جراحی بینیجراحی زیبایی

مراقبت های بعد از عمل بینی【سال1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کاملی را درباره مراقبت های بعد از عمل بینی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی، جراحی بینی می باشد. اولین و مهم ترین مسئله برای داشتن یک بینی زیبا، خوش فرم و جذاب، انتخاب بهترین جراح بینی است، که می تواند به شما برای داشتن چهره ای متفاوت و استاندارد کمک کند. هم چنین رعایت، مراقبت های بعد از عمل بینی در نتیجه پایانی تاثیر دارد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کامل تری را درباره مراقبت های بعد از عمل بینی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

مراقبت های بعد از عمل بینی

بعد از عمل جراحی بینی چه کار کنیم؟ این سوال بیشتر مراجعه کنندگان جراحی بینی است. اهمیت مراقبت های بعد از عمل بینی تاثیر مستقیم بر روی نتیجه عمل می گذارد. پس سعی کنید به مراقبت ها و توصیه های جراح با دقت گوش بدهید و به آن ها عمل کنید. چرا که بیشتر مراقبت های لازم بر عهده خود فرد است.به نظر شما بهترین جراح بینی در تهران کیست؟

امروزه جراحی بینی علاقه مندان زیادی جذب کرده است و هر کسی که از ظاهر بینی خود رنج می برد ، برای انجام آن اقدام می کند. ما در این مقاله سعی کردیم تا مراقبت های لازم بعد از جراحی را برایتان شرح دهیم تا دوران نقاهت کوتاه و راحتی داشته باشید.  دانستن چگونگی رفتارهای بعد از عمل جراحی کمک می کند که یک جراحی ایده آل داشته باشید.

چسب زدن:

یکی مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی ، چسب زدن است. چسب زدن به منظور فرم دهی و کاهش تورم الزامی است. معمولا این کار برای دو هفته اول انجام می شود. اما مدت زمان ان بستگی به جنس پوست فرد دارد که ممکن است تا دو ماه ادامه داشته باشد. کسانی که ضخامت پوستشان بیشتر است توصیه می شود تا دو ماه این کار را انجام دهند. در برخی موارد هم دیده شده تا شش ماه چسب زدن ادامه داشته و هیچ مشکلی هم به وجود نیامده است.

معمولا زمان عوض کردن چسب هر چند روز یک بار باید انجام شود. اما به طوری هر زمان که احساس کردید ، کثیف شده است یا نیاز به تعویض دارد ، آن را عوض کنید. دقت کنید قبل از این که دوباره چسب بزنید ، بینی خود را با آب ولرم و صابون بشورید تا چربی های روی پوست از بین بروند.

نگهداری گچ بینی:

گچ بینی یا همان اسپلینت بینی به مدت یک هفته روی بینی قرار می گیرد. کار اسپلینت مراقبت از بینی جدید شما بعد از عمل می باشد. بعد از ۴ تا ۷ روز ، گچ از روی بینی برداشته می شود. در طول این مدت باید  مراقب باشید که هیچ گونه ضربه ای به آن وارد نشود. هم چنین تا زمانی که گچ برداشته نشده از حمام رفتن خودداری کنید.

و زمانی که می خواهید برای برداشتن آن به مطب مراجعه کنید ، استحمام کنید و صورت خود را بشورید تا گچ کمی خیس شوند و برداشتن آن راحت تر انجام شود.

دیگر مراقبت های بعد از عمل بینی:

 • استفاده از کمپرس یخ به مدت دو روز بعد از عمل جراحی در ناحیه و اطراف بینی بسیار کمک می کند.
 • در مدت دوره بهبودی تا می توانید سر خود را بالا نگه دارید‌.
 • از انجام فعالیت های سنگین ، ورزش کردن و شنا پرهیز کنید.
 • برای ۴ هفته از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پرهیز کنید و در صورت مجبور شدن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • بعد از عمل بینی از بالا کشیدن بینی و تنفس هوا با زور خودداری کنید.
 • در مدت بهبودی از بینی خود مراقبت کنید تا ضربه ای به آن وارد نشود.
 • سعی کنید تا ۱۰ روز مقاربت جنسی نداشته باشید.
 • برای دو هفته از فین کردن پرهیز کنید و برای شستشوی بینی از سرم های مخصوص استفاده کنید.
 • تا زمانی که گچ بینی برداشته نشده باشد ، از استحمام کردن مخصوصا با آب داغ اجتناب کنید.
 • از خوردن نمک پرهیز کنید.
 • تا دو روز بعد از عمل از مصرف مشروبات الکی خودداری کنید.
 • سعی کنید آب زیاد بنوشید

حال به اثرات بعد از جراحی می پردازیم و چگونگی مقابله با آنها برای تسریع در روند بهبودی به شما توضیح می دهیم.

مراقبت های بعد از عمل بینی

دوره بهبودی بعد از عمل

جراحی زیبایی بینی کمتر از ۲ ساعت زمان می برد. اما دوران بهبودی آن کمی طولانی است. دوران نقاهت برای هر فردی متفاوت است. مدت زمان بهبودی بعد از عمل جراحی فرد معمولا ۴ الی ۵ روز طول می کشد ، اما دوره پانسمان با توجه به سطح عمل و به تشخیص پزشک متفاوت است که معمولا حدود ۱۰ روز طول می کشد. هر فردی برای مشاهده نتیجه رضایت بخش باید مراقبت های لازم را به درستی انجام دهد.

عوارض جراحی بینی

کبودی: کبودی اطراف چشم و بینی بعد از جراحی بسیار طبیعی است. این عارضه برای همه کسانی که این عمل را انجام می دهند ، اتفاق می افتد. این کبودی بر اثر ورود خون از مویرگ ها به بافت پوست می باشد. تغییر رنگ پوست بین رنگ های زرد و بنفش است. بروز این مشکل جای هیچ نگرانی نیست. چرا که بعد از یک هفته بر طرف می شود.

تورم بعد از عمل: بر اثر ساده ترین ضربه ها به بینی یا هر جایی از بدن باعث تورم ناحیه می شود. بر اثر ضربه هایی که در جراحی بینی به بافت ها وارد می شود ، ناحیه اطراف تحت تاثیر قرار می گیرد و تورم ایجاد می شود. اما تورم حاصل از این جراحی برای هر فرد متفاوت است. همچنین اگر جراحی برای رفع مشکلات تنفسی انجام شده باشد ، ورم بینی بیشتر می شود. بخش بیشتر تورم ایجاد شده بر اثر جمع شدن مایع بوده است. و به طور معمول بین ۲ تا ۱۴ هفته بر طرف می شود. سپس نتیجه جراحی نمایان می شود و فرم بینی زیباتر خواهد شد.

احساس درد: درد بعد از عمل طبیعی است. اما ممکن است برخی افراد بخصوص در هنگام خوابیدن یا بیدار شدن احساس ناراحتی بیشتری داشته باشند ، در این مواقع پزشک برای کاهش درد مسکن تجویز می کند. اما دقت داشته باشید هرگز نباید بعد از جراحی داروهای آسپرین دار یا ضد التهاب مانند ایبوپرفن مصرف کنید. چرا که این گونه داروها باعث افزایش احتمال خونریزی می شود.

تب: بعد از عمل بینی افزایش درجه حرارت بدن تا  ۵ درجه طبیعی است. این عارضه بر اثر از دست دادن آب بیش از حد بدن اتفاق می افتد. اما اگر تب همچنان ادامه داشت ، باید به پزشک مراجعه کنید.

روش های بهبودی بعد از جراحی بینی

قرار نگرفتن در معرض آفتاب:  توصیه می شود برای محافظت از پوست در معرض آفتاب قرار نگیرید و زمانی که بعد از جراحی بینی در معرض نور خورشید و آفتاب باشید ممکن است زخم ها متورم و تیره شوند.

تغذیه مناسب: بعد از جراحی بینی توصیه می شود از ویتامین a و c استفاده کنید. هم چنین توصیه می شود برای این که بافت های آسیب دیده سریع تر بهبود بیابند از مواد غذایی استفاده کنید که سرشار از ویتامین می باشند.

استراحت کافی: بعد از جراحی بینی باید به اندازه کافی استراحت کنید تا روند بهبودی سریع تر طی شود.

استفاده نکردن از نمک: توصیه می شود تا یک ماه بعد از این که جراحی بینی انجام داده اید از نمک استفاده نکنید، زیرا مصرف نمک می تواند باعث تورم شود.

جدی گرفتن نکات گفته شده توسط پزشک: پزشک متخصص بعد از جراحی بینی برای شما دارو تجویز می کند و دستور العمل هایی را برایتان می گویند، توصیه می شود نکات گفته شده را جدی بگیرید و دارو های تجویز شده را سر زمان معین مصرف کنید تا از عوارض جراحی بینی و ایجاد عفونت احتمالی جلوگیری شود.

استفاده نکردن از مواد غذایی تند: به طور معمول روند بهبودی حدودا یک ماه طول می کشد، توصیه می شود در یک ماه اولیه بعد از جراحی بینی از غذا های تند استفاده نکنید، زیرا مصرف غذا های تند می تواند باعث ایجاد مشکلات مختلف شود و در روند بهبودی اختلال ایجاد شود.

پرهیز از ورزش سنگین: بعد از جراحی بینی حدودا 6 ماه طول می کشد که استخوان های بینی بهبود بیابند، به همین دلیل توصیه می شود در این زمان به سراغ ورزش هایی سنگین نروید، زیرا می تواند باعث تورم شود.

روش های جراحی بینی

جراحی به روش باز: یکی از روش های جراحی زیبایی بینی، رینوپلاستی و یا جراحی بینی به روش باز می باشد. در این روش پزشک به تمامی بخش های بینی دسترسی دارد و می توانند تغییرات زیادی را در بینی افراد ایجاد کند.

برای جراحی به روش باز در قسمت تیغه ای غضروف، برشی توسط پزشک متخصص ایجاد می شود و سپس بافت زیرین را جدا می کنند تا بتوانند دسترسی بهتری به ساختار بینی داشته باشند. از روش باز برای بینی هایی استفاده می شود که انحراف دارند و گوشتی می باشند.

جراحی به روش بسته: برای انجام این روش تمامی برش ها داخل بینی ایجاد می شود و پوست را از ساختمان غضروفی استخوان به صورت خیلی محدود جدا می کنند و برشی ایجاد می کنند و این استخوان را به وسیله ابزار مخصوص بالا نگه می دارند تا جراحی انجام شود. در این روش پزشک دسترسی محدودی دارد و نمی تواند تغییرات زیادی را در بینی ایجاد کند.

جراحی به روش لیزر: از این روش برای از بین بردن ضخامت استفاده می کنند. برای جراحی به این روش از لیزر استفاده می شود و شدت لیزر توسط  جراح کنترل می شود. افرادی که بینی گوشتی دارند می توانند از این روش برای جراحی زیبایی بینی استفاده کنند.

آلارپلاستی: یکی از روش های جدیدی که برای جراحی بینی استفاده می شود، آلارپلاستی می باشد. برای انجام این روش از پوست پره بینی مقدار کمی برداشته می شود تا با این کار بینی باریک تر به نظر برسد.

انواع عمل بینی

جراحی بینی طبیعی: افرادی که می خواهند چهره طبیعی داشته باشند، می توانند به سراغ جراحی بینی به روش طبیعی بروند. جراحی به این روش باعث می شود که در بین اعضای صورت تقارن ایجاد شود.

بینی فانتزی: به طور معمول زمانی که نوک بینی به سمت بالا باشد، می توان گفت که بینی فانتزی و یا عروسکی است. برای انجام جراحی بینی به روش فانتزی نیاز به مهارت بالایی می باشد و بعد از جراحی به این روش چهره افراد جوان تر به نظر می رسد . توصیه می شود برای جراحی بینی به این روش با پزشک متخصص مشورت کنید.

انواع مدل های بینی

بینی گوشتی: می توان گفت که یکی از رایج ترین مدل بینی بین افراد مختلف، بینی گوشتی می باشد. بینی های گوشتی معمولا پوست ضخیمی دارند و دارای منافذ زیادی هستند. بینی های گوشتی دارای پره های بزرگ تر می باشند و نوک بینی افرادی که بینی گوشتی دارند پهن تر می باشد.

برای جراحی بینی گوشتی توصیه می شود به بهترین جراح مراجعه کنید، زیرا عمل بینی گوشتی پیچیده می باشد و دلیل این پیچیدگی این می باشد که در این نوع بینی حجم زیادی پوست ضخیم وجود دارد و اگر جراح ماهر نباشد و به صورت غیر حرفه ای پوست برداشته شود، باعث ایجاد ناهمواری می شود. بینی های گوشتی ویژگی هایی دارند که می توانید با بررسی این ویژگی تشخیص دهید بینی شما گوشتی است یا استخوانی.

ویژگی های بینی گوشتی:

 1. دارای پرهای بزرگ
 2. پهن بودن نوک بینی
 3. پوست ضخیم
 4. غضروف ضعیف

افرادی که می توانند جراحی بینی گوشتی انجام بدهند:

 • افرادی که از ظاهر بینی خود رضایت ندارند.
 • افرادی که می توانند نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی را به خوبی رعایت کنند.
 • افرادی که به سراغ ورزش های سنگین و یا ورزش های خشن نمی روند.

بینی استخوانی: بینی های استخوانی دارای غضروف های زیاد در زیر پوست هستند و حالتی استخوانی دارند. استخوان بینی های گوشتی بسیار محکم می باشد و بیشتر بینی هایی استخوانی قوز دارند و این قوز بینی کاملا مشهود می باشد. بینی های استخوانی دارای پوست نازکی هستند و باعث می شود که جراحی بینی های استخوانی آسان تر باشد و نتیجه بهتری را به همراه داشته باشد.

اصلاح فرم بینی

پلاسما جت: پلاسما جت نوعی گاز می باشد که به تمام نقاط بینی تابیده می شود و تکنیکی می باشد که چین و چروک بینی را برطرف می کند و باعث اصلاح فرم بینی می شود.  گاز به پوست نفوذ می کند و این کار باعث می شود که لایه های پوست تحریک شوند و کلاژن سازی انجام بدهند. انجام این روشی دردی را برای افراد به همراه ندارد اما قبل از شروع از بی حسی موضعی استفاده می شود تا افراد هیچ گونه دردی را نداشته باشند.

هم چنین این عمل عوارض زیادی را به همراه ندارد و فقط در برخی از مواقع امکان دارد که پوست افراد دچار تورم و کبودی شود. افرادی که از ظاهر بینی خود رضایت ندارند و به دنبال روشی برای اصلاح فرم  بینی خود هستند می توانند از این روش استفاده کند اما توصیه می شود قبل از انجام این روش با متخصص مشورت کنند.

اصلاح فرم بینی با تزریق ژل: افراد می توانند  برای اصلاح فرم بینی از ژل هایی استفاده کنند که  برای حجم دادن صورت از آن ها استفاده می شود. برای انجام این روش ژل های مخصوص به زیر پوست و ناحیه ای که حجم کمتری دارد تزریق می کنند و ژل تزریق شده در لایه های زیرین پوست قرار می گیرد و تقریبا تا سه سال ماندگاری دارد.

لیفت با نخ: یکی از روش های اصلاح فرم بینی، لیفت به وسیله نخ می باشد. افرادی که نمی خواهند برای اصلاح فرم بینی خود به سراغ روش های جراحی بروند می توانند از این روش استفاده کنند.

جراحی بینی ترمیمی

امکان دارد که برخی از افراد از نتیجه جراحی بینی خود رضایت نداشته باشند و به سراغ جراحی بینی ترمیمی بروند. برای انجام جراحی بینی ترمیمی باید به سراغ بهترین جراح بینی ترمیمی بروید زیرا این جراحی حساس می باشد و نیاز است جراح در این زمینه تجربه کافی داشته باشد. جراحی زیبایی بینی حدودا 2 تا 4 ساعت طول می کشد.

دلایل انجام جراحی بینی  ترمیمی

حالت گیره ای داشتن بینی:  زمانی که افراد در ناحیه بینی خود دچار مشکلاتی مانند فرو رفتگی غضروف کناری بینی شوند، ممکن است هنگام در تنفس آن ها مشکل ایجاد شود و بین سوراخ های بینی تقارنی وجود ندارد و فرد مجبور به انجام جراحی بینی ترمیمی می شود.

گرفتگی راه بینی: زمانی که افراد برای جراحی بینی به سراغ افراد متخصص  و با تجربه نمی روند، باعث می شود که دچار مشکلات مختلفی شوند که یکی از این مشکلات گرفتگی راه بینی می باشد. زمانی که به ساختمان بینی آسیب وارد شود، فرد دچار مشکلات تنفسی می شود و باعث می شود فرد به سراغ جراحی بینی ترمیمی برود.

ایجاد اسکار: بعد از جراحی بینی امکان دارد که زخم هایی در داخل و یا خارج بینی ایجاد شود و باعث ایجاد مشکلات مختلفی هم چون فرو رفتگی بر روی بینی و یا برآمدگی بر روی بینی شود و بینی فرد ظاهر زیبایی نداشته باشد به همین فرد به سراغ جراحی بینی ترمیمی می رود.

نداشتن تقارن: تقارن داشتن سوراخ های بینی باعث می شود که بینی افراد زیباتر به نظر برسد. زمانی که افراد برای جراحی بینی به سراغ افراد ماهر و متخصص نروند دچار این مشکل می شوند و به سراغ جراحی بینی ترمیمی می روند.

افتادگی نوک بینی: در برخی از مواقع افرادی که برای جراحی بینی ترمیمی مراجعه می کنند، در ناحیه بینی خود دچار افتادگی شده اند و دلیل این افتادگی این می باشد که برای جراحی به پزشک ماهر مراجعه نکرده اند و جراح غضروف بینی را به خوبی ترمیم نکرده است.

باریک شدن تیغه بینی: در جراحی های بینی استخوانی ممکن است بینی بیش از اندازه باریک شود و در ظاهر بینی تاثیر بگذارد. هم چنین باریک بودن بیش از اندازه بینی می تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود.

طبیعی نبودن ظاهر بینی: زمانی که افراد برای جراحی بینی به پزشک متخصص مراجعه نمی کنند دچار مشکلات مختلفی می شوند زیرا افرادی که مهارت و تجربه ندارند به تکنیک های زیبایی تسلط کافی ندارند و باعث می شود بینی افراد ظاهر طبیعی نداشته باشد. به همین دلیل افراد به همین دلیل افراد به سراغ عمل بینی ترمیمی می روند.

کلام آخر

انجام مراقبت های لازم با دقت فراوان بر روی نتایج شما بسیار تاثیرگذار هستند. اهمیت دوران بهبودی بخش مهمی از جراحی  زیبایی بینی به حساب می آید. چرا که در صورت دقت نکردن به نکات لازم تاثیر مستقیم بر روی نتیجه عمل بینی دارد.

از این که تا پایان مقاله مراقبت های بعد از عمل بینی  همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید. هم چنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره بهترین هزینه عمل بینی چقدر است به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا