سلامتی

بهترین دکتر ارتودنسی در مازندران【سال1403】❤️+ لیست 10 تایی

ارتودنسی یکی از شاخه های تخصصی دندانپزشکی است. اصطلاح “ارتودنسی” را می توان به دو کلمه یونانی”orthos” به معنای صاف یا صحیح و “dontics” به معنای دندان تقسیم کرد. بنابراین ارتودنسی عمل صاف کردن دندان های نامرتب یا مال اکلوژن را توصیف می کند. دندانپزشکان متخصص در ارتودنسی می توانند به مدیریت موقعیت غیر طبیعی دندان ها، فک ها و صورت کمک کنند. در این مقاله شما را با 10 تا از بهترین دکتر ارتودنسی در مازندران آشنا خواهیم کرد.

مردم اغلب لبخند کامل را با سلامتی مرتبط می دانند. درست است سلامت دهان و دندان شما نقش مهمی در سلامتی کلی شما دارد. مال اکلوژن یا نامرتبی دندان ها می تواند منجر به مشکلات دندانی از جمله پوسیدگی دندان، بیماری لثه و جویدن سخت یا درد دندان شود.

با این حال، همه افراد با دندان های صاف متولد نمی شوند. اگر بایت بدی دارید یا فاصله زیادی بین دندان هایتان وجود دارد، ممکن است بخواهید با دندانپزشک متخصص در مراقبت های ارتودنسی مشورت کنید.

مزایای ارتودنسی

ارتودنسی مزایای بیشتری نسبت به بهبود ظاهر زیبایی دارد. مزایای انتخاب صاف کردن دندان ها عبارتند از:

بهبود عزت نفس
بهبود عملکرد دندان ها از جمله جویدن بهتر و تلفظ و گفتار واضح تر
کاهش خطر پوسیدگی دندان به دلیل جمع آوری ذرات غذا بین دندان ها
کاهش خطر آسیب لثه و ضربه ناشی از اوربیت و مال اکلوژن

مزایای ارتودنسی

اهداف درمان ارتودنسی

ارائه اصلاحات آرایشی و بهبود ظاهر
ارائه یک نیش عملکردی سالم
پیشگیری از بیماری های دندان

برخی از مال اکلوژن های دندانی که ممکن است با ارتودنسی اصلاح شوند عبارتند از:

دندان های شلوغ : شلوغی دندان ها یا تراز ضعیف دندان ها که ممکن است برای دهان خیلی بزرگ باشد. این منجر به نیش ضعیف و همچنین ظاهری ناخوشایند می شود. رایج ترین دندان هایی که شلوغ می شوند، دندان نیش بالایی هستند.
اپن بایت: زمانی اتفاق می افتد که انتهای پایینی دندان های جلویی بالایی با انتهای بالایی دندان های جلویی پایین تماس نداشته باشد. این منجر به جویدن ناکافی می شود.
دیپ اوور بایت : زمانی که دندان های جلویی بالا و پایین تراز نیستند و دندان های پایین تمایل دارند سقف دهان را لمس کنند و گاهی به لثه ها و کام آسیب می رساند را توصیف می کند. این ممکن است منجر به آسیب لثه، بیماری های لثه، از دست دادن دندان و سایش دندان شود.
کراس بایت : این زمانی اتفاق می افتد که انتهای دندان ها به هم نمی رسند. منجر به ظاهر ضعیف، جویدن ناکافی و دندان های به راحتی فرسایش می شود.
افزایش اورجت : زمانی که دندان های بالایی بیرون زده و ممکن است ناشی از مکیدن انگشت شست یا انگشت باشد را توصیف می کند. این ممکن است به دلیل رشد ناهموار استخوان فک نیز باشد.
اورجت معکوس : فک پایین از فک بالا بیرون زده است. جدای از ظاهر نامناسب زیبایی، می تواند منجر به ساییدگی دندان ها شود.
فاصله: فاصله غیر طبیعی بین دندان ها ممکن است ناشی از رشد ضعیف، کوچکتر یا از دست دادن دندان ها باشد.

10 تا از بهترین دکتر ارتودنسی در مازندران را بشناسید

متخصص ارتودنسی چه کاری انجام می دهد؟

دندان‌ها را می‌توان در بزرگسالان، نوجوانان یا کودکان با استفاده از بریس‌هایی که ممکن است ثابت یا متحرک باشند، صاف کرد. اینها ممکن است تنظیم شوند و ممکن است دندانها را صاف کنند و در عین حال امکان رشد و نمو را فراهم کنند.

بهترین دکتر ارتودنسی در مازندران  دندانپزشکی است که برای تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندان و فک آموزش دیده است. آنها شرایط موجود را اصلاح می کنند و برای شناسایی مشکلاتی که ممکن است در آینده ایجاد شوند آموزش دیده اند. متخصصین ارتودنسی با افراد در هر سنی از کودک تا بزرگسال کار می کنند.

ارتودنتیست ها از دستگاه های دندانی ثابت و متحرک مانند بریس ها، نگهدارنده ها و باندها برای تغییر موقعیت دندان ها در دهان استفاده می کنند. آنها ناهنجاری های دندانی را درمان می کنند، از جمله:

دندان های کج
مشکلات گاز گرفتن، مانند اوربایت یا آندربایت
دندان های شلوغ یا دندان هایی که خیلی از هم فاصله دارند
ناهماهنگی فک
هدف از مراقبت های ارتودنسی بهبود بایت بیمار است. دندان هایی که صاف و یکنواخت هستند با دندان های مقابل در فک هم تراز خواهند شد. یک لقمه سالم تضمین می کند که می توانید درست بخورید، بجوید و صحبت کنید. در گذشته مراجعه به متخصص ارتودنسی با کودکان یا نوجوانانی مرتبط بود که نیاز به بریس داشتند. با این حال، ارتودنتیست ها می توانند مشکلات دندانی را در هر سنی اصلاح کنند.

خطرات درمان ارتودنسی

یکی از مهمترین خطراتی که در ارتودنسی باید در نظر گرفته شود، عدم دستیابی به نتیجه مطلوب از درمان است. با این حال، در بیشتر موارد، مزایای درمان بیشتر از خطرات و مضرات احتمالی است. برخی از خطرات عبارتند از:

پوسیدگی زودهنگام دندان : اگر نواحی اطراف بریس ها تمیز نگهداری نشوند و پلاک در اطراف یک بریس ثابت جمع شده باشد که باعث پوسیدگی می شود (به خصوص اگر رژیم غذایی حاوی قند زیاد باشد) ممکن است رخ دهد.
تحلیل ریشه یا حل شدن ریشه دندان : حرکت و اتصال دندان ها با بریس ممکن است منجر به این عارضه شود.
از دست دادن تکیه گاه لثه : این نیز به دلیل استفاده از بریس در برخی افراد ایجاد می شود. بریس ها و درمان ارتودنسی ممکن است باعث ایجاد یا تشدید التهاب لثه و افزایش خطر بیماری لثه شوند.پ

نکات لازم در ارتودنسی

اغلب این دندانپزشک است که اولین بار در طول معاینه معمول متوجه نامرتبی دندان ها می شود. اگر دندان های عقب شما به درستی روی هم قرار نگرفت، ممکن است دندانپزشک به شما پیشنهاد دهد که به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در طول اولین مشاوره ارتودنسی خود، احتمالاً تحت:

یک امتحان شفاهی
عکس صورت و لبخند شما
اشعه ایکس دندان
عکسبرداری پانوراما (360 درجه) از صورت و سر
قالب هایی برای ایجاد قالب از دندان های شما
این آزمایشات به متخصص ارتودنسی شما در مورد نحوه ادامه درمان و اینکه چه مداخلات ارتودنسی برای شما بهترین است، اطلاع می دهد.

نکات لازم در ارتودنسی

متخصص ارتودنسی چیست؟

ارتودنتیست ها متخصصین دندانپزشکی هستند که در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان ناهنجاری های دندانی و صورت آموزش دیده اند. آنها طیف گسترده ای از گزینه های درمانی را برای صاف کردن دندان های کج، رفع گزش های بد و تراز کردن درست فک ها ارائه می دهند.

پس از گذراندن مدرک پنج ساله در دندانپزشکی، یک متخصص ارتودنسی 5000 ساعت دیگر (یا سه سال مطالعه تمام وقت) آموزش تخصصی در زمینه ارتودنسی را می گذراند. چه شما یا فرزندتان با بریس‌ها یا ترازهای شفاف مانند Invisalign® درمان می‌شوید، باید مطمئن شوید که توسط متخصص ارتودنسی درمان می‌شوید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

در حالی که بهترین دکتر ارتودنسی در مازندران در درجه اول برای صاف کردن دندان ها شناخته شده اند، آنها همچنین می توانند به بایت های دردناک و نامرتب، حرکت دندان ناشی از عادات بد مانند مکیدن انگشت شست و حتی برخی از اشکال آپنه خواب کمک کنند. اگر به این فکر می کنید که متخصص ارتودنسی چه کاری می تواند برای لبخند شما انجام دهد، باید یک قرار ملاقات برای ارزیابی داشته باشید – نیازی به ارجاع نیست.

تفاوت بین ارتودنتیست و دندانپزشک چیست؟

ارتودنتیست ها و دندانپزشکان شباهت های زیادی دارند . آنها با هم کار می کنند تا به شما کمک کنند سلامت کلی دهان خود را بهبود ببخشید. اما در واقع به روش های بسیار متفاوتی کار می کنند. دندانپزشکان طیف وسیعی از مسائل مربوط به سلامت دهان را پوشش می دهند. از طرف دیگر، متخصص ارتودنسی یک متخصص دندانپزشکی است که تمرکز منحصر به فردی دارد: صاف کردن دندان ها و تراز کردن فک ها.

برای اینکه بیماران تصمیمات آگاهانه ای در مورد درمان خود بگیرند، مهم است که از چند تفاوت کلیدی بین ارتودنتیست ها و دندانپزشکان آگاه باشند:

دندانپزشکان

یک دندانپزشک عمومی مشابه پزشک عمومی خانواده شما است . آنها پزشکان عمومی بسیار ماهری هستند که می توانند مشکلات و بیماری های رایجی را که دندان ها، دهان و لثه های شما را تحت تاثیر قرار می دهند، تشخیص داده و درمان کنند.
دندانپزشکان یک مدرک عمومی دندانپزشکی را تکمیل می کنند.
آنها در مراقبت و نگهداری عمومی دندان برای همه سنین متخصص هستند. آنها همچنین روش های دندانپزشکی زیبایی مانند سفید کردن دندان، روکش های چینی و روکش را انجام می دهند.
برخلاف متخصصین ارتودنسی، دندانپزشکان در دانشگاه برای نصب بریس ها یا نظارت بر سایر درمان های ارتودنسی آموزش ندیده اند.
اکثر دندانپزشکان عمومی بیماران و خانواده خود را که نیاز به مراقبت ارتودنسی دارند به متخصص ارتودنسی ارجاع می دهند.

متخصصین ارتودنسی

ارتودنتیست ها متخصصان دندانپزشکی ثبت شده ای هستند که سه سال دیگر آموزش دانشگاهی تمام وقت را در زمینه ارتودنسی، رشد و تکامل صورت، زیست شناسی و بیومکانیک گذرانده اند (دارای مدرک عمومی دندانپزشکی + مدرک تخصصی ارتودنسی). تنها 3 تا 4 متخصص ارتودنسی هر ساله در 5 دانشگاه معتبر استرالیا آموزش می بینند و تنها بهترین دندانپزشکان در این برنامه های آموزشی انتخاب می شوند.
ارتودنتیست ها متخصص رشد صورت و رشد دندان هستند. آنها دندان های کج، بایت بد و فک های نامرتب را تشخیص داده و درمان می کنند.
متخصصین ارتودنسی در تمامی گزینه ها و فناوری های مراقبت ارتودنسی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان متخصص هستند.

کلام آخر

لبخند شما یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شما و اولین دارایی‌ای است که به دنیا ارائه می‌کنید، بنابراین می‌خواهید با یک متخصص ارتودنسی کاملاً آموزش دیده باشید و  مطمئن شوید که در دستان بهترین پزشک هستید. اگر نسبت به وضعیت دندان های خود آگاه هستید، پس یک طرح درمان ارتودنسی می تواند به بازگرداندن اعتماد به نفس به لبخند شما کمک کند و به شما کمک کند زندگی شادتر و سالم تری داشته باشید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

مدیر

من بیش از 5 ساله نویسندگی ،برای سایت های مختلف انجام میدم که الان حدودا 2 ساله با پزشکا آشنا شدم و مقاله های زیبایی و سلامتی محور در مجله پزشکا قراردادم اگر خوشتون از مقاله های من اومده نظرتون رو پایین همین مقاله برام بنویسید..

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا