سلامتی

راهکار های درمان بیماری افسردگی【سال1403】❤️

افسردگی چیست؟

راهکار های درمان بیماری افسردگی را با روش های خانگی و تنظیم برنامه مناسب را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد. افسردگی یک نوع اختلال روانی می باشد که فرد در این دوران گوشه گیر و بسیار غمگین و ناراحت می باشد. اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و هیچ چیز او را مانند سابق خوشحال نمی کند.

افسردگی انواع مختلفی دارد و در همه ی افراد متفاوت است، در برخی از بیماران بسیار حاد می باشد و در برخی دیگر بعد از دو سه هفته بهبود می یابد. این بیماری که نشانه و علائمی دارد، که در این مقاله به آن ها پرداخته می شود.

راهکار های درمان بیماری افسردگی

افرادی که دچار افسردگی می شوند، دیگر از انجام فعالیت های مورد علاقه خود احساس شادی و لذت نمی کنند. این دوره ممکن است، هفته ها طول بکشد تا شما به حالت سابق بازگردید. در زمان افسردگی به جای گوشه نشینی و دوری از اجتماع بهتر است که مشکل خود را با مراجعه به بهترین کلینیک روانشناسی، با دکتر در میان بگذارید تا به شما کمک کند.

رفتار یک فرد مبتلا به افسردگی

افرادی که به دلایل مختلف دچار افسردگی می شوند، رفتار هایی از خود نشان می دهند که شامل موارد زیر می باشد:

 • در طول روز غمگین و ناراحت است.
 • در فعالیت های مدرسه و محیط کار شرکت نمی کند.
 • بسیار ناتوان و آسیب پذیر می باشد.
 • اعتماد به نفس خود را از دست می دهد.
 • از انجام فعالیت های مورد علاقه خود دوری می کند.
 • امیدی به زندگی ندارد.
 • از اجتماع دوری می ورزد.
 • نمی تواند روی هیچ کاری تمرکز کند.
 • به طور مکرر دارو و مسکن استفاده می کند.
 • از خانه خارج نمی شود و گوشه گیر است.
 • خود را یک انسان شکست خورده می بیند.

این افراد تصور می کنند که در زندگی دست به هرکاری که بزنند، با شکست مواجه می شوند و اشتباهات زیادی انجام می دهد. خود را یک موجود بی ارزشی می بیند که برای کسی اهمیتی ندارد و ناامید و خسته می شود. این بیماری علاوه بر تاثیراتی که بر روی روح و روان می گذارد، جسم را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد که فرد همیشه احساس خستگی و کسلی دارد.

رفتار یک فرد مبتلا به افسردگی

ورزش نمی کند و در هیچ فعالیتی شرکت نمی کند و مدام دچار سردرد های شدید می شود، اشتهایی برای غذا ندارد و روز به روز لاغر و ضعیف می شود و در کل به یک انسان گوشه نشین و غمگین و بی حوصله تبدیل می شود.

نشانه و علائم اصلی افسردگی

نشانه هایی که ممکن است یک فرد افسرده از خود نشان دهد، شامل این موارد است:

1- تغییرات اشتها: یکی از نشانه هایی که فرد افسرده به آن دچار می شود، تغییر در مصرف غذا است که فرد ممکن است یا بیش از حد غذا بخورد و منجر به افزایش وزن خود شود و یا اشتهایی به غذا نداشته باشد و دچار سوء تغذیه و لاغری شدید شود.

2- اختلال در خواب: بسیاری از افرادی که دچار افسردگی می شوند با مشکلات خواب مواجه می شوند، این افراد یا بیش از حد می خوابند و یا دچار بی خواب های شبانه می شوند و سردرد های شدیدی به سراغ آن ها می آید.

3- کمبود اعتماد به نفس: مبتلایان به این بیماری خود را یک موجود بی ارزشی می دانند که بسیار ضعیف و ناتوان هستند و مدام به خود می گویند که من یک فرد شکست خورده می باشم و دنیا اصلا جای قشنگی نیست. خود را گناه کار می دانند و دیگر اعتماد به نفسی برای آن ها باقی نمی ماند.

کمبود اعتماد به نفس، راهکار های درمان بیماری افسردگی

4- ناامیدی: یکی از بدترین حالاتی که ممکن است برای شخصی پیش آید، این است که او دیگر هیچ امیدی به زندگی نداشته باشد و دست به کار های خطرناکی بزند که بیش تر در افسردگی های حاد رخ می دهد و حتما باید تحت درمان قرار بگیرند.

5- درد در قفسه سینه: یکی از دلایل شایع بیماری های قلبی می تواند به دلیل افسردگی افراد باشد. افرادی که دچار مشکلات قلبی می باشند و تجربه ی سکته داشته اند، امکان ایجاد افسردگی در این افراد بالا می باشد.

6- تغییرات حرکتی: افرادی که دچار افسردگی می شوند، به بی قراری حرکتی مبتلا می شوند، یعنی ممکن است دچار بی خوابی شوند و ساعت ها در خانه قدم بزنند.

7- خستگی و بی حالی: خستگی و بی حالی همیشه نشان دهنده ی افسردگی نمی باشد، اما اگر به طور مکرر احساس خستگی می کنید، و به اندازه کافی استراحت و خواب داشته اید، ممکن است که از نشانه های افسردگی باشد.

8- احساس درد در عضلات و مفاصل: اگر شما هم جزء افرادی هستید که مدام در تمام اعضای بدن خود و عضلات احساس درد می کنید، این عامل هم می تواند به ایجاد افسردگی منجر شود و حتی افسردگی هم می تواند باعث درد در عضلات و مفاصل شما شود.

احساس درد در عضلات و مفاصل

9- عدم تمرکز: بیش تر کسانی که به این بیماری شایع مبتلا می شوند نمی توانند در کار های خود تمرکزی داشته باشند. گاهی اوقات افراد در روزنامه خواندن یا تماشای سریال های تلویزیونی نیز دچار مشکل می شوند و تصمیم گیری ها، حتی تصمیمات پیش پا افتاده، برایشان دشوار می شود.

روش درمان افسردگی بدون دارو و هیچ هزینه ای

1- برنامه روتین داشته باشید: بسیاری از روان پزشکان بر این موضوع تاکید دارند که افراد افسرده برای بهتر شدن حالشان، باید یک برنامه روتین داشته باشند. این بیماری اثرات منفی بر زندگی شما می گذارد، برای خود یک برنامه ی آرامی تنظیم کنید تا حال شما را بهبود بخشد و به روال عادی باز گردید.

2- اهداف را مشخص کنید: بیماران مبتلا به افسردگی، مدام با خود فکر می کنند که نمی توانند به جایی برسند یا یک کار موفقیت آمیزی انجام بدهند، به همین دلیل روز به روز از خود ناامید تر می شوند و خود را یک فرد بی ارزش می دانند. یکی از راهکار های درمان بیماری افسردگی این است که برای خود اهدافی تعیین کنید و بهتر است که اول از کار های کوچک شروع کنید تا موفق شوید.

3- ورزش: یکی از عواملی که تاثیر بسیار مثبتی دربیماری شما می گذارد و از راهکار های درمان بیماری افسردگی می باشد، ورزش کردن است که با ترشح هورمون اندورفین موجب بهتر شدن حالتان می شود و حس خوبی را برای شما به ارمغان می آورد.

ورزش، راهکار های درمان بیماری افسردگی

یکی از روان پزشکان می گوید که به طور منظم به ورزش بپردازید که مغز شما را به انجام کارهای خوب تشویق می کند و احساس بهتری نسبت به زندگی خواهید داشت. می توانید در روز یک ساعت به پیاده روی بروید که تاثیر زیادی برای نابودی این بیماری می گذارد.

4- غذای سالم بخورید: در هیچ کجای دنیا رژیمی برای از بین بردن افسردگی وجود ندارد، اما بهتر است که در نحوه ی غذا خوردن خود دقت کنید و اگر افسردگی منجر به تحریک اشتهای شما می شود، بهتر است که در غذا خوردن خود را کنترل کنید تا احساس بهتری داشته باشید. برخی از غذا ها مانند اسفناج و ماهی و مواد حاوی اسید فولیک در تسکین یافتن این بیماری مناسب می باشند.

5- به اندازه کافی خوابیدن: افسردگی ممکن است برای شما بی خوابی به همراه داشته باشد که در بدحال شدن احوال شما موثر است، به همین دلیل برای بهبودی داشتن خوابی که به اندازه باشد، تاثیر می گذارد.

برای شروع این کار تغییراتی را در زندگی خود ایجاد کنید، تمام مواردی که منجر به حواس پرتی شما می شود را مانند تلویزیون و گوشی و… را از اتاق خود دور کنید، ذهن خود را آرام کرده و به راحتی بخوابید و در یک زمان مشخص بیدار شوید تا به این روال عادت کنید.

6- افکار منفی را به چالش بکشید: هنگامی که افراد افسرده می باشند، هزاران افکار منفی به سراغشان می آید و به بدترین نتیجه می رسند. بهتر است که تمام افکار منفی خود را به چالش بکشید، یعنی راجب این موضوع فکر کنید و استدلال های منطقی برای خود بیاورید که آیا این موضوع حقیقت دارد یا خیر. مثلا شاید فکر کنید که کسی شما را دوست ندارد، در این صورت با خود بیندیشید که چه شواهدی برای اثبات این تفکر وجود دارد.

افکار منفی را به چالش بکشید

7- کار جدید انجام دهید: در این شرایط به جای نشستن، شروع کنید که کارهای جدید و متفاوتی انجام دهید که بر روحیه شما هم تاثیر مثبت بگذارد. به تفریح بروید و از موزه ها و مکان های جدید بازدید کنید، کتاب بخوانید و بهتر است که این کار را در فضای باز انجام دهید. در کلاس های مختلف ثبت نام کنید تا با افراد بیش تری معاشرت داشته باشید.

8- سعی کنید سرگرمی داشته باشید: یکی از ویژگی های افراد افسرده این است که دیگر از هیچ چیزی خوشحال نمی شوند اما اگر می خواهید در بهبودی خود کمک کنید، کار هایی را که در گذشته انجام می دادید و از آن لذت می بردید را انجام دهید. افسردگی نوعی بیماری می باشد که با این راه کارهای معرفی شده درمان می شود و همه چیز به خود شما بستگی دارد و بهتر است تمام این روش ها را امتحان کنید.

9- مسئولیت برعهده بگیرید: برخی از بیماران مبتلا به افسردگی گوشه گیر می شوند و خود را از اجتماع دور می کنند و به اهل خانه و حتی محل کار هم اهمیتی نمی دهند. این افراد از زیر بار تمام مسئولیت هایی که دارند شانه خالی می کنند. برای بهبود در درمان خود شرکت کردن در مهمانی ها و حاضر شدن در اجتماع می تواند کمک زیادی بکند و اعتماد به نفس شما را بازگرداند.

درمان بیماری افسردگی با روش های خانگی

1- سیب: از راهکار های درمان بیماری افسردگی خوردن سیب می باشد. برای این که از شر این بیماری راحت شوید، هر روز یک عدد سیب بخورید که این میوه بسیار مناسب و مفید می باشد. سیب میوه ای است که شما را از بسیاری از بیماری ها در امان نگه می دارد.

سیب

برای این که بیش ترین تاثیر را داشته باشد، می توانید که چند تکه از این میوه را با نصف قاشق چای خوری عسل در همراه با یک لیوان شیر ترکیب کرده و هر روز مصرف کنید. آب سیب هم می تواند موثر واقع شود.

2- زعفران: با مصرف زعفران سطح سروتونین در مغز افزایش یافته و در نتیجه افسردگی فرد به مرور بهبود پیدا می کند. زعفران را می تواند همراه با چای و مواد غذایی استفاده کرد و طعم و بویی بسیار عالی دارد.

3- گلبرگ گل رز: مقداری گلبرگ گل رز را در آب ریخته و بجوشانید و بعد از اضافه کردن کمی شکر آن را میل کنید. این ترکیب برای افسردگی موثر است، به شرطی که هر روز دو بار مصرف کنید.

4- هل: هل ماده ای است که بوی بسیار فوق العاده ای دارد که موجب تسکین اعصاب و روان می شود و برای بیماران آرامش به همراه می آورد. کافی است که مقدار کمی هل را همراه با چای بنوشید تا تاثیر آن را در زندگی ببینید. علاوه بر چای می توانید این ماده را بامقداری شکر در آب گرم حل کرده و بجوشانید و میل کنید، این ماده با خاصیت آرام کننده ی اعصاب، در درمان افسردگی نقش دارد.

5- قهوه: یکی دیگر از راهکار های درمان بیماری افسردگی نوشیدن قهوه می باشد. برخی از افراد عادت به مصرف قهوه در صبح دارند که این کار بسیار عالی است. اگر شما روز خود را با یک فنجان قهوه شروع کنید، شادابی و نشاط را برای شما به ارمغان می آورد.

قهوه

قهوه به دلیل داشتن کافئین در رفتار و خلق فرد تاثیر می گذارد و موجب بهتر شدن اخلاق و رفتار او می شود. اگر شما هم جزء افرادی هستید که افسردگی بسیار کمی دارید، روزی دو فنجان قهوه مصرف کنید، از مصرف بیش از حد آن خودداری کنید که نتیجه ی عکس می دهد و حتی منجر به تشدید افسردگی می شود.

6- زرد چوبه: زرد چوبه در بیش تر غذاها مصرف می شود و این یک خبر خوشایند برای افراد است که این ادویه در درمان افسردگی مفید است. کور کوفین موجود در زرد چوبه به شیوه ای مثبت بر مسیر های سروتونین در مغز تاثیر می گذارد و در نتیجه افسردگی را کاهش می دهد.

7- چای سبز: چای سبز خواص زیادی دارد و  نوشیدن آن از راهکار های درمان بیماری افسردگی می باشد. روزانه دو فنجان چای سبز مصرف کنید که با وجود خاصیت اسید آمینه ای که دارد در تسکین مغز موثر است.

8- چای زنجبیل: روزی دو بار این نوشیدنی را امتحان کنید که در درمان و بهبود افسردگی نقش دارد و مقداری زنجبیل را در آب جوش حل کرده و میل کنید که بسیار فوق العاده می باشد و حتی درد را هم تسکین می دهد.

9- سیر: همان گونه که می دانید، سیر خواص بینظیری دارد و خیلی با ارزش است. مصرف سیر را از برنامه غذایی روزانه خود حذف نکنید. برای رفع خستگی و درمان بیماری افسردگی و تنظیم خواب عالی عمل می کند. بنابراین یکی از راهکار های درمان بیماری افسردگی مصرف منظم سیر است.

سیر

داشتن رژیم غذایی متعادل از افسردگی جلوگیری می کند

داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای تمام افراد لازم و ضروری است که اگر به بهترین دکتر تغذیه هم مراجعه کنید در این موضوع تاکید می کند، زیرا در حفظ سلامتی افراد نقش دارد. برای جلوگیری از ایجاد بیماری از یک رژیم غذایی مفید پیروی کنید که حاوی مواد مغذی و معدنی، ویتامین ها و پروتئین باشد، که شامل این موارد است:

 • مصرف اسفناج، مار چوبه، تخمه آفتابگردان، هویج، مرکبات و چغندر در مواد غذایی.
 • مصرف انواع سبزیجات که حاوی فولات می باشد.
 • استفاده از، مرغ و گوشت، ماهی و آووکادو که بسیار مفید و مقوی می باشند.
 • استفاده از مواد حاوی ویتامین C که شامل: میوه ی پرتقال و انواع سبزیجات سبز و دانه کنجد می باشد.
 • در زمان افسردگی حاد که افراد به خودکشی فکر می کند حتما منیزیم مصرف کنند.
 • مصرف تخم کدو و تخم کنجد و آفتابگردان را فراموش نکنید.
 • مواد غذایی حاوی سلنیوم، مانند: تن ماهی، شمشیر ماهی، صدف و تخمه آفتاب گردان را مصرف کنید.

انواع افسردگی و آنچه باید در موردش بدانید

1- اختلال اصلی افسردگی: در این مقاله شما را با انواع افسردگی آشنا کرده و تاثیر هر یک را بر روان و اعصاب بررسی خواهیم کرد. این اختلال که به افسردگی بالینی معروف است، در بیش تر زنان آمریکایی وجود دارد که انجمن روانشناسان آمریکا این موضوع را گزارش کرده اند.

اختلال اصلی افسردگی

افرادی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند، دچار ناراحتی و خستگی می شوند و خود را یک انسان بی ارزش می دانند. این افراد همیشه با احساس گناه زندگی می کنند و مدام خود را مورد سرزنش قرار می دهند، افکار منفی در این افراد آن ها را دچار نا امیدی می کند و مدام به خودکشی و مرگ فکر می کنند.

 2- افسردگی غیرمعمول و افسردگی سودا: افرادی که بیماری افسردگی غیر معمول دارند، نمی خواهند که در زندگی کاری انجام دهند و از کار های مورد علاقه این افراد خوردن و خوابیدن می باشد و همیشه هم نگران و مضطرب هستند. افرادی که به افسردگی سودا مبتلا شده اند، در خواب آن ها اختلال ایجاد می شود و بی خوابی به سراغ آن ها می رود. این افراد با حس گناه زندگی می کنند که بیش تر در سالمندان دیده می شود.

3- افسردگی شدید: داشتن نشانه های افسردگی که بیش تر از چند هفته به طول می انجامد و در زندگی فرد، اختلال ایجاد می کند و او را از لذت های دنیا دور می کند و گوشه نشین می شود.

4- افسردگی مزمن: ایجاد نشانه های افسردگی در افراد که بیش تر از دو سال طول می کشد و فرد را به یک انسان ساکت و خاموش تبدیل می کند که از زندگی بسیار ناامید است و به فکر مرگ و خلاصی می باشد که سریعا برای درمان این افراد باید اقدامان لازم را انجام داد.

5- افسردگی دو قطبی: این بیماران بیش تر دو شخصیتی هستند، یا خیلی خاموش و گوشه گیر می باشند و یا خیلی شاد و پر انرژی می باشند. برای تشخیص این نوع افسردگی، فرد باید حداقل یک دور از جنون را تجربه کرده باشد.

افسردگی دو قطبی

6- اختلال افسردگی پایدار: افرادی که افسردگی آن ها از نوع مزمن می باشد در تمام طول روز افسرده می باشند و نشانه های افسردگی در آن ها حداقل دوسال با این افراد همراه است. کودکان هم دچار این افسردگی می شوند که به آن ها خویی می گویند.

نشانه هایی که فرد از خود نشان می دهد شامل این موارد است: یا بیش از حد می خوابند و یا به بی خوابی دچار می شوند، در تمام طول روز احساس خستگی می کنند، عزت نفس پایین و نداشتن اعتماد به نفس، عدم تمرکز در کارها و نداشتن قدرت تصمیم گیری و دچار شدن به یاس و نا امیدی و نداشتن هیچ گونه هدفی در زندگی.

7- افسردگی پرینتال: افسردگی پرینتال، نوعی افسردگی می باشد که بیش تر خانم ها در زمان بارداری و بعد از تولد نوزاد به آن دچار می شوند.

8- اختلال حواس درهم گسیخته: این نوع افسردگی که در کودکان هم وجود دارد با پرخاشگری و عصبانیت خود را نشان می هد. زمانی که کودک شما با احساسات خود در حال مبارزه است می تواند نشان دهنده ی این نوع افسردگی باشد و هنگامی که برای رفتن به مدرسه و خانه و بازی با دوستان خود واکنش های منفی نشان می دهد بهتر است که با یک پزشک مشورت کنید، که با دارو و مشورت می توان در درمان این بیماری موثر باشد.

9- افسردگی پس از زایمان: این موضوع که متولد شدن کودکتان موجب شادی و نشاط می شود و همه از شنیدن این خبر خوشحال می شوند درست است، اما گاهی اوقات هم با خود افسردگی را به همراه دارد. برخی از مادران، بعد از زایمان ممکن است که دچار افسردگی بشوند که دلیل این امر هم می تواند خستگی و تغییر هورمون باشد.

افسردگی پس از زایمان، راهکار های درمان بیماری افسردگی

این موضوع نه تنها در مادرها، بلکه در پدران هم اتفاق می افتد که بعد از زایمان همسرشان به دلیل تغییر نقش و حس مسئولیت پذیری دچار افسردگی خفیفی شوند.

جمع بندی

بیماری افسردگی، بیماری است که در سلامت اعصاب و روان ما تاثیر می گذارد و بسیاری از افراد این مشکل را در زندگی خود تجربه کرده اند که ما در این مقاله سعی بر این داشته ایم که شما را با این اختلال روانی آشنا کرده و روش های درمان آن را برای شما دوستان باز گو کنیم. اگر شما هم جزء افرادی هستید که دچار این بیماری شده اید، به توصیه های گفته شده توجه کنید.

سپاسگزارم از همراهی شما

5/5 - (1 امتیاز)

منوچهر مرادی

سلام من منوچهر مرادی هستم، 6 ساله نویسندگی میکنم . عاشق تولید محتوا برای شما عزیزان هستم خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا انتقادی دارید زیر همین مقاله نظر بدین...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا