درمان ریزش موریزش مو

درمان قطعی ریزش مو【سال 1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کاملی را درباره درمان قطعی ریزش مو در اختیارتان قرار دهیم. مو تاثیر بسزایی در زیبایی افراد دارد و زیبایی مو باعث بالا رفتن اعتماد به نفس افراد می شود. ریزش مو دلایل مختلفی دارد که در ادامه این مقاله به آن ها می پردازیم.

درمان قطعی ریزش مو

موها ممکن است در هر سنی و در هر زمانی شروع به ریختن کنند. هر فردی با مشاهده ریزش موهای سر دچار استرس و نگرانی می شود. چرا که وجود موهای پر پشت تاثیر زیادی بر روی زیبایی چهره فرد دارد. در ابتدا ممکن است روش های مختلفی را برای ریزش مو امتحان کنند ، مانند مصرف ویتامین ها ، شامپوهای ضد ریزش و غیره و برای مدتی ریزش موها قطع می شود.

اما وقتی مصرف این گونه داروها و شامپوها قطع شود ، دوباره با ریزش مو مواجه می شوند. ریزش مو یک مسئله مهمی است که باید تصمیم جدی برای آن گرفت.

اگر با این عارضه مواجه شده اید به جای تلف کردن وقت و رفتن راه حل های بی مورد ، سریعا به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا دلیل ریزش موهایتان مشخص شود. در بسیاری از مواقع با تشخیص سریع علت ریزش مو با  تجویز دارو پیش از ریختن موها و از دست دادن آنها ، مشکل ریزش مو را می توان بر طرف کرد.

درمان قطعی ریزش مو

ریزش مو موقتی

همیشه مادران شیرده بعد از زایمان از ریزش موهایشان رنج می برند و تا حدی که فکر می کند به زودی کچل خواهند شد. اما وجود این عارضه بعد از زایمان کاملا طبیعی است.

چرا که در زمان بارداری به دلیل افزایش هورمون زنانه موهایی که باید روزانه به طور طبیعی ریخته شود ، بدن آن ها را نگه داشته است. و بعد از زایمان با ریزش مو بیش از حد مواجه می شوند. این عارضه جای درمان ندارد و کاملا طبیعی است . در این مواقع با کمی حوصله حالت طبیعی موها دوباره به دست می آید.

چه زمانی دچار ریزش مو می شویم

در برخی موارد ریزش مو به دلیل مصرف برخی داروها ، استرس ، فشارهای روحی و روانی ، شیمی درمانی و وجود بعضی از بیماری ها می باشد. در این مواقع با درمان و رفع مشکل می تواند ریزش مو را برطرف کرد.

اما اگر دلیل آن ژنتیکی باشد که برای خانم ها با ریزش مو الگو زنانه و برای مردانه با ریزش موی سر  الگو مردانه از آن یاد می شود ، تنها راه حل و درمان قطعی ریزش مو ، ترمیم و کاشت مو سر است.

علائم ریزش مو

ریختن موها در روندهای مختلفی اتفاق می افتد. این مشکل ممکن است ناگهانی اتفاق بی افتد و یا کم کم حجم موها کاسته شود. علائمی که برای ریزش مو وجود دارند ممکن است برای مدتی ایجاد شوند اما برخی دیگر به صورت دائمی ظاهر می شوند.

علائم ریزش مو شامل موارد زیر است:

ریزش تدریجی موهای جلو سر

این مدل ریزش مو جزء معمول ترین شکل ریزش مو است که هم در زنان و هم در مردان مشاهده شده است. در مردان ممکن است از جلو سر شروع شود به طوری که خط رویش موها عقب تر رود.  اما در خانم ها رویش جلو سر حفظ می شود اما در نواحی دیگر شروع به خالی شدن می شود.

کاهش ناگهانی حجم موها

از دست دادن ناگهانی موها زمانی اتفاق می افتد که صدمات و ضربه روحی به فرد وارد شود. استرس های روحی و جسمی موجب سست شدن ریشه موها شده و در مواقع ، هنگامی که موهای سر خود را می شورید یا شانه می زنید با حجم زیادی از موهای کنده شده خود مواجه می شوید.

ریزش مو سکه ای

در این مدل ریزش مو ، موهای سر به شکل دایره های کوچکی خالی شده و پوست سر نمایان می شود. این روش ریزش مو ممکن است در نواحی دیگر بدن و ریش ها ظاهر شود. علائم ریزش مو سکه ای خارش و درد قبل از ریزش است.

کاشت مو درمان قطعی ریزش مو

روش های ترمیم مو در مقایسه با روش های دیگر هزینه بالاتری دارد. چرا که از فولیکول های خود مو فرد برای کاشت استفاده می شود. بخاطر همین این روش به عنوان درمان قطعی ریزش مو شناخته می شود. کاشت مو مسئله آنچنان پیچیده ای نیست.  جراح متخصص با بررسی بانک مو در نواحی پشت سر امکان انجام آن را مشخص می کند. سپس برای برداشت فولیکول های پشت سر اقدام می کند.

برای برداشت روش های مختلفی وجود دارد که هر کدام شرایط و ویژگی های خاص خود را دارد. بعد از برداشت فولیکول ها ، ناخالصی ها از آن جدا می شود و به صورت جداگانه در نواحی خالی سر پیوند زده می شود. در آخر پس از اتمام جدید ترین روش کاشت مو ، برای مشاهده نتیجه پیوند موها باید صبر کرد تا موها به اندازه کافی رشد کنند.

کاشت مو درمان قطعی ریزش مو

دلایل ریزش مو

اگر جزء افرادی هستید که روزانه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار موهای خود را از دست می دهید ، دچار ریزش مو نیستید. اما به طور کلی با بالا رفتن سن ریزش موها بیشتر می شود. و این یک اتفاق کاملا طبیعی است.

سایر علت های ریزش مو :

مشکلات هورمونی: بسیاری از خانم ها به دلیل میزان غیر طبیعی بودن هورمون آندروژن یا همان هورمون مردانه، دچار ریزش مو  می شوند.

ارثی بودن: یکی از علت های مهم ریزش مو به ارث بردن از سایر اعضای خانواده است که به صورت الگوهای مردانه و زنانه موجب ریزش موها می شود.

بیماری و مصرف دارو: برخی از بیماری هایی همانند سرطان ، عفونت های قارچی ، تیروئید ، دیابت ، کمبود آهن و کم خونی موجب طاسی سر موقت می شود. مصرف برخی داروها مانند داروهای شیمی درمانی ، داروهای رقیق کننده خون و بعضی از داروهای کنترل فشار خون مبتلا به این مشکل می شوند.

مصرف رنگ های آرایشی: استفاده مداوم رنگ موهای غیر بهداشتی ، اتو مو و … باعث ریزش موها و خالی شدن موی سر می شود. خوشبختانه ریزش مو حاصل از موارد گفته شده قابل درمان خواهد بود. البته در برخی موارد که آسیب شدیدی به موها وارد شده باشد ، درمان طول خواهد کشید و ممکن است به کاشت مو سریع نیاز شود.

بارداری: یکی از دلایلی که امکان دارد افراد دچار ریزش مو شوند بارداری می باشد، زیرا بارداری نوعی فشاری جسمی می باشد و در بارداری هورمون افراد تغییر پیدا می کند و باعث ریزش مو می شود. در این مواقع توصیه می شود تا زمان تولد نوزاد صبر کنید و هیچ گونه استرسی نداشته باشید، زیرا بیشتر افراد بعد از به پایان رساندن دوره بارداری به حالت اولیه خود باز می گردنند.

کم خونی: یکی دیگر از دلایل ریزش مو کم خونی و فقر آهن می باشد، که برای اطمینان بیشتر می توانید آزمایش خون انجام دهید. کم خونی علائمی هم چون خستگی، سر درد و سرگیجه را به همراه دارد.

مصرف بیش از اندازه ویتامین: کمبود ویتامین A در بدن می تواند باعث ریزش مو شود و با مصرف این ویتامین می توانید از ریزش مو جلوگیری کنید، اما نکته قابل اهمیت این می باشد که در مصرف این ویتامین زیاده روی نکنید، زیرا امکان دارد نتیجه برعکس داشته باشد و باعث ریزش مو شود.

کاهش وزن: کاهش وزن شدید می تواند باعث ریزش مو شود و زمانی که فرد رژیم های سخت بگیرد امکان دارد ریزش مو را تجربه کند. کاهش وزن باعث کمبود ویتامین و مواد مغذی در بدن می شود و در رشد و ریزش مو تاثیر دارد.

کمبود پروتئین: یکی از دلایل دیگری که باعث ریزش موی سر می شود کمبود پروتئین می باشد، که کمبود این ویتامین تاثیرات جبران ناپذیری را بر بدن انسان می گذارد. توصیه می شود از مواد غذایی که منبع پروتئین هستند مانند، تخم مرغ،حبوبات، ماهی، گوشت و … استفاده کنید.

کم کاری تیروئید: کم کار بودن تیروئید نوعی بیماری است که به دلیل تولید نشدن هورمون در بدن ایجاد می شود و باید برای درمان به متخصص مراجعه کنید. وجود این غده در بدن می تواند باعث شود هورمون هایی در بدن تولید شود که سوخت و ساز را بهبود ببخشند و در صورت کم کاری و کاهش هورمون موها را تحریک می کند.

مشکلات و فشار احساسی: در برخی از مواقع امکان دارد که افراد بنا به دلایلی هم چون فشارهای احساسی دچار ریزش مو شوند.

مراقبت از مو

استفاده درست از شامپو: توصیه می شود که ساقه موها را با شامپو نشویید، زیرا باعث می شود رطوبت موها از بین برود و بهتر است از شامپو برای شستن کف سر استفاده شود، زیرا پوست سر محل ترشح چربی می باشد و باید زمانی که از شامپو استفاده می کنید پوست سر را کاملا بشویید.

داشتن شامپو مخصوص مو : توصیه می شود برای شستن مو خود از شامپویی استفاده کنید که برای مو شما مناسب است و باعث آسیب رساندن به مو شما نمی شود. بهتر است از شامپو هایی استفاده کنید که سولفات و سدیم ندارند و افرادی که دچار مشکلاتی هم چون ریزش مو، شوره سر و… هستند بهتر است از شامپو های مخصوص استفاده کنند.

استفاده نکردن از لوازم حرارتی: یکی از دلایلی که باعث خوش حالتی موها می شود استفاده از اتو مو و سشوار می  باشد، اما نکته قابل اهمیت این می باشد که استفاده از لوازم حرارتی باعث می شود که موهای افراد دچار  آسیب های جدی هم چون خشکی مو و موخوره شود.

از حوله برای خشک کردن مو استفاده نکنید: یکی از کارهایی که باعث می شود موها آسیب ببینند، خشک کردن موها با حوله است. توصیه می شود برای خشک کردن موهایتان از پارچه ای نخی استفاده کنید تا موهای سالمی داشته باشید.

داشتن تغذیه مناسب: برای داشتن موهای سالم بهتر است تغذیه مناسبی داشته باشید و به اندازه کافی پروتئین مصرف کنید تا دچار ریزش مو نشویید، زیرا یکی از دلایل ریزش مو استفاده نکردن از پروتئین می باشد. پروتئین در مواد غذایی مانند ماهی، حبوبات و … وجود دارد.

کوتاه کردن موها: بهتر است برای این که موهای سالمی داشته باشید موهای خود را مرتبا کوتاه کنید. تارهای مو حدودا دو تا شش سال عمر می کنند و بعد از آن دچار مشکلاتی هم چون موخوره می شوند. اگر می خواهید که موهای سالمی داشته باشید بهتر است هر یک الی دو ماه یک بار موهای خود را کمی کوتاه کنید تا موهایتان دچار موخوره نشود.

استفاده از شانه مناسب: برای شانه کردن موهایتان بهتر است از شانه مناسب استفاده کنید که دندان درشت و نرم است. هم چنین توصیه می شود، زمانی که موهای شما خیس است، موهای خود را شانه نکنید زیرا این کار باعث می شود که موهای شما دچار آسیب شود و شکننده شود.

حفظ رطوبت موها: برای این که موهای سالمی داشته باشید، بهتر است تمام تلاش خود را بکنید تا رطوبت موی خود را حفظ کنید. برای این که رطوبت موها شما حفظ شود بهتر است از محصولات مراقبتی مو استفاده کنید، اما دقت داشته باشید که محصولات مراقبتی مو تفاوت هایی با یک دیگر دارند و از محصولاتی استفاده کنید که مناسب مو شما می باشد.

استفاده از نرم کننده مو: کوتیکول پوشش خارجی مو می باشد و وظیفه دارد که از موها مراقبت کند و به موها استحکام ببخشد. هنگامی که موها رطوبت کافی ندارند کوتیکول ها باز می شوند و رطوبت وارد موها می شود.

مراقبت از مو

مواد غذایی که در جلوگیری از ریزش مو تاثیر دارد

تخمه آفتاب گردان: تخمه آفتاب گردان می تواند باعث جریان گردش خون در پوست سر شود. تخمه های آفتاب گردان دارای ویتامین B 5 می باشند که باعث رشد موها می شود.

مرغ: مرغ دارای اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 6 است و باعث تحریک ریشه مو برای داشتن مو سالم و ضخیم می شود.

سالمون: ماهی سرشار از امگا 3 می باشد و این ویتامین باعث می شود رشد موها بیشتر شود. توصیه می شود مصرف ماهی را در برنامه غذایی خود قرار دهید تا علاوه بر تقویت مو سلامتی و تناسب اندام داشته باشید. ماهی سالمون یکی از اصلی ترین و بهترین منبع امگا 3 می باشد.

اسفناج: یکی از دلایل ریزش مو کمبود ویتامین و مواد معدنی می باشد و زمانی که بعد از آزمایش متوجه این کمبود ها در بدن خود شدید باید به دنبال روش هایی برای تامین ویتامین ها باشید که اسفناج یکی از این مواد غذایی می باشد که دارای منیزیم، پتاسیم و … می باشد.

جو دو سر: یکی از دیگر دلایل ریزش مو دیابت می باشد که یکی از موادی که برای این افراد مفید است جو دو سر می باشد.

تشخیص ریزش مو بانوان

  1. بررسی سطح هورمون های تیروئید.
  2. شمارش سلول های خونی
  3. آرام کشیدن مو توسط پزشک تا میزان ریزش مو را بررسی کند.
  4. نمونه برداری از پوست سر
  5. بررسی کردن سطح هورمون ها

داروهای گیاهی برای ریزش مو

گل ختمی: گل ختمی دارویی گیاهی می باشد که با استفاده از این گیاه می توان از سفیدی زود رس موها و ریزش موها جلوگیری کرد زیرا، این گیاه می تواند موارد مورد نیاز مو را تامین کند.

آب پیاز: پیاز باعث تولید کلاژن می شود و به همین دلیل رشد موها بیشتر می شود. افراد می توانند با ریختن آب پیاز بر روی پوست سر خود از ریزش مو جلوگیری کنند.

روغن زیتون: با استفاده از روغن زیتون می توان تا حدودی از ریزش مو جلوگیری کرد. روغن زیتون بر ریزش مو، خشکی مو و … تاثیر دارد و نحوه مصرف این روغن به گونه ای می باشد که افراد می توانند روغن زیتون را بر روی پوست سر خود بریزند و به آرامی ماساژ دهند.

حنا: حنا خواص درمانی بسیار مفیدی دارد و باعث استحکام ریشه موها می شود. هم چنین از حنا می توان به عنوان رنگ مو استفاده کرد که کاملا طبیعی می باشد و باعث آسیب رساندن به موها نمی شود.

روغن نارگیل: روغن نارگیل تاثیر بسزایی در رشد موها دارد و دارای اسیدهای چرب مفید، پروتئین و مواد معدنی است. هم چنین از این روغن می توان برای جلوگیری از ریزش موها استفاده کرد.

داروهای گیاهی برای ریزش مو

کلام آخر

ریزش مو دلایل مختلفی دارد که باید قبل از هر کاری ابتدا دلیل آن را بیابید. برخی از دلایل با مصرف دارو و مراقبت بر طرف می شود. اما در برخی موارد چاره ای جزء پیوند مو برای درمان قطعی ریزش مو وجود ندارد. اگر در صورت مواجه شدن با علائم ریزش مو برای درمان سریعا اقدام کنید ، موجب می شود تا از ریزش بیشتر موها جلوگیری شود و مشکل به وجود آمده رفع شود.

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا