عمومی

چاکرا چیست و چگونه باز می شود؟【سال1403】⚡

در این مقاله قصد داریم در مورد موضوع چاکرا چیست و چگونه باز می شود به شما اطلاعات مفیدی ارائه دهیم. اگر جزو افرادی هستید که نسبت به مباحث انرژی درمانی و مباحث علمی عرفانی شرق اطلاعات داشته باشید اسم چاکرا را شنیده اید. چاکراها طبق آیین هندوستان مراکز انرژی بدن هستند و به عبارتی دیگر جریان های انرژی برای حیات به شمار می روند. چاکراها فقط مختص انسان ها نیست و هر موجود زنده ای آن را دارد. برخی از افراد معتقدند اگر از چاکراها به درستی استفاده شود می تواند موفقیت های زیادی به دنبال داشته باشد. چاکراها در قسمت های مختلف بدن قرار دارند و وظیفه شان تنظیم و ایجاد تعادل در بدن است. در صورتی که تعادل قسمتی از بدن از بین برود چاکرای مخصوص آن دچار مشکل می شود و بیماری های روحی و روانی مختلفی به وجود می آید. با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه به شما ارائه دهیم.

چاکرا چیست؟

چاکراها به مراکز انرژی بدن گفته می شود که انرژی مثبت و منفی را به خود جذب می کنند و موجب تقویت یا تضعیف این مراکز انرژی می شوند. چاکراها مراکز 7 گانه قدرتمندی هستند که در ستون فقرات کالبد اثیری قرار دارند و بین روح و جسم ارتباط برقرار می کنند. کلمه چاکرا در زبان سانسکریت به معنای چرخ است و چرخه انرژی را نشان می دهد. چاکراها همیشه در حال چرخش می باشند و انرژی حیات یا پراناها را به خود جذب می کنند. این انرژی از میان شبکه ای از مجراهای باریک به نام نادی در سراسر بدن حرکت کرده و جریان خود را پیدا می کند.

چاکراها روی نادی اصلی قرار دارند، این در حالی است که حدود 72000 نادی در جسم انسان ها قرار گرفته است. بدن انسان ها دارای انرژی منفی و مثبت است که سمت راست را انرژی مثبت و سمت چپ را انرژی منفی دربرگرفته است. هر یک از چاکراها رنگ مخصوص به خود را دارند و به صورت مارپیچ از مرکز خود به بیرون حرکت می کنند. هنگامی که چاکرا به درستی در بدن حرکت کند و در مسیر صحیح قرار بگیرد فرد از نظر جسمی و روحی سالم، آرام و خوشحال خواهد بود و به راحتی می تواند جسم و روح خود را با هم هماهنگ کند. افراد می توانند به مقاله انواع مختلف ماساژ درمانی و فواید آن مراجعه کنند و از ماساژ به عنوان یکی از راه های باز کردن چاکرا استفاده کنند.

چاکرا چیست؟

انواع چاکراها

چاکراها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که اصلی ترین آن ها 7 مورد زیر می باشد:

1- چاکرا اول یا چاکرا ریشه: این چاکرا قرمز رنگ است و در ناحیه پایین ستون فقرات قرار دارد. به این چاکرا چاکرای ریشه نیز گفته می شود. این چاکرا نماد زندگی، قدرت و نیروی جسمانی است و نشانه نیازهای اولیه و غریزه های بقا در انسان هاست. به این چاکرا چاکرای پایه یا مرکز دنبالچه نیز گفته می شود.

2- چاکرای دوم یا چاکرای خاجی: این چاکرا به رنگ نارنجی است و در ناحیه پشت بدن و تقریبا 5 سانتی متری زیر ناف قرار گرفته است. این چاکرا به نام مرکز پیوند نیز معروف است. چاکرای خاجی نماد انرژی است و با قدرت ارتباط، دفع خشم و کنترل بر خویشتن ارتباط دارد و مسائل مربوط به هضم غذا و گردش خون را متعادل می سازد.

3- چاکرای سوم یا چاکرای خورشیدی: این چاکرا زرد رنگ می باشد و در ناحیه چهار انگشت بالاتر از ناف قرار می گیرد. به این چاکرا گوهر ناف نیز گفته می شود. رنگ این چاکرا طلایی است و نشانه عقل، هوش و ذهنیت است. این چاکرا تاثیر مثبتی روی کبد، طحال، کیسه صفرا و اعصاب دارد و قادر است بیماری هایی مانند مرض قند و یبوست را درمان کند. این چاکرا نشانه انرژی عزم و اراده انسان است و در کنترل چاقی موثر می باشد.

4- چاکرا چهارم یا چاکرای قلب: این چاکرا به رنگ سبز است و در مرکز ناحیه سینه و در امتداد قلب قرار می گیرد. رنگ مربوط به این چاکرا سبز است و نشانه سلامتی، همدردی و هماهنگی است. این چاکرا مربوط به عشق ورزیدن و ارتباط برقرار کردن است و توانایی دوست داشتن و دلسوزی در انسان ها به این چاکرا مربوط می شود. از راه این انرژی می توانیم هارمونی موسیقی، شعر و هنر را درک کنیم. در این چاکرا تصاویر کلمات و صداها به احساسات تبدیل می شوند.

5- چاکرای پنجم یا چاکرای گلو: این چاکرا به رنگ آبی بوده و در سطح گلو قرار می گیرد. طیف رنگی این چاکرا آبی است و نشانه جاودانگی، اخلاص و الهام است. این رنگ روی بیماری های گرفتگی گلو و ناراحتی های عصبی تاثیر می گذارد و الهام انسان ها را نشان می دهد.

6- چاکرای ششم یا چاکرای چشم سوم: این چاکرا به رنگ نیلی است و در ناحیه پیشانی و بین دو ابرو قرار می گیرد. این چاکرا انسان ها را به شهود متصل می کند و به آن ها توانایی ارتباط با جهان هستی را می دهد. افرادی که این چاکرا در آن ها بسته است فقط به مسائل دنیای بیرونی توجه دارند و مسائل معنوی برایشان خسته کننده خواهد بود. این چاکرا به افراد اراده دیدن واقعیت هایی را می دهد که قبلا از آن ناتوان بودند.

7- چاکرای هفتم یا چاکرای فرق سر: این چاکرا به رنگ بنفش است و در بالاترین نقطه سر قرار می گیرد. این چاکرا به افراد انرژی لازم جهت درک تفکرات معنوی را می دهد. افرادی که این چاکرا برایشان مسدود است علائمی مانند دور افتادن از حقیقت، اسکیزوفرنی و صرع خواهند داشت. این چاکرا جایگاه تکامل انسانی است و در واقع آغاز و پایان همه هستی از این چاکراست.

چاکراها در تقسیم بندی های مختلفی قرار دارند که موارد بالا مهم ترین و اصلی ترین آن ها هستند.

چاکرا مفهومی علمی است یا خرافاتی؟

برای پاسخ به این سوال اختلافات زیادی وجود دارد. برای مفهوم چاکرا مقالات و شواهد علمی کافی وجود ندارد ولی از طرفی این مفهوم بیشتر از خرافات و نظریه های قدیمی به نظر می رسد. از آن جایی که ماهیت این مفهوم فیزیکی و جسمانی نیست و معیاری برای اندازه گیری آن وجود ندارد نمی توان آن را از نظر علمی به اثبات رساند. هنگامی که در مورد یک پدیده علمی صحبت می شود باید اطلاعات آن قابل اندازه گیری و مقایسه باشد. هرچند مفاهیم چاکرا قابل اندازه گیری نیستند اما اثرات آن روی بدن و ذهن غیرقابل انکار است و در غرب از روش هایی مانند یوگا به عنوان مکمل های درمانی استفاده می شود.

تجربه نشان داده است تمریناتی مانند یوگا که با چاکراها در ارتباط است روی بیماری های روحی و جسمی تاثیر زیادی می گذارد. تحقیقات در مورد چاکراها بسیار دشوار و محدود است اما چندین محقق در غرب توانسته اند چاکراها را با مکان های آناتومی بدن به هم مرتبط کنند. به طور کلی هنوز علمی بودن این موضوع ثابت نشده است اما تجربه نشان داده که این روش تاثیرات فوق العاده ای روی جسم و روح می گذارد.

چاکرا مفهومی علمی است یا خرافاتی؟

متعادل سازی چاکراهای بدن

روش های مختلفی برای متعادل سازی چاکراهای بدن وجود دارد که برای هر فردی می تواند متفاوت و منحصر به فرد باشد و نیاز به آزمون و خطا دارد. برخی از این روش ها شامل موارد زیر است:

1- رژیم غذایی: رژیم غذایی یکی از عوامل متعادل سازی عناصر بدن است. افراد باید رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنند که غذاهای هم رنگ با چاکرای مورد نیازشان بیشتر باشد. بهتر است غذاهای قرمز رنگ مانند گوجه فرنگی، فلفل، انار و هندوانه بیشتر در رژیم غذایی قرار بگیرند.

2- رنگ ها: افراد باید به غریزه خود در انتخاب رنگ لباس هایشان دقت کنند. رنگ ها و فرکانس های مختلف با مراکز انرژی باید هماهنگ باشند و حس خوبی به افراد منتقل کنند.

3- تنفس: افراد با تنفس خوب به جریان پرانا بدن کمک می کنند و پرانای کهنه آن را از بین می برند.

4- آساناها: آساناها انرژی بدن را متعادل کرده و چاکراها را باز می کنند.

5- مدیتیشن: مدیتیشن یکی از راه های شناخته شده برای رفع انسداد چاکراست. این روش چاکرا ذهن را آرام کرده و مشکلات جسمی و روحی افراد را برطرف می کند.

6- روغن های ضروری: افراد می توانند با استفاده از روغن های ضروری چاکراها را متعادل کنند، چرا که روغن ها فرکانس خاصی از خود ارتعاش می دهند.

روش های دیگری نیز مانند تجسم و مودراها برای متعادل سازی چاکراها وجود دارد.

چه عواملی موجب انسداد چاکراها می شود؟

عوامل زیادی موجب انسداد چاکراها می شوند که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر است:

 • سرکوب کردن احساسات و عواطف
 • وارد شدن شوک عصبی به شخص
 • ناراحتی و صدمه روحی عمیق
 • خودخوری و صحبت درونی زیاد
 • خشم و عصبانیت شدید
 • غم و غصه زیاد خوردن
 • حسادت
 • کینه توزی
چه عواملی موجب انسداد چاکراها می شود؟

وظایف چاکراهای بدن

چاکراهای بدن وظایف و مسئولیت های زیادی برعهده دارند که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر است:

 • چاکراها وظیفه دارند فعالیت غدد درون ریز بدن را کنترل کنند.
 • از وظایف مهم چاکراها کنترل هاله تندرستی بدن است.
 • چاکراها موجب تمرکز افراد می شوند.
 • این انرژی ها موظفند آسایش روانی برای فرد به وجود بیاورند.
 • چاکراها موظفند استعدادهای درونی افراد را کشف کنند.
 • به گوارش بهتر غذا کمک کنند.
 • چاکراها موظفند انرژی های مفید را جذب و انرژی های مضر را دفع کنند.
 • توزیع متعادل انرژی حیاتی در بدن وظیفه اصلی چاکراهاست.

کلام آخر

چاکرا طبق آیین هندوستان به مراکز انرژی در بدن گفته می شود که افراد با متعادل سازی آن ها می توانند از نظر روحی و جسمی به آرامش برسند. چاکراها به 7 قسمت اصلی تقسیم می شوند که هر یک رنگ و ویژگی های خاص خود را دارد. افرادی که به این مباحث اعتقاد دارند می توانند از ورزش یوگا و انرژی درمانی استفاده کنند.

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا در مورد موضوع چاکرا چیست و چگونه باز می شود به شما اطلاعات مفیدی ارائه دهیم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

هانیه راسخ پور

سلام، من هانیه راسخپور هستم. 5 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا