لیزر موهای زائد

بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد【سال 1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات لازم و کافی درباره بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد را در اختیارتان قرار دهیم. لیزر موهای زائد امروزه طرفداران زیادی دارد و افراد برای از بین بردن موهای زائد خود از این روش استفاده می کنند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کامل تر و مفیدتری را در اختیارتان قرار دهیم.

لیزر موهای زائد چیست؟

به موهایی که ضخیم می باشند و در ناحیه صورت، گلو، سینه و … رشد می کند مو زائد گفته می شود، که یک نوع روند پزشکی می باشد. در لیزر موهای زائد بدن برای از بین بردن موهای زائد از یک اشعه نوری استفاده می کنند. اگر فردی دچار مشکل هورمونی باشد قبل از انجام لیزر موهای زائد بدن باید مشکلات هورمونی خود را درمان کند و از داروهایی که پزشک متخصص تجویز کرده است استفاده کنند و بعد لیزر موهای زائد را را انجام دهد، زیرا مشکلات هورمونی می توانند باعث رشد مو در قسمت هایی از بدن شوند که قبلا مو رشد نمی کرده است و روند درمانی لیزر موهای زائد را مختل کند.

با انجام لیزر موهای زائد موهای زائدی که در بدن رشد کرده اند نازک می شوند و به مرور زمان از بین می روند. لیزر موهای زائد بدن راهی برای خلاص شدن از شر موهای زائد می باشد که در آن اشعه تولید شده توسط رنگدانه موها جذب می شود و فولیکول های مو را تخریب می کند. آسیب وارد شده از رویش موها جلوگیری می کند. لیزر مو معمولا در نواحی پاها ، صورت ، ناحیه بیکینی انجام می شود. رنگ و نوع پوست بر روی نتایج بعد از لیزر تاثیر گذار می باشد. نکته درمانی این روش این است که اشعه لیزر باید به رنگدانه و فولیکول مو آسیب برساند نه به پوست. پس زمانی که  اختلاف رنگ بین پوست و مو زیاد باشد ، بهترین نتیجه را به همراه دارد.

انواع دستگاه های لیزر موهای زائد

دستگاه الکساندریت: این دستگاه جزء یکی از بهترین دستگاه ها برای انجام لیزر موهای زائد و از بین بردن موهای زائد می باشد. این دستگاه دارای طول موج حدودا 755 نانومتر می باشد و افرادی که پوست صورت و بدن آنها سفید و یا روشن می باشد این دستگاه برای آنها مناسب می باشد و می توانند از این دستگاه استفاده کنند. استفاده از این دستگاه برای افرادی که پوست صورت و بدن آنها تیره و سبز است توصیه نمی شو

د، زیرا این دستگاه برای این نوع پوست نمی تواند تاثیرات خوبی را بگذارد. استفاده از این دستگاه باعث می شود که ملانین های مو توسط این دستگاه جذب شود و پوست های سبزه دارای ملانین هستند که با استفاده از این دستگاه  امکان  دارد که پوست آن ها بسوزد و دچار مشکلات و عارضه هایی شوند به همین دلیل توصیه می شود که قبل از انجام لیزر موهای زائد اطلاعات کافی و کاملی را بدست بیاورید.

دستگاه دایود: می توان گفت که بعد از دستگاه الکساندرینت این دستگاه جزء یکی از بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد بدن می باشد و طول موج دستگاه دایود از دستگاه الکساندریت بیشتر می باشد و این دستگاه نفوذ بالاتری به فولیکول های مو دارد و خطری را به همراه ندارد. افرادی که پوست آن ها سبزه می باشد می توانند از این روش برای لیزر موهای زائد بدن استفاده کنند و توصیه می شود افرادی که پوست آن ها بسیار تیره می باشد از این دستگاه استفاده نکنند، زیرا برایشان مناسب نمی باشد و این دستگاه برای پوست های روشن و متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد دایود:

 1. ریسک کمتر
 2. این دستگاه به نقاط عمیق پوست نفوذ می کند.
 3. از این دستگاه برای پوست های سبزه می توان استفاده کرد.
 4. خنک سازی

دستگاه لیزر موهای زائد ان دی یاگ:  از این نوع دستگاه لیزر موهای زائد بدن می توان برای پوست های تیره استفاده کرد، زیرا این دستگاه برای پوست های تیره و برنزه طراحی شده است و یکی از جدیدترین فناوری های صنعت لیزر موهای زائد می باشد. این دستگاه لیزر موهای زائد می توان برای تمامی رنگ و طیف های پوستی افراد استفاده کرد و در کاهش موهای زائد بدن تاثیر بسزایی دارد.

دستگاه لیزر موهای زائد بدن تیتانیوم: این نوع دستگاه لیزر موهای زائد بدن از نظر ساخت و کیفیت جزء یکی از بهترین دستگاه های موجود برای از بین بردن موهای زائد بدن می باشد و تاثیر بسزایی در از بین بردن موهای زائد بدن دارد و استفاده از این دستگاه باعث می شود که کار لیزر موهای زائد بدن به خوبی انجام شود. این نوع دستگاه لیزر موهای زائد بدن دارای طول موج قدرتمندی است  و طول موج این دستگاه لیزر موهای زائد بدن برای قسمت های مخصوصی از بدن کاربرد دارد.

برای انتخاب بهترین دستگاه لیزر به نکات زیر توجه کنید

در این مقاله با بهترین دستگاه های لیزر و بهترین لیزر موهای زائد آشنا شدیم ، اما لازم است این نکته را پیش از درمان لیزر بدانید.هر یک از دستگاه های لیزر ممکن است ساخت یکی از کشورهای کره ، چین ، ایتالیای و یا آمریکا باشد. پس علاوه بر نوع دستگاه ، کمپانی  سازنده آن نیز مهم است.

بهترین راه حل برای از بین بردن موهای زائد

همیشه بسیاری از خانم ها برای از بین بردن موهای زائد خود دچار مشکل هستند و برای خلاص شدن از شر موهای زائد ، وقت زیادی صرف می کنند و از روش های معمولی مانند تیغ زدن ، اپیلاسیون ، کرم موبر استفاده می کنند که نتیجه دائمی را به همراه ندارند. در نتیجه همیشه زمان زیادی را برای از بین بردن موهای زائد بدن صرف می کنند.

این روزها ممکن است راه های زیادی برای از بین بردن موها وجود داشته باشد ، اما ما در این مقاله روشی به شما پیشنهاد می کنیم که برای همیشه بدن صاف و بدون مو داشته باشید و زمان زیادی را برای از بین بردن موهای زائد صرف نکنید. در میان همه ی روش های موجود ، تنها لیزر بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد است. با استفاده از لیزر برای همیشه از شر موهای خود خلاص می شوید. زیرا از رویش موهای بدن جلوگیری می کند.

لیزر یک پلاس نوری است که با حفظ بافت های پوستی گرما تولید کرده و توسط فولیکول های مو جذب می شود. برای حذف موها می توان از تنوع لیزرها و منابع نوری استفاده کرد. این روش بخاطر کاهش رویش موهای زائد به صورت دائمی است ، به عنوان بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد شناخته شده است. این روش برای انواع پوست ها و موهای زائد صورت و بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

پیش از این لیزر را برای پوست های روشن مورد استفاده بود. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه ها ، انجام لیزر برای پوست های تیره هم امکان پذیر است. برای حذف موها نیاز به چند مرحله لیزر دارید تا به نتایج خوبی برسید. در برخی موارد زمان حذف موهای ناخواسته چند سال طول می کشد. هم چنین رعایت مراقبت های بعد از لیزر برای رسیدن به نتیجه بهتر بسیار مهم است. تشخیص نتیجه لیزر برای هر کس غیر ممکن است. اما بهترین حالت ممکن برای انجام لیزر حذف نواحی پشت ، سینه ، شانه و بازوها است. به طور کلی تعداد جلسات لیزر برای کسانی که موهای زائد روشنی دارند ، کمتر است و زودتر به نتیجه می رسند. به طور کلی افرادی که ناراحتی پوستی  ندارند می توانند این درمان را انجام دهند. و بهترین نتیجه برای افرادی است که دارای پوست های روشن و موهای تیره می باشند.

بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد

عوارض جانبی لیزر

در برخی موارد اثرات به وجود آمده بعد از جلسات لیزر طبیعی است. این گونه اثرات شامل خارش ، تورم ، قرمزی ، صورتی شدن رنگ پوست می باشد که در صورت به وجود آمدن آنها اصلا جای نگرانی نیست و بعد چند روز برطرف می شود. اما دو مورد عوارض جانبی که جدی هستند ، ایجاد جوش و بی رنگی پوست است. میزان درد جلسات لیزر آنچنان قابل مشاهده نیست. برای برخی افراد که آستانه تحمل کمی دارند ، از کرم های بی حسی استفاده می شود، تا در طول درمان احساس ناراحتی نداشته باشند. اما میزان استفاده از کرم های بی حسی باید کنترل شده باشد. هم چنین خانم های باردار ، کسانی که بیمارهای عصبی دارند و کسانی که ساعات زیادی زیر نور آفتاب قرار می گیرند و افرادی که ناحیه مورد نظر لیزر عفونت فعال و زخم وجود دارد، نمی توانند لیزر موهای زائد بدن را انجام دهند و باید تا زمان بهبودی عفونت و زخم صبر کند. و خانم های باردار باید لیزر موهای زائد را برای بعد از دوران بارداری و شیردهی تنظیم کنند.

مراقبت های بعد از لیزر

انجام مراقبت های بعد از لیزر بسیار مهم است و سبب می شود عوارض های جانبی مانند تورم و قرمزی را کاهش دهد و دوره بهبودی درمان لیزر در مدت زمان کوتاه تری انجام شود. با قرار دادن یخ در ناحیه تورم شده می تواند این عارضه را کاهش دهد و پوست به طبیعی خود برگردد. اما نیازی به مصرف مسکن نیست. اما در بعضی مواقع در اطراف نواحی لیزر شده دلمه ایجاد می شود که بهبود آن نزدیک به ۱۰ روز طول می کشد. استفاده از پماد آنتی بیوتیک برای بهبودی دلمه می تواند مفید باشد.

اقدامات قبل از لیزر

همیشه مراجعه کنندگان بایستی قبل از شروع لیزر ، یک جلسه مشاوره با متخصص پوست و زیبایی داشته باشند. پس در این جلسه باید در مورد خواسته های خود با دکتر صحبت کنید و پزشک خطرات احتمالی را برایتان بیان کند.

کارهایی که لازم است قبل از لیزر انجام دهید به شرح زیر است:

 • به مدت دو هفته قبل نباید کارهای از قبیل: موم انداختن ، تزریق کلوژن ، حمام آفتاب ، سولاریوم خودداری کنید.
 • از مصرف داروهایی از قبیل آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی که موجب خونریزی بیشتر می شود ، پرهیز کنید.
 • هم چنین مراجعه کنندگانی که پوست هایشان حساسیت بیشتری از خود نشان می دهد ، در استفاده از مواد آرایشی و یا عطر دقت کافی داشته باشند.
 • قبل از لیزر کردن سعی کنید در معرض نور آفتاب قرار نگیرید. اگر دارای پوست های روشن هستید ، از کرم روشن کننده استفاده نمایید.
 • یک روز قبل موهای زائد خود را تیغ بزنید به طوری که یک میلی متر از موها بیرون زده باشد.
 • اگر جز بیمارانی هستید که سابقه تبخال دارید ، توصیه می شود از آسایکلوویر استفاده کنید.
 • قبل از شروع لیزر برای کاهش درد می توانید از کرم بی حسی لیدوکائین مصرف کنید. در صورتی که آستانه تحمل تان کم باشد ، برای کاهش درد و التهاب می شود از روش های مختلف برای سرد کردن سطح پوست استفاده کنید. استفاده از ژل سرد ، شیشه های سرد و اسپری های سرد کننده می تواند مفید باشد.

اما برای درمان به روش لیزر ، باید به نکاتی توجه کرد که در ادامه شرح می دهیم:

 • لیزر برای از بین بردن موهای سفید نتیجه نمی دهد و باید برای رفع موهای سفید از روش های دیگر استفاده نمود.
 • موهای به رنگ سیاه و یا قهوه ای بهترین گزینه برای لیزر کردن هستند و بهترین نتیجه را خواهند داشت.
 • از بین بردن موهای زائد با توجه به محل رویش و جنس آن ، بین ۴ تا ۶ جلسه لیزر طول می کشد.
 • فاصله موجود بین جلسات در روند درمان بسیار تاثیرگذار است. مثلا فاصله زمانی جلسات برای ناحیه صورت باید یک یا یک ماه و نیم باشد. اما در ناحیه پا معمولا این فاصله بیشتر می شود و جلسات بعدی تا ۳ ماه بعد هم برنامه شده است.
 • در صورتی که کار با دستگاه لیزر توسط افراد نا بلد انجام شود، نتایج خوبی را به همراه ندارد و باعث ایجاد مشکلات و عارضه هایی می شود. برای مثال اگر تابش نور دستگاه به گونه درستی انجام نشود ، موجب سوختگی پوست ناحیه لیزر شده می شود و پدیده های مانند از بین رفتن رنگدانه ها ، تحریک مو و در نتیجه باعث کلفت شدن مو به همراه دارد.
 • دستگاه های لیزر خانگی که در بازار هستند هیچ تاثیری برای از بین بردن موهای زائد ندارند. به دلیل آنکه انرژی کافی برای رفع این عارضه را ندارند.
 • هزینه این روش بر اساس منطقه بدن مشخص می شود.

لیزر چه بلایی سر موهای زائد می آورد

دستگاه های لیزری مانند لیزر الکساندر و یا دیود با تولید موج های نوری باعث از بین رفتن ریشه موهای زائد در فولیکول می شود و انجام پی در پی درمان لیزر از رشد موها جلوگیری می شود. دستگاه های لیزری اشعه ای به پوست می تاباند و از پوست رد می شوند تا به فولیکول مو برسند. زمانی که این اشعه جذب می شود نور تابیده شده تبدیل به گرما می شود که موجب غیرفعال شدن فولیکول ها خواهد شد. نوع اشعه ای که تولید می شود به گونه ای است که فقط به سلول ها آسیب می رساند و برای پوست مضر نیست.

مزایای لیزر

 • نتیجه دائم و رفع موهای زائد برای طولانی مدت
 • نتیجه درمان سریع
 • کم شدن موها در مناطق زیادی از بدن
 • بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد بعد از امتحان کردن و به نتیجه نرسیدن سایر روش ها

معایب لیزر

 • نتیجه درمان لیزر برای همه ی افراد یک نتیجه را به همراه ندارد.
 • پوست های تیره برای درمان مناسب نیستند.
 • این روش نسبت به روش های دیگر گران است.

کمترین تاثیر لیزر برای رفع موهای زائد چه زمانی است

زمانی که تفاوت رنگ بین پوست و مو کم و غیر قابل مشاهده باشد ، لیزر به پوست آسیب وارد می کند. اما امروزه با پیشرفت و مدرن شدن دستگاه های لیزر ، افرادی که پوست های تیره تری دارند هم می توانند از بهترین لیزر موهای زائد  استفاده کنند‌. اما این نکته را باید بدانید که لیزر بر روی موهای قرمز ، خاکستری ، بلوند و سفید تاثیر کمتری می گذارد.

نحوه لیزر به عنوان بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد

لیزر موهای زائد با توجه به شرایط به ۲ الی ۶ جلسه درمان نیاز دارد. تعداد جلسات و فاصله بین آن ها به ناحیه درمانی بستگی دارد. پس برای هر فردی تعداد جلسات درمان لیزر متفاوت است. بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد برای مثال ، لیزر پاها که معمولا سریع رشد می کند پس از ۴ الی ۸ هفته نیاز به لیزر دوباره دارد. ولی ناحیه کمر که رویش موها کند است ، باید هر ۱۲ الی ۱۶ هفته درمان لیزر تکرار شود. در هر جلسه درمان لیزر باید از عینک های مخصوص استفاده کنید تا اشعه های تولید شده به چشم شما آسیب وارد نکند، اما برای برخی افراد که آستانه تحمل درد آن ها پایین است از بی حسی موضعی برای آن ها استفاده می کنند و زمانی که دستگاه لیزر بر روی پوست قرار می گیرد ، اشعه از پوست رد شده و به فولیکول های مو بر خورد می کند. گرمای زیاد تولید شده به فولیکول ها آسیب وارد می کند سپس از رشد موها جلوگیری می کند. در طول مدت درمان ممکن است کمی سوزش حاصل از گرمای تولید شده توسط دستگاه و یا گاهی حس سرمای ژل خنک کننده احساس کنید که جای نگرانی وجود ندارد.

نتیجه از بین بردن موهای زائد به روش لیزر

موها  زائد به روش لیزر موهای زائد بدن فورا از بین نمی روند اما کم کم و در یک دوره چند هفته ای می روند. اما از بین بردن موهای زائد به روش لیزر نیاز به تکرار درمان دارد. چرا که با رویش مجدد موها بعد از چند ماه مواجه می شوید. اگر تعداد جلسات را تکرار کنید با رویش موهای کمتری مواجه خواهید شد. چرا که در جلسات بیشتر لیزر آسیب بیشتری به فولیکول های مو وارد می شود.

بعد از لیزر موهای زائد چه باید کرد

 • بعد از لیزر سعی کنید به مدت ۶ هفته در معرض نور آفتاب قرار نگیرید و به صورت روزانه از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید.
 • از کرم هایی که پوست شما را تیره تر می کنند استفاده نکنید.
  اگر پوستتان را جدیدا برنزه کرده اید ، دکتر برای روشن شدن پوست کرم سفید کننده تجویز می کند.
 • در طول درمان از روش های دیگر برای از بین بردن موهای زائد استفاده نکنید.
  به طور مثال ، از وکس انداختن ، اپیلاسیون و الکترولیز پرهیز کنید.
 • از مصرف داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شود پرهیز کنید. مانند آسپرین ها ، داروهای ضد التهاب
 • یک روز قبل از لیزر کردن ، ناحیه مورد نظر را شیو کنید زیرا این کار باعث می شود که هنگام لیزر کردن موهای زائد نسوزند و به پوست آسیب وارد نشود.

عوارض جانبی لیزر

عوارض جانبی رفع موهای زائد با لیزر می توان به مواردی مانند درد کم ، سوزش ، قرمزی ، تورم ، آسیب اپیدرمی به صورت سوختگی سطحی ، تغییر در رنگدانه ها که باعث تیره  یا روشنتر شدن پوست قسمت لیزر شده می شود می توان نام برد. البته باید این نکته را بیان کنیم که بیشتر عوارض لیزر موهای زائد برای کوتاه مدتی رخ می دهد و از بین می روند و در آخر بعد از گذشت چند هفته بهبود خواهند یافت. در نتیجه  عوارض لیزر موهای زائد کل بدن ، خطرناک یا همیشگی نخواهند بود.

عوارض جانبی لیزر

آیا استفاده از لیزرهای خانگی تاثیرگذار است

امروزه دستگاه های لیزر خانگی وارد بازار شده اند که امکان لیزر کردن در خانه را فرآهم می کنند. طبق مشاهدات انجام شده این گونه دستگاه ها کمی از رشد موهای زائد را کم می کنند. اما بر اساس نظریه سازمان غذا و داروی آمریکا ، لیزرهای خانگی را به عنوان یک وسیله زیبایی به حساب می آید نه یک وسیله پزشکی و نشان دهنده این است که لیزرهای خانگی تاثیری مانند دستگاه های لیزر پزشکی نخواهند داشت. دقت کنید که هنوز تحقیقات گسترده ای برای امنیت و بهداشتی بودن این گونه دستگاه ها انجام نشده است. پس اگر قصد استفاده از لیزرهای خانگی را دارید، حتما نکات گفته شده را رعایت کنید تا احتمال خطرات احتمالی و آسیب به چشم ها را کم کنید.

کلام آخر

در این مقاله سایت پزشکا تمام تلاش خود را بکار گرفته است، تا اطلاعات کافی و لازم را درباره لیزر موهای زائد و بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد در اختیارتان قرار دهد، که اگر تصمیم برای انجام لیزر به عنوان بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد را گرفته اید اطلاعات لازم کافی را در اختیار داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

فائزه میرزایی

سلام من فائزه میرزایی هستم و علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا