بیماری ها

زردی نوزاد چیست؟【سال1402】❤️

ما امروز قصد داریم شما را با زردی نوزاد آشنا کنیم. زردی سبب زرد شدن رنگ پوست نوزاد و همچنین زرد شدن قسمت های سفید چشم می شود. زردی قسمت سفید چشم و زرد شدن رنگ پوست نوزاد نشان دهنده این است که بیلی روبین بیش از حد مجاز در خون کودک وجود دارد. این بیماری را بعد از تولد نوزاد تا 5 روز می توان مشاهده کرد. حدود 60 درصد از نوزادان دچار زردی می شوند. برخی از نوزادان دارای زردی خفیف و برخی شدید می باشند. اگر زردی درمان نشود می تواند خطر داشته باشد. ما در این مقاله مطالبی درباره زردی نوزاد را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

زردی نوزاد

زردی نوزاد یا یرقان سبب زرد شدن رنگ پوست نوزاد و زرد شدن قسمت سفیدی چشم وی می شود. این بیماری نشان می دهد که در خون کودک بیش از حد مجاز بیلی روبین وجود دارد. زمانی که بیلی روبین در خون بیش از اندازه وجود دارد به این امر هایپر بیلی روبینمی می گویند. زردی نوزاد از زمان تولد تا پنج روز بعد از آن ظاهر می شود. بسیاری از نوزادان زمانی که از بیمارستان ترخیص می شوند دچار زردی می شوند. در این شرایط افراد باید کودک را به پزشک نشان دهند.

در صورت مشاهده زردی هر چه سریع تر به بهترین دکتر زردی نوزاد مراجعه کنید اگر به این امر بی توجهی نمایید می‌تواند بسیار خطرناک باشد. اگر سطح بیلی روبین خون بالا باشد و درمان نشود این امر سبب آسیب مغزی می‌شود که می‌تواند مشکلات بسیار جدی مانند ناشنوایی، فلج مغزی و عقب ماندگی ذهنی را به دنبال داشته باشد. پس در صورت مشاهده علائم زردی نوزاد یا یرقان هر چه سریع تر به بهترین دکتر زردی مراجعه نمایید.

زردی نوزاد

ویژگی های بهترین دکتر زردی نوزاد

برای درمان زردی بهترین دکتر برای زردی نوزاد را انتخاب نمایید. در این قسمت از مقاله برخی از ویژگی های بهترین دکتر زردی نوزاد را در اختیار شما قرار داده ایم تا بتوانید به بهترین پزشک مراجعه کنید. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • بهترین دکتر دارای تجربه کافی و سابقه کاری مناسبی در حیطه فعالیت خود می باشد. پزشکی که دارای تجربه باشد به خوبی می تواند بیماری ها را تشخیص دهد و آن ها را درمان نماید.
 • از دیگر ویژگی هایی که بسیار حائز اهمیت است داشتن مدرک معتبر از دانشگاهی معتبر می باشد. قبل از مراجعه به پزشک حتماً اطمینان حاصل کنید که پزشک دارای مدرک و تخصص در حیطه فعالیت خود است.
 • بهترین دکتر زردی نوزاد در مرکزی مشغول فعالیت است که بسیار مجهز و دارای تجهیزات مناسب و پیشرفته برای درمان بیماری افراد می باشد.
 • از دیگر ویژگی های بسیار مهم بهترین پزشک برخورد بسیار مناسب با مراجعین است. بهترین دکتر تمام سعی خود را می کند تا به سوالات افراد با صبر و حوصله بسیاری پاسخ دهد.
 • مرکزی که بهترین پزشک در آن مشغول فعالیت است از نظر موقعیت جغرافیایی در بهترین مکان قرار گرفته است و تمامی افراد می توانند به راحتی به آن مکان مراجعه نمایند و همه افراد دسترسی بسیار آسانی به آن دارند.
 • بهترین دکتر تمام تلاش خود را می کند تا سلامت بیماران خود را اولویت قرار دهد پس به پزشکی مراجعه نمایید که یکی از ویژگی های وی اولویت قرار دادن سلامت بیماران خود باشد. به تمامی ویژگی های گفته شده توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین پزشک را برای تشخیص و درمان بیماری انتخاب نمایید.

علائم زردی نوزاد

در برخی از مواقع بخش جلوی بینی نوزاد زرد رنگ می شود. اگر فقط پوست نوزاد در روز دوم تا چهارم کمی زرد باشد شدت زردی بسیار کم است. اگر زردی نوزاد بعد از چند لحظه از بین برود نشانه هایی از زردی نمی باشد. اگر نوزاد شما دارای علائم زیر باشد ممکن است به زردی دچار شده باشد. این علائم عبارتند از:

 • پوست روی شکم بازوها و پاهای نوزاد زرد به نظر برسد.
 • نوزاد مدام بی حال یا مریض به نظر برسد و به سختی بیدار شود.
 • نوزاد با صدای بلند گریه کند.
 • نوزاد شما وزن اضافه نکند و تغذیه مناسب نداشته باشد.
 • پوست نوزاد زرد شود و سفیدی چشم های نوزاد زرد به نظر برسد.

اگر نوزاد شما دارای هر کدام از این علائم باشد حتماً باید هر چه سریع تر به بهترین پزشک و بهترین مرکز جهت تشخیص و درمان این بیماری مراجعه نمایید. سعی کنید هر چه سریع تر درمان را انجام دهید زیرا می تواند برای نوزاد بسیار خطرناک باشد.

علائم زردی نوزاد

علت زردی نوزاد

به دلیل تولید بیش تر، تجزیه سریع تر گلبول های قرمز خون در چند روز اول نوزادان بیلی روبین بیش تری را نسبت به بزرگسالان تولید می کنند. کبد نابالغ نوزاد تازه متولد شده نمی تواند بیلی روبین را به سرعت از بین ببرد و همین امر سبب افزایش بیلی روبین و ایجاد زردی نوزاد می شود. به دلیل اختلال زمینه ای نیز زردی نوزاد می تواند ایجاد شود.

بیماری هایی که سبب زردی نوزاد می شوند عبارتند از عفونت در خون نوزاد، خونریزی داخلی، ناسازگاری بین خون مادر و خون نوزاد، سایر عفونت‌های ویروسی و باکتریایی، اختلال در عملکرد کبد، کمبود آنزیم، این بیماری ها و شرایط می توانند سبب زردی نوزاد شوند که افراد باید سعی کنند در صورت مشاهده زردی هر چه سریع تر به بهترین متخصص کودکان مراجعه نمایند.

درمان زردی نوزاد

در اکثر مواقع زردی نوزاد نیازی به درمان ندارد ولی اگر سطح بیلی روبین از حد طبیعی برای نوزادان بالاتر باشد افراد باید آن را درمان نمایند. برای درمان زردی نوزاد، نوزاد را زیر یک نوع نور فلوئورسنت قرار دهید که این روش فتوتراپی نامیده می شود. در این روش نوزاد باید لخت باشد ولی چشم نوزاد و همچنین ناحیه تناسلی او باید پوشانده شود.

پوست نوزاد نور را جذب می کند و این نور سبب شکستن بیلی روبین می شود تا بدن کودک بتواند به راحتی آن را از طریق ادرار یا مدفوع دفع کند. این روش معمولاً در بیمارستان انجام می‌شود ولی در خانه نیز افراد می توانند این روش را انجام دهند. زردی با قرار دادن کودک مقابل نور خورشید یا نزدیک پنجره درمان نمی شود زیرا درمان زردی به لامپ های ویژه و محیط های کنترل شده نیاز دارد تا این امر بدون خطر انجام شود.

فتوتراپی برای درمان این بیماری معمولاً تاثیر گذار است ولی اگر کودکی به زردی شدید ابتلا داشته باشد و با انجام این روش میزان بیلی روبین وی افزایش یابد باید هر چه سریع تر به بخش مراقبت های ویژه برای انتقال خون منتقل شود. در صورت مشاهده علائم زردی هرچه سریع تر نوزاد خود را درمان نمایید زیرا در صورت درمان نشدن نوزاد مشکلات بسیار خطرناکی می تواند برای وی اتفاق افتد.

درمان زردی نوزاد

روش های خانگی برای از بین بردن زردی نوزاد

شیردهی مداوم: برای درمان زردی، کودک باید به طور مرتب از شیر مادر استفاده کند. اگر مادر نتواند به کودک شیر بدهد باید از شیر خشک استفاده کند. تغذیه منظم در بدن به عملکرد کبد کمک می کند و سبب شسته شدن بیلی روبین می شود، پس تمام تلاش خود را بکنید تا به طور منظم به کودک خود شیر دهید تا بیلی روبین شسته شود و از بدن خارج شود.

آب جوانه گندم: زمانی که کودک شما از شیر خشک تغذیه می کند می توانید چند قطره آب جوانه گندم را به آن اضافه کنید. آب جوانه گندم کمک بسیاری برای خارج شدن سموم از بدن نوزاد می کند. اگر نوزاد شما از شیر مادر استفاده می کند باید خودتان از آب جوانه گندم استفاده کنید تا از طریق شیر به کودک منتقل شود.

شیر خشک و ترنجبین: یکی از بهترین درمان ها برای زردی کودک شیر خشک و ترنجبین می باشد. این ترکیب، درمانی بسیار عالی برای زردی نوزادان است.

متوقف کردن شیر مادر به طور موقت: در کودکانی که استفاده از شیر مادر سبب افزایش زردی می شود مادران می توانند به طور موقت شیر را متوقف کنند و از شیر خشک برای نوزاد خود استفاده کنند.

مواد مکمل در کنار شیر خشک: در صورت تغذیه کردن نوزاد از شیر خشک می توانید برای درمان زردی مکمل هایی را دریافت نمایید با مشورت از پزشک می توانید این مکمل ها را تهیه کنید.

حمام با گل ختمی و گل بنفشه: طبق توصیه متخصصان طب سنتی افراد می توانند با عصاره های جوشانده شده گل ختمی و بنفشه نوزاد را حمام کنند.

عصاره عناب: با دادن چند قطره از عصاره عناب به نوزاد می توانید تاثیر عصاره عناب را مشاهده نمایید. قبل از استفاده از عصاره عناب حتما با پزشک مشورت نمایید عصاره عناب برای درمان زردی نوزادان بسیار مفید است.

اگر قصد استفاده از موارد بالا را دارید حتما قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید. برای درمان این بیماری مادر باید از خوردن غذاهایی با طبع گرم پرهیز کند. هنگام شیردهی برای درمان زردی عرق کاسنی و شاهتره را ترکیب کنید و بنوشید اگر دارای طبع گرمی هستید از موادی که طبع خنک تری دارند استفاده کنید. برای کنترل و کاهش زردی مادران شیرده باید تمام تلاش خود را بکنند از مصرف شیرینی، غذاهای چرب و سرخ کرده، پر ادویه و انواع بستنی در ماه های اخیر قبل از زایمان استفاده نکنند.

کلام آخر

زمانی که رنگ پوست نوزاد و قسمت سفیدی چشم او زرد شود نوزاد به زردی یا یرقان دچار شده است. این بیماری نشان دهنده بیش از حد قرار داشتن بیلی روبین در خون کودک می باشد. زردی از زمان تولد تا پنج روز بعد از آن ظاهر می شود. باید تمام تلاش خود را بکنید تا این بیماری را درمان نمایید. در صورت درمان نکردن این بیماری می تواند خطر بسیاری برای نوزاد داشته باشد. اگر سطح بیلی روبین خون بسیار باشد و درمان نشود این امر می تواند موجب آسیب مغزی شود. برای درمان زردی به بهترین دکتر زردی نوزاد مراجعه نمایید.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با زردی نوزاد آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سریع ترین راه برای درمان زردی چیست؟

حداقل هشت لیوان مایع در روز بنوشید. . عصاره خار مریم را به روال روزانه خود اضافه کنید. …میوه هایی مانند پاپایا و انبه که سرشار از آنزیم های گوارشی هستند، مصرف کنید. حداقل روزانه 2 و نیم فنجان سبزیجات و 2 فنجان میوه میل کنید. غذاهای پر فیبر مانند جو دوسر ، توت و بادام مصرف کنید.

چه عواملی باعث زردی نوزادان می شود؟

زردی به دلیل اینکه بدن بیلی روبین بیشتر از نیاز تولید می کند، اتفاق می افتد. بیلی روبین ماده ای زرد است که با تجزیه سلول های قرمز خون قدیمی ایجاد می شود. این ماده از طریق ادرار و مدفوع از بدن خارج می شود. هنگامی که باردار هستید، بدن بیلی روبین را از طریق جفت به جنین منتقل می کند.

آیا نوزادانی که زردی دارند بیشتر می خوابند؟

سطوح بالاتر زردی باعث می شود کودک بیشتر بخوابد یا اثرات عصبی دیگری بر روی نوزاد می گذارد. اگر کبد به درستی کار نکند، بیلی روبین تجمع می کند زیرا نمی تواند به سرعت متابولیزه یا دفع شود. … نوزادانی که شیر مادر می خورند نسبت به نوزادانی که شیر خشک می خورند، بیشتر مستعد ابتلا به زردی هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 4 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا