عمومی

نکات مراقبتی بعد از زایمان سزارین【سال1403】❤️

بارداری و زایمان دو اتفاق بسیار مهم طبیعی در زندگی هر خانمی می باشد که با سختی و مشکلات زایمان همراه است. زایمان فارغ شدن از بار سنگین داخل رحم است که با توجه به شرایط روحی و فیزیکی مادر به دو روش متفاوت مانند طبیعی و سزارین انجام می شود. زایمان سزارین دارای نکاتی بعد از زایمان می باشد که افراد باید سعی کنند برای بهبودی سریع تر تمامی نکات مراقبتی را رعایت نمایند. ما در این مقاله نکات مراقبتی بعد از زایمان سزارین را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

نحوه زایمان سزارین

عمل سزارین جراحی است که با دخالت مستقیم جراح از طریق برش در ناحیه زیر شکم و یا همان جراحی شکمی و رحم مادر انجام می شود. زمان انجام این عمل را از قبل می توان تعیین کرد ولی گاهی شرایطی ایجاد می شود که پزشکان در شرایط خطر اقدام به عمل جراحی زایمان سزارین می کنند. عمل سزارین نوعی عمل جراحی است که در ناحیه شکم انجام می شود. در کشور ایران این عمل به یکی از روش های محبوب زایمان شناخته می شود. این عمل تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام می شود.

در این روش جراح از ابزارهای مخصوصی استفاده می کند و برشی را در لایه های زیرین می زند تا بعد از رسیدن به عضلات آن ها را کنار بزند تا رحم مادر در دسترس جراح باشد. پزشک از برش های افقی برای باز کردن شکم استفاده می کند ولی ممکن است در شرایط بحرانی که نوزاد درون رحم هنوز کامل نشده با برش عمودی خارج شود. زمانی که در زایمان های سزارین از برش عمودی استفاده کنند امکان زایمان طبیعی مجدد برای مادر فراهم نمی شود. بعد از تمام شدن مرحله برش و بیرون آمدن نوزاد ناف بریده می شود و معاینات مورد نیاز انجام می شود و با بخیه شکم مادر بسته می شود.

نحوه زایمان سزارین

عوارض سزارین

هر عملی با خطرات و عوارضی همراه می باشد با این تفاوت که برخی از عمل ها دارای عوارض محدودی هستند و برخی دارای عوارض بیش تری می باشند. برای این که عمل سزارین نوعی جراحی شکمی است ریسک بیش تری نسبت به عمل طبیعی دارد به همین دلیل برخی از پزشکان به مراجعین خود انتخاب نوع روش زایمان به صورت اختیاری را پیشنهاد می‌دهند که زایمان طبیعی را انتخاب کنند تا از عوارض احتمالی این جراحی در امان بمانند. برخی از عوارض زایمان سزارین ممکن است در اثر خطای جزئی و عدم انتخاب متخصصی متبحر انجام شود که این عوارض عبارتند از:

 • خونریزی های غیر قابل کنترل
 • آمبولی یا همان لخته شدن خون
 • ایجاد عفونت در محل زخم و برش جراحی در ناحیه زیر شکم

علاوه بر خطراتی که برای مادر ممکن است در زایمان سزارین رخ دهد عوارضی برای نوزاد نیز ممکن است ایجاد شود که از این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسیب به برخی از اندام های بدن به عنوان مثال بریده شدن یکی از اندام های ظاهری نوزاد در اثر سهل انگاری
 • مشکلات تنفسی

افراد باید سعی کنند به بهترین دکتر زنان جهت انجام زایمان سزارین مراجعه نمایند تا از عوارضی که به دست پزشک رخ می دهد خودداری کنند.

بهترین دکتر زنان و زایمان

برای انجام زایمان سزارین افراد باید سعی کنند به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایند تا این جراحی به خوبی انجام شود و دچار هیچ گونه عارضه ای نشوند. ما در این قسمت برخی از ویژگی های بهترین متخصص زنان و زایمان را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم تا بتوانید بهترین دکتر را انتخاب کنید. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • یکی از ویژگی های بسیار مهم بهترین دکتر زنان و زایمان مدرک معتبر پزشک از دانشگاهی معتبر می باشد. قبل از مراجعه برای انجام جراحی اطمینان حاصل کنید که پزشک شما دارای مدرک و تخصص در حیطه فعالیت خود می باشد و جزء بهترین پزشکان است.
 • از دیگر ویژگی های بهترین دکتر زنان و زایمان داشتن تجربه و مهارت در عمل سزارین می باشد. به پزشکی مراجعه نمایید که دارای تجربه کافی در حیطه فعالیت خود باشد زیرا پزشکی که تجربه داشته باشد به خوبی می تواند از پس جراحی سزارین بر آید.
 • بهترین دکتر زنان و زایمان دارای برخوردی بسیار مناسب با بیماران خود می باشد و همواره سعی می کند با صبر و حوصله بسیاری به سوالات مراجعین و بیماران به خوبی پاسخ دهد و تمامی نکات مورد نیاز را برای آن ها بیان کند.
 • بهترین دکتر زنان و زایمان در مرکزی مشغول فعالیت است که در بهترین و مناسب ترین موقعیت جغرافیایی قرار داشته باشد. بهترین پزشک در مرکزی فعالیت می‌کند که مراجعین بتوانند دسترسی آسانی به آن داشته باشند و به راحتی به این مرکز مراجعه کنند.
 • اولویت قرار دادن سلامت بیماران یکی از مهم ترین ویژگی‌های بهترین متخصص زنان و زایمان می باشد. سعی کنید به پزشکی مراجعه کنید که در هر شرایطی سلامت بیماران خود را اولویت قرار دهد.
 • بهترین پزشک در مرکزی فعالیت می کند که دارای محیطی بسیار آرام و تمیز باشد. مرکزی که بهترین پزشک در آن فعالیت می کند همواره تمیز و استریل است تا بیماری از محیط به افراد انتقال پیدا نکند.
بهترین دکتر زنان و زایمان

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

فعالیت ها بعد از رفتن به خانه: بعد از انجام جراحی سزارین به مدت دو روز در بیمارستان بستری می شوید. بهبود زخم سزارین ممکن است چهار هفته و یا بیش تر زمان ببرد. زمانی که در حال بهبود در خانه هستید باید از خود مراقبت کنید و دستورات پزشک را به خوبی انجام دهید تا هرچه سریع تر بهبود یابید. برای بهبودی سریع تر موارد زیر را رعایت کنید:

 • به خوبی استراحت کنید و تا زمانی که پزشک تایید نکرده سعی کنید از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید.
 • بعد از انجام این جراحی ممکن است افراد احساس خستگی داشته باشند. در صورت داشتن احساس خستگی سعی کنید خواب کافی داشته باشید. داشتن خواب کافی به بهبود شما کمک بسیاری می‌کند.
 • تا مدتی بعد از انجام سزارین رانندگی نکنید و در معاینات بعدی درباره این کار از پزشک خود سوال کنید.
 • به مدت 6 تا 8 هفته رابطه جنسی نداشته باشید. بهتر است این زمان را برای شروع رابطه جنسی صبر کنید.
 • در صورت داشتن خونریزی واژینال از نوار بهداشتی استفاده کنید.
 • برای کاهش درد زخم زمانی که سرفه می کنید یا نفس عمیق می کشید یک بالش سبک را روی شکم نگه دارید.

مراقبت از برش یا زخم سزارین

 • لازم نیست که شما به صورت جداگانه زخم خود را بشویید زیرا آب و کف شامپو و صابون از روی محل زخم عبور می کند.
 • اگر در طول استحمام پانسمان شما باز شد نیازی به پانسمان مجدد نیست.
 • سعی کنید محل زخم را تمیز و خشک نگه دارید. اگر محل زخم را تمیز نگه ندارید این امر می‌تواند سبب ایجاد عفونت شود.
 • بیمارستان برای شما از پانسمان ضد آب استفاده می کند که می توانید با آن استحمام کنید بعد از رفتن به خانه می توانید حمام کنید.
 • در مواقعی که زخم شما هنوز تازه است نباید از شکم بند استفاده کنید زیرا شکم بند می تواند زخم را مرطوب نگه دارد.
 • سعی کنید زخم سزارین را دست کاری نکنید و از باز و بسته کردن پی در پی پانسمان خودداری نمایید.

رژیم غذایی

برای این که یک رژیم غذایی مناسب و سالم با توجه به شرایط جسمی داشته باشید باید با پزشک خود مشورت کنید. برای تغذیه مناسب بعد از زایمان می توانید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • در روزهای اول بعد از انجام جراحی از غذاهای آبکی و نرم استفاده کنید و غذاهایی را بخورید که در رژیم غذایی همیشگی شما بوده است.
 • اگر دارای ناراحتی معده هستید غذاهای سبک و کم چرب مانند مرغ کبابی، نان و ماست و پلوی ساده را امتحان کنید.
 • سعی کنید از گروه های غذایی سرشار از پروتئین و ویتامین برای ترمیم سریع تر زخم خود استفاده کنید.
 • از خوردن غذاهایی که سبب نفخ می شوند مانند شیر و حبوبات در روزهای اول بعد از جراحی پرهیز کنید و سعی کنید از مقدار بسیاری مایعات استفاده کنید. مگر این که پزشک شما آن را منع کرده باشد.
 • با رژیم غذایی مناسب و درست مانع یبوست شوید زیرا یبوست سبب فشار روی ناحیه عمل می شود.

موارد تماس با پزشک یا اورژانس

بعد از رفتن به خانه هر زمانی که به مراقبت های اضطراری نیاز داشتید باید با پزشک خود تماس بگیرید. باید کنار شما در خانه کسی باشد تا اگر نیاز داشتید به شما کمک کند. در صورت وقوع موارد زیر باید حتماً با پزشک تماس بگیرید:

 • اگر درد شدیدی در شکم خود احساس کردید
 • در تنفس دچار مشکل بسیاری شدید، از حال رفتید یا هوشیاری خود را از دست دادید
 • در دفع ادرار یا مدفوع مشکل پیدا کردید و به ویژه در قسمت تحتانی شکم خود درد و ورم دارید
 • اگر احساس غم، گریان بودن یا ناامیدی برای بیش از چند روز داشتید یا اگر افکار نگران کننده و خطرناک دارید
 • بخیه های شکمتان شل شده و برش جراحی باز شده باشد باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

اگر خونریزی واژینال شما شدید تر شده یا چهار روز بعد از زایمان هنوز به رنگ قرمز روشن است و همچنین ترشحات واژن شما دارای بوی بدی است و اگر متوجه خروج لخته های بزرگ تر از حد معمول پریود های قبلی خود شدید باید به پزشک مراجعه نمایید و در صورت داشتن علائم عفونت جای زخم که شامل مواردی مانند تب، افزایش درد و ورم، احساس گرمی و قرمزی در محل برش، خونریزی از محل بخیه های برش جراحی و ورم غدد لنفاوی در گردن و خارج شدن چرک از محل برش است باید هرچه سریع تر به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

در چه مواقعی عمل سزارین ضروری است؟

در برخی از مواقع پزشک تشخیص می دهد که زایمان طبیعی امکان پذیر نیست و در این صورت باید زایمان به صورت سزارین انجام شود. زمانی که مادر در زایمان زایمان های قبلی سزارین کرده باشد، زمانی که متخصص متوجه شود که جنین در رحم مدفوع کرده در مواقعی که مشکل عروق سر راهی وجود داشته باشد و بند ناف جنین از رحم مادر بیرون زده باشد و همچنین ابتلا به تبخال تناسلی سندروم دیسترس جنینی در بعد از هفته 24 بارداری، ابتلای مادر به دیابت جنین با وزن بیش از چهار و نیم کیلو و اختلالات رحمی مادر زایمان باید به صورت سزارین انجام شود. همچنین زمانی که مادری مبتلا به بیماری های آمیزشی از جمله ایدز باشد باید حتماً از زایمان سزارین استفاده شود. برای انجام این زایمان سعی کنید به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

کلام آخر

عمل سزارین جراحی است که پزشک و جراح در آن دخالت مستقیم از طریق برش در ناحیه زیر شکم دارند. زمان انجام سزارین را از قبل می توان تعیین کرد. سزارین دارای عوارضی می باشد که از عوارض آن می‌توان به خونریزی های غیر قابل کنترل، آمبولی و همان لخته شدن خون و ایجاد عفونت اشاره کرد. افراد باید سعی کنند مراقبت های بعد از زایمان سزارین را به خوبی انجام دهند تا هر چه سریع تر بهبود یابند. برای انجام زایمان سزارین به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته نکات مراقبتی بعد از زایمان سزارین را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید با مراجعه به سایت پزشکا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

آیا زایمان طبیعی پس از سزارین امکانپذیر است؟

اکثر زنانی که زایمان سزارین داشته اند ممکن است در بارداری بعدی بتوانند زایمان طبیعی داشته باشند. اگر در حین سزارین یک برش عرضی کم در رحم شما ایجاد شده باشد، اندازه لگن شما برای قرارگیری سر نوزاد در مجرای واژینال مناسب باشد، حاملگی چند قلو نداشته باشید، اولین سزارین شما برای حالت بریچ نوزاد انجام شده باشد شانس زامان طبیعی افزایش می یابد.

عمل سزارین چقدر طول می کشد؟

شاید سوالی با این مضمون برای همه شما مخاطبین عزیز ایجاد شود که این عمل جراحی چقدر زمان می برد،  معمولاٌ مرحله بخیه زدن عمل سزارین و بستن شکم مادر بیشتر از شکافتن شکم مادر طول می کشد و زمانی بالغ بر 30 دقیقه در این مرحله صرف می شود.

سزارین چیست؟

عمل سزارین که همان تولد نوزاد با روش جراحی و با دخالت مستقیم جراح از طریق برش در ناحیه زیر شکم و یا همان جراحی شکمی و رحم مادر انجام می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

سمیه اسدی

سلام، من سمیه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی و عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم مطالب مفیدی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشم و خوش حال میشم نظرات و پیشنهادات خودتونو برام کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا