سلامتی

کامل ترین آموزش پرستاری در خانه【سال1403】❤️

در این مقاله قصد داریم شما را با کامل ترین آموزش پرستاری در خانه آشنا کنیم. امکان دارد هر فردی درگیر بیماری باشد یا کسی را در خانواده داشته باشد که بیمار بوده و به دلیل بالا بودن هزینه های درمانی در بیمارستان یا این که بیمار در فضای آرام منزل و در میان خانواده آرامش بیشتری دارد، ترجیح می دهند که در خانه از وی مراقبت کنند. انجام خدمات پرستاری در منزل از بیمار و فردی که به تنهایی نمی تواند کارهای شخصی خود را انجام دهد تنها توسط یک فرد متخصص امکان پذیر است.

پرستاری در خانه چیست؟

پرستاری در خانه، زمانی اتفاق می افتد که پرستاران برای مراقبت از بیماران و افرادی که به کمک نیاز دارند به منزل شخص می روند. افراد مسن، بیماران، افراد ناتوان و کودکانی که از بیماری رنج می برند ولی تمایل دارند بجای بیمارستان در منزل باشند؛ می توانند از خدمات پرستاری برای درمان خود و رفع نیازهایشان استفاده کنند. این خدمات می تواند به فردی که سن بالایی دارد کمک کند تا به صورت مستقل زندگی کند؛ از سوی دیگر، افرادی که دچار معلولیت یا ناتوانی هستند با دریافت خدمات پرستاری در منزل می توانند از مراقبت های حرفه ای بهره مند شوند.

پرستار می تواند با بررسی نیازهای اولیه بیماران برای مراقبت در منزل، خدمات مورد نیاز را به کمک تیم درمانی تدارک ببیند. از جمله فعالیت هایی که یک پرستار در منزل باید انجام دهد شامل کنترل علائم حیاتی، مراقبت از انواع استومی ها، مراقبت از زخم و تعویض پانسمان، رعایت رژیم های دارویی و تغذیه ای، تزریقات، مراقبت از پا در بیماران دیابتی و … می باشد.

پرستارها برای پرستاری در منزل نیازمند مهارت هایی هستند، از جمله این موارد می توان به داشتن مهارت های بالینی، ارتباطی و تخصصی در منزل اشاره کرد. پرستارانی که می خواهند مراقبت و پرستاری در منزل انجام دهند، باید دست کم یک دوره 3 ماه آموزش ببینند.

پرستارانی که در منزل فعالیت می کنند نیز وظایفی دارند، برخی از این وظایف عبارت است از:

 • افزایش سطح سلامت
 • جلوگیری از بروز انواع بیماری ها و عفونت های بیمارستانی
 • ایجاد حس آرامش برای بیمار
 • افزایش سواد سلامت بیمار و خانواده
 • افزایش سطح کیفیت زندگی
 • نظارت بر مانیتورهای قلبی
پرستاری در خانه چیست؟

فواید پرستاری در خانه

بسیار مهم است زمانی که اعضای خانواده، سرکار هستند یا به دلایل دیگری در خانه حضور ندارند، شخصی در منزل باشد که بتواند به نیازهای بیمار پاسخ سریع دهد و پرستار متخصص شرایط را ارزیابی کرده و آرامش بیمار را فراهم کند. استفاده از پرستاری در منزل فوایدی دارد که عبارتند از:

دسترسی به پرستار و مراقب متخصص در خانه: مراقبت از بیمار در منزل توسط شخض متخصص و کارآزموده در مورد بیماری ها و تجهیزات پزشکی این اطمینان را به شما می دهد که هر زمان نیاز داشته باشید خیلی سریع به مشکلات بیمارتان رسیدگی می شود.

مدیریت دارو: اگر بیمارتان چند نسخه دارد و از داروهای متفاوتی استفاده می کند. پرستار متخصص می تواند به شما این اطمینان را بدهد که دارو در زمان مناسب دریافت شده است و با مشورت پزشکان، از تداخل دارویی جلوگیری شده است.

صرفه جویی در هزینه ها: بسیاری از بیماران به تجهیزات پزشکی و مراقبت خاصی احتیاج ندارند و در بیمارستان به دلیل اشغال تخت و پرسنلی که در شیفت های مختلف مراقب بیمار هستند، هزینه های زیادی به خانواده ها تحمیل می شود پس استفاده از خدمات پرستاری در منزل منطقی است.

تمرکز و پشتیبانی: همه ما نسبت به این موضوع آگاه هستیم که تراکم بیماران و نفرات محدود پرستاران در بیمارستان ها این اجازه را به آن ها نمی دهد تا به طور مداوم به یک بیمار رسیدگی کنند. اما یکی از مهم ترین مزایای پرستاری در منزل این است که یک پرستار تمام وقت در اختیار بیمار خواهد بود؛ این موضوع باعث می شود تا بیمار به پرستار خود اعتماد کامل پیدا کند و پرستار هم با بیماری و شخصیت او به خوبی آشنا می شود.

رعایت رژیم غذایی: افزایش سن، کم تحرکی، آسیب دیدگی و بیماری اغلب باعث ناتوانی و ضعف جسمانی می شود. پرستاری در منزل همراه با رژیم غذایی سالم، وعده های غذایی حاوی ویتامین و مواد مقوی با پخت خانگی می تواند انرژی از دست رفته را به بیمار بازگردانده و از بروز مشکلات دیگر جلوگیری کند.

خدمات پرستاری در خانه

ممکن است طیف وسیعی از افراد به خدمات پرستاری نیاز داشته باشد به طور کلی خدمات پرستاری به سه دسته تقسیم بندی می شود که عبارتند از:

پرستار کودک در خانه: ممکن است پدر و مادر به دلیل مشغله های کاری و برنامه هایی که دارند، نتوانند به نحو احسن از کودک خود مراقبت کنند؛ در این شرایط استخدام پرستار در خانه می تواند بهترین کمک به کودک در هر سنی باشد. بهره مندی از پرستار به والدین کمک می کند با خیال آسوده فرزندشان را در منزل بگذارند و نگران تربیت، رشد و سلامت او نباشند.

پرستار سالمند در خانه: ممکن است با افراد سالمندی مواجه شده باشید که برای رسیدگی به امور روزمره خود به کمک احتیاج دارند اما فرزندانشان به دلایل مختلفی مانند مشغله های زیادی کاری نمی توانند به خوبی از والدین سالمند خود مراقبت کنند و در خصوص توصیه های ایمنی در مورد افراد سالمند، اطلاعاتی ندارند؛ هم چنین سالمندان نیز از نظر عاطفی بسیار حساس هستند و حتی ممکن است به فردی احتیاج داشته باشند که در طول روز با او صحبت کنند، در این شرایط استخدام پرستار سالمند در خانه ممکن است برای او گزینه مناسبی می باشد چون با هزینه های کمتر از خانه سالمندان می تواند به مراقبت جدی از شخص بپردازد.

پرستار بیمار در خانه: در شرایطی که فرد بیمار از بیمارستان مرخص می شود اما هنوز به خدمات پرستاری احتیاج دارد، ممکن است خانواده او به دنبال پرستار در خانه باشند تا بتواند رسیدگی های مورد نیاز را برای شخص بیمار انجام دهد.

پرستار در خانه باید چه مهارت هایی داشته باشد؟

پرستار موفق در خانه باید به برخی مهارت ها و دانش های بالینی برای ارائه خدمات به بیماران مسلط باشد. این مهارت ها به شرح زیر می باشد:

 • پرستار در خانه باید توانایی اقدام سریع در مواقع بحرانی و اضطراری را داشته باشد.
 • انعطاف پذیر و صبور باشد تا بتواند در محیط های مختلف با افراد مختلف هماهگ شود.
 • دانش و مهارت بالینی لازم را داشته باشد تا بتواند برخی اقدامات از جمله تغییر باند، تغذیه با لوله، تزریق وریدی و همچنین احیای قلبی ـ ریوی را انجام دهد.
 • انعطاف پذیر و صبور باشد تا بتواند با شخصیت ها مختلف هماهنگ شود.
 • مهارت های اجتماعی قوی داشته باشد تا بتواند بالاترین خدمات را با بهترین کیفیت به بیماران ارائه دهدو

چه بیمارانی نیاز به پرستار در خانه دارند؟

تمام بیمارانی که از بیمارستان ترخیص می شوند، می توانند از خدمات پرستار در خانه استفاده کنند؛ مانند بیماران خاصی که شرایط مراقبت از آن ها دشوار است به خصوص سالمندانی که از بیماری خاصی رنج می برند مهم ترین گروهی هستند که به مراقبت در خانه نیاز دارند؛ این افراد علاوه بر وضعیت جسمانی، از نظر روحی نیز آسیب پذیر هستند و بهترین محل برای درمان آن ها خانه است. از میان انواع بیمارانی که به خدمات مراقبت و نگهداری نیاز دارند، می توان به بیماری های زیر اشاره کرد از جمله:

 • بیماران قلبی
 • بیماران آلزایمری
 • بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند.
 • بیماران دمانس
 • بیماران سرطانی
 • بیماران عفونی (به منظور تعویض پانسمان و جلوگیری از افزایش عفونت)
 • بیماران ریوی
 • بیماران اعصاب و روان
 • بیماران جراحی شده

طیف وسیعی از بیماران ممکن است به خدمات مراقبت از بیمار در منزل احتیاج پیدا کنند. البته مدت زمان این مراقبت ها در همه بیماران یکسان نیست و اغلب بیماران با بهبود نسبی از داشتن پرستار بی نیاز می شوند.

ویژگی های شخصیتی پرستار در خانه

پرستاری در خانه جزو مشاغلی است که مهارت های ارتباطی زیادی را می طلبد و ویژگی های شخصیتی پرستار، تاثیر بسزایی در موفقیت شخص دارد. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

مهارت های ارتباطی: پرستار در خانه قبل از هر چیزی باید به صحبت ها و درد و دل های بیمار خوب گوش کند. بیمار باید مطمئن شود از طرف پرستار خود درک می شود تا تمام دردها و مشکلاتش را با او در میان بگذارد. در این صورت پرستار می تواند او را بهتر درک کند و نیازهایش را پیش بینی کند.

ثبات عاطفی: شغل پرستاری جزو مشاغل استرس زاست و گاهی می تواند فرد را با شرایط سختی روبرو کند. لحظاتی پیش می آید که ممکن است برای بهیار و پرستار، درد آور باشد اما در مقابل آن کمک به بهبود یک بیمار هم بسیار لذت بخش است. پرستار در خانه باید ثبات عاطفی داشته و بتواند در این لحظات احساسات خود را کنترل کند.

انعطاف پذیری: در مشاغلی هم چون پرستاری و بهیاری، انعطاف پذیری یکی از ویژگی های مهم است. آن ها لازم است از لحاظ شیفت های طولانی، ساعت های کاری متغییر، انعطاف پذیر باشند.

توجه به جزئیات: پرستار در خانه باید به تمام جزئیات مانند نوع بیماری، نوع دارو درمانی و خصوصیات فردی بیمار توجه کند. یک اشتباه ساده ممکن است به فاجعه منجر شود.

استقامت بدنی: پرستار باید انرژی بدنی زیادی داشته باشد و دارای قدرت بدنی برای حرکت دادن بیمار باشد و بتواند کارهای جسمانی زیادی به مدت طولانی انجام دهد و در تمام مدت شیفت کاری انرژی خود را حفظ کند. به همین دلیل باید سبک زندگی سالمی داشته باشد.

هزینه های خدمات پرستار در خانه چقدر است؟

هزینه های پرستار در خانه، با توجه به میزان تحصیلات پرستار، تجربه و تخصص او، شرح وظایف وی و هم چنین نحوه عقد قرار داد که به صورت روزانه، شبانه روز یا قرار دادهای مدت دار است، متغییر می باشد. یکی از مزایای استخدام پرستار در خانه از طریق موسسات پرستاری دارای مجوز، مشخص بودن تعرفه ها می باشد. البته لازم به ذکر است تعرفه های موسسات نیز هر ساله با صلاحدید شورای عالی بیمه و خدمات درمانی تغییر می کند.

راهکارهای مراقبت از بیمار در منزل

پرستاری در خانه از بیمار دارای راهکارهای مختلفی است که همه افراد باید کم و بیش درمورد آن اطلاعات داشته باشند تا بتوانند در صورت لزوم از آن استفاده کنند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • مهمترین بخشی که برای پرستاری در خانه مهم است این است که اتاق بیمار از سایر اعضای خانواده جدا باشد تا در صورت وجود میکروب یا عفونت، در اتاق های دیگر منتشر نشود.
 • تشک بیمار باید مواج و از بهترین نوع تشک برقی باشد؛ زیرا خوابیدن طولانی مدت، باعث درد یا ایجاد زخم بستر در ناحیه پشت او می شود.
 • برای مراقبت در منزل، در کنار تخت خواب بیمار یک صندلی یا مبل گذاشته شود تا بیمار بتواند با تکیه به آن از جایش بلند شده وگاهی روی آن بنشیند.
 • همیشه یک پارچ آب با یک لیوان و دستمال کاغذی در کنار بیمار باشد.
 • به بیمار غذای سفت نباید داد چون بیمار تحرکی ندارد ممکن است منجر به یبوست وی بشود، غذای بیمار باید اشتها آور و مقوی باشد.
 • بدن بیمار باید همیشه تمیز باشد اگر بیمار نباید یا نمی تواند به حمام برود، با حوله آب گرم بدن او تمیز شود به صورتی که یک قسمت از بدن بیمار تمیز و خشک شود و سپس قسمت دیگر تمیز شود.
 • هوای اتاق بیمار باید مرطوب باشد هوای خشک، موجب تحریک سرفه برای بیمار می شود برای مرطوب کردن هوای اتاق بیمار از دستگاه بخار استفاده شود.
 • اتاق بیمار باید ساکت باشد، زیرا بیمار فردی عصبی و کم حوصله است و برای بهبود سریع تر، باید در آرامش باشد و فشار عصبی به وی وارد نشود.
راهکارهای مراقبت از بیمار در منزل

کلام آخر

با توجه به این که امروزه هزینه های بستری و مراقبت در بیمارستان افزایش یافته است و شمار قابل توجهی از بیماران نیز تحت پوشش بیمه های تکمیلی نیستند، لذا مراقبت در منزل را ترجیح می دهند. در این سیستم بیمار تحت نظر پزشک و پرستار در محل زندگی خود از خدمات درمانی بهره مند می شود و تا زمان دست یابی به بهبودی کامل، همراهی پرستار را خواهد داشت.

از شما سپاس گزاریم که ما را تا انتها مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا سعی بر این داشته تا شما را با کامل ترین آموزش پرستاری در خانه آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شود، در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهادی می توانید از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

شیدا واحدی

سلام، من شیدا واحدی هستم. 4 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی و عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم مطالب مفیدی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشم و خوش حال میشم نظرات و پیشنهادات خودتونو برام کامنت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یازده =

دکمه بازگشت به بالا