنوان بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ایران انتخاب می‌شود که دارای مدرک از دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی باشد. در واقع کسانی که در دانشگاه های معتبر فعالیت خود را انجام می دهند، نسبت به سایر دکترها دارای بینش و آگاهی بیشتری در زمینه تخصص خود هستند و با مهارت کامل فعالیت انجام می دهند.

 دارای سوابق کاری درخشان:

بیشتر افراد برای انتخاب بهترین دکتر متخصص توانبخشی و طب سنتی به سراغ پزشکانی می روند که در این زمینه سال‌های بسیاری است فعالیت انجام داده اند و مهارت و تجربه کافی را کسب کردند. این افراد با مشکلات و بیماری های مختلفی روبرو شدند و سرعت عمل بیشتری نسبت به پزشکان تازه کار خواهند داشت.

شما می‌توانید برای آگاهی سوابق کاری متخصصین به صفحات وب سایت های رسمی آنها مراجعه کرده و اطلاعات لازم را به دست آورید.

زمینه فعالیت متخصصین توانبخشی و طب سنتی

زمینه کاری متخصصان طب سنتی و توانبخشی در حوزه درمان مشکلات مربوط به استخوان ها مفاصل عضلات و دستگاه عصبی مرکزی و محیطی تاثیر مستقیم بر روی توانایی حرکتی و عملکردی بیمار دارد، می پردازد. متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی آموزش های لازم درباره درمان انواع اختلالات و بیماری ها و کنترل آنها گذرانده اند.

در واقع متخصصین دارای آگاهی وسیعی از بیماری ها و عوارض های مختلف می باشند. بنابراین زمانی یک متخصص طب فیزیکی به عنوان بهترین انتخاب می‌شود که بتواند فعالیت کاری خود را مطابق با فناوری‌های جدید و تجهیزات پیشرفته انجام بدهد و در نتیجه بهترین عملکرد درمانی را برای بیماران خود ارائه دهد.

مهم ترین زمینه های فعالیت یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می دهند ، شامل موارد زیر است:

 • اقدامات لازم بعد از جراحی شامل تعویض مفصل
 • دستگاه کمک کننده بطن چپ
 • بیماری های قلبی و ریوی
 • پیوند عضو
 • توانبخشی عصبی شامل آسیب های نخاعی ، سکته مغزی ، آسیب ها و ضربات مغزی ، پارکینسون ، تب ، درد ، کنترل دردهای مزمن سرم به درد منطقه‌ای پیچیده
 • عوارض عضلانی و اسکلتی
 • پوکی استخوان
 • روماتیسم مفصلی
 • تقویت عضلات کمر و علت درد آن
 • کمر درد
 • اختلالات عملکرد مفصل
 • آسیب های ورزشی
 • تنیس بانوان خارجی و داخلی
 • آسیب عضله گرداننده شانه
 • دررفتگی مفصل
 • التهاب تاندون عضله دو سر بازو
 • شکستگی های فشاری ضربه مغزی
 • توانبخشی تخصصی آسیب های هنرمندان در زمین خوانندگی مانند رقص
 • سرطان بیماری های ریوی
 • بیماری‌های قلبی
 • آموزش های خانوادگی
 • درد لگن
 • مراقبت‌های تسکینی
 • اختلالات حرکتی و رشد در کودکان شامل مهره شکاف سندروم داون ، فلج مغزی
زمینه فعالیت متخصصین توانبخشی و طب سنتی

نحوه عملکرد متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی

آنها در ابتدا درد های بسیار زیاد و بیماری های اسکلتی و عضلانی را تشخیص می‌دهند و سپس به درمان آنها می پردازند. تشخیص می تواند شامل انواع آزمایش های عکسبرداری از ستون فقرات باشد. همچنین تست های تخصصی عصبی به منظور تعیین شدت و موقعیت آسیب‌ دیدگی های عصبی نیز در این توسط متخصصین انجام می شود.

آنها قادر هستند درمان درد های کمر درد و گردن ، آسیب های شغلی یا ورزشی در مینو فاسیال ، آرتروز ، التهاب تاندون و آسیب های نخاعی انجام دهند و همچنین وظیفه دارند در صورت نیاز برای نتیجه بهتر با یک تیم توانبخشی هماهنگی لازم را داشته باشد.

 برخی از روش‌های  درمانی در زمینه طب فیزیکی و توانبخشی

نوار عضله: با استفاده از این تکنولوژی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و سوزن های بسیار ضعیف ظریفی در عضلات بیمار قرار داده تا بتواند اختلال عملکرد عصبی و عضلانی را مورد بررسی قرار دهد.

 تزریق در اطراف مفصل: برای بهبود اختلالات استخوان و بافت نرم مانند مشکلات و مشکلاتی مانند آرتروز زانو و آرنج تنیس بازان این تزریق در اطراف مفصل انجام می شود‌‌.

الکتروتراپی: در این روش با به کار گیری جریان ضعیف برق یک محرک به بدن بیمار انتقال داده می شود‌. الکتروتراپی بیشتر اوقات برای کاهش درد شدید استفاده می شود و موجب تحریک انقباض عضلات خواهد شد.

درمان مداخله آسیب های نخاعی: این روش برای مداخلات غیر جراحی به منظور بهبود درد کمر برای شایع اعصاب نخاعی استفاده می شود و با تکیه بر روش های تزریق های درمانی و تشخیصی هدایت شده به وسیله تصویر در نخاع مانند دیسکوگرام ها ، تزریقات اپیدورال اینترلامیناز ، تحریک نخاع انجام می شود.

درمان اسپاستیسیتی: این مشکل به خاطر یک عارضه رایج که مربوط به آسیب های سیستم عصبی مرکزی می باشد ، ایجاد می شود. متخصص طب فیزیکی وظیفه دارد با ارائه روش‌های درمانی مختلفی مانند تزریق بوتاکس در صورت ، تزریق فنول داروهای خوراکی و نصب پمپ درون غلاف ای برای تزریق داروی باکلوفن به درمان این عارضه بپردازد و عملکرد بیمار را بهبود یابد و به کاهش درد کمک کند.

کلام آخر

و در کلام آخر باید بیان کنیم که دکتر های نام برده شده در این مقاله صرفا برای معرفی بوده است در صورت انتخاب هر کدام از آنها لازم است اطلاعات بیشتری به دست آورید. اگر در حوزه نوار عصب عضله به دنبال پزشک هستید می توانید به لینک بهترین دکتر نوار عصب و عضله در رشت مراجعه کنید و پزشک مورد نظر خود را انتخاب کنید. از این که تا پایان مقاله بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ایران همراه ما بودید از شما کمال تشکر را داریم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 17 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا