سلامتی

بهترین مرکز خرید سمعک در تهران【سال1402】❤️ + لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم 10 تا از بهترین مرکز خرید سمعک در تهران را به شما ساکنان این شهر معرفی کنیم تا در صورت نیاز بتوانید محصولات مورد نظر خود را از آن جا خریداری نمایید. سمعک نوعی دستگاه تقویت کننده صدا می ‌باشد که در داخل یا پشت گوش افراد قرار می ‌گیرد. افرادی که به دلایل گوناگون دچار کم شنوایی یا ناشنوایی شده ‌اند می ‌توانند از این دستگاه استفاده کنند و صداهایی که قرار است وارد گوششان شود را با قدرت بیشتری حس کنند. سمعک صداها را برای کاربر تقویت می ‌کند. سمعک ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که از مهم ترین آن ها می ‌توان به سمعک هوشمند اشاره نمود. از مهم ترین کاربردهای استفاده از این دستگاه می‌ توان به عدم اتلاف وقت برای فهمیدن مکالمات دیگران اشاره نمود.

سمعک چیست؟

سمعک یک دستگاه الکترونیکی کوچک می‌ باشد که برای افراد مبتلا به اختلالات کم شنوایی یا ناشنوایی اختراع شده است. افرادی که به هر یک از اختلالات ذکر شده دچار هستند می ‌توانند با استفاده از این دستگاه، صداها را بهتر شنیده و درک بیشتری از مکالمات دیگران داشته باشند. به طور کلی کم شنوایی تاثیرات زیادی در زندگی افراد خواهد داشت و موجب کم رنگ شدن روابط اجتماعی آن ها با دیگران نیز می ‌شود.

سمعک برای درمان کم شنوایی گوش داخلی و مشکلات گوش میانی استفاده می‌ شود و در مواردی برای افرادی که شنوایی خود را به طور کامل از دست داده ‌اند نیز کارساز خواهد بود. پیش از انتخاب این دستگاه می‌ بایست از نوع سمعک متناسب با اختلال و فرم گوش خود اطمینان حاصل کنید تا بهترین نتیجه را از آن دریافت نمایید.

سمعک‌ها موجب بهبود شنوایی و درک گفتاری افراد می ‌شوند و آسیب‌ هایی که به سلول ‌های حسی گوش آن ها وارد شده است را بهبود می ‌بخشند. افرادی که دچار این نوع آسیب ‌ها شده باشند، در اصطلاح به اختلال کاهش شنوایی حسی عصبی مبتلا خواهند شد و می ‌بایست از سمعک استفاده کنند. به طور معمول این نوع آسیب‌ ها در نتیجه افزایش سن، وارد شدن آسیب به گوش، استفاده از داروهای خاص و یا ابتلا به بیماری ایجاد خواهد شد.

سمعک ‌ها صداهای ورودی به گوش را تقویت می ‌کنند و ارتعاشات صوتی را به سیگنال‌ های عصبی تبدیل می ‌کنند. جهت تشخیص این مورد که آیا شما عزیزان به سمعک نیاز دارید یا خیر، می ‌بایست به بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران مراجعه کنید و توسط تست‌ های شنوایی مورد نیاز، وضعیت شنوایی خود را بررسی کنید. پس از دریافت نتیجه‌ های لازم اگر به سمعک نیاز داشتید می ‌بایست به بهترین مرکز خرید سمعک در تهران مراجعه کنید و بهترین نوع سمعک را به تجویز پزشک شنوایی سنج خریداری نمایید.

بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران

سمعک چگونه کار می کند؟

هنگامی که به گوش انسان به ویژه قسمت حلزون و اعصاب آن در اثر عوامل گوناگون همچون صدای بلند آسیب وارد شده باشد، هیچ راهکار درمانی برای آن وجود نخواهد داشت؛ زیرا اعصاب بدن دارای ماهیت غیر قابل تقسیم هستند و در صورت بروز هرگونه آسیب توانایی تکثیر خود را نخواهند داشت و برای همیشه آسیب در بدن باقی خواهد ماند.

در چنین مواردی می ‌بایست از سمعک جهت بهبود شنوایی خود استفاده کنید. سمعک وظیفه دریافت صداهای محیط پیرامون و تقویت آن به میزانی که برای کاربر قابل شنیدن باشد را دارد. به طور کلی هر سمعک از سه بخش اصلی تشکیل شده است که به شرح زیر می ‌باشد:

 1. میکروفون
 2. تقویت کننده صدا و آمپلی فایر
 3. بلندگو

میکروفون ‌ها وظیفه دریافت صداهای محیط پیرامون را دارند و پس از آن صداها در اختیار آمپلی فایر سمعک قرار می ‌گیرد. در این بخش تقویت کننده می ‌بایست صدا را به میزان کافی و در حدی که برای کاربر قابل شنیدن باشد تقویت کند و به بخش بلندگو بفرستد. امروزه سمعک ‌ها پیشرفت چشمگیری داشته اند و دارای پردازنده‌ های بسیار قوی هستند. به همین دلیل صدا پس از تقویت به طور واضح به بلندگو فرستاده می ‌شود و فرد می‌ ‌تواند صدای پردازش شده را با شدت بیشتری بشنود.

سمعک با تحریک پیوسته حلزون و اعصاب شنوایی مانع از تحلیل مغز به ویژه در قسمت مراکز پردازش شنوایی آن خواهد شد. به همین دلیل طبق تحقیقات انجام شده، در صورت عدم استفاده از سمعک، مغز به مرور زمان توانایی خود را برای پردازش صداها از دست می دهد. این مورد به مرور زمان موجب از بین رفتن رشد گفتار طبیعی در کودکان نیز خواهد شد.

ویژگی بهترین مرکز خرید سمعک در تهران

سمعک یک وسیله الکترونیکی بسیار مهم برای بهبود قدرت شنوایی افراد می‌ باشد. این قطعه از اجزای گوناگونی تشکیل شده است که هر یک از آن ها تاثیر مستقیمی بر روی شنوایی فرد خواهند داشت. به همین دلیل پیش از خرید سمعک می ‌بایست از مراکزی که قصد خرید از آن ها را دارید اطمینان حاصل کنید تا بهترین نوع سمعک را متناسب با میزان شنوایی و فرم گوش خود خریداری نمایید. از مهم ترین ویژگی ‌های بهترین مراکز خرید سمعک در تهران می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بهترین مرکز خرید سمعک در تهران می ‌بایست انواع سمعک ‌های دیجیتال و آنالوگ را با قیمت ‌های مناسبی به فروش برساند.
 • مراکز خرید سمعک در تهران می ‌بایست خدمات دیگر همچون تست ‌های شنوایی سنجی را نیز به مشتریان خود ارائه دهند.
 • بهترین مرکز خرید سمعک در تهران می ‌بایست انواع سمعک را متناسب با فرم گوش به مشتریان خود عرضه کند.
 • مرکز خرید سمعک منتخب شما می ‌بایست سطوح قیمتی مناسبی برای انواع خدمات شنوایی سنجی و فروش سمعک در نظر بگیرد.
 • بهترین مرکز خرید سمعک در تهران می ‌بایست خدمات تعمیر سمعک را نیز به مشتریان خود ارائه دهد.
 • مرکز خرید سمعک در تهران می ‌بایست سمعک ‌های دارای استاندارد جهانی و با کیفیت بالا به دست مشتریان خود برساند و رضایت بالایی از آن ها کسب کند.

هم اکنون تمامی شما عزیزانی که از آسیب ‌های گوش و بیماری ‌های گوناگون همچون وزوز در رنج هستید، می ‌توانید به بهترین دکتر وزوز گوش در تهران مراجعه کنید و از خدمات آن ها برخوردار شوید.

10 تا از بهترین مرکز خرید سمعک در تهران را بشناسید!

مرکز سمعک ساعی

مرکز سمعک ساعی

مرکز سمعک ساعی در سال ۱۳۸۴ راه‌اندازی شده است. این مرکز با هدف انجام آزمون‌ ‌های تخصصی در زمینه سیستم ‌های شنوایی و تعادل و همچنین تجویز انواع سمعک شروع به کار کرده است. تمامی کارشناسان فعال در این مرکز از برترین ‌های کشور هستند که خدمات قبل و پس از تجویز سمعک را نیز به شما عزیزان ارائه خواهند داد. با خرید از این مرکز امکاناتی همچون شرایط اقساطی، قیمت ‌های مناسب و تحویل یک روزه سمعک در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

خدمات مرکز سمعک ساعی:

 • فروش سمعک اتیکن و استارکی
 • فروش سمعک با برند ریساند، فوناک و ویدکس
 • فروش سمعک سونیک، فیلیپس و یونیترون
 • فروش باتری سمعک، قالب، فیلتر سمعک و وسایل کمک شنوایی
 • فروش انواع سمعک نامرئی، پشت گوشی و داخل گوشی
 • فروش سمعک‌ های پشت گوشی آنالوگ، دیجیتال و هوشمند

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، نبش کوچه ساعی دوم، پلاک ۳۷، ساختمان سیمای ساعی، طبقه دوم، واحد هفتم

شماره تماس: 02188208040

مرکز سمعک نجوا

مرکز سمعک نجوا

مرکز سمعک نجوا یکی دیگر از بهترین مرکز خرید سمعک در تهران می ‌باشد که انواع سمعک هوشمند و ضد آب را با قیمت‌ های مناسبی به شما عزیزان عرضه خواهد داشت. این مرکز تست‌ های شنوایی و مشاوره‌ های دقیقی به طور رایگان در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد. در مرکز نجوا جهت ساخت تخصصی سمعک، ابتدا آن را به لابراتوارهای تخصصی خود ارسال می ‌کنند و پس از ۳ الی ۵ روز، سمعک آماده تحویل به شما عزیزان خواهد شد.

خدمات مرکز سمعک نجوا:

 • فروش سمعک با انواع برند های دانمارکی و آمریکایی
 • فروش سمعک ریساند، ویدکس، اتیکن و اینترتون
 • فروش سمعک‌ های سونیک، استارکی، بلتون و یونیترون
 • فروش سمعک برنافن، فوناک، زیمنس و هانساتون
 • درمان وزوز گوش، سرگیجه و عدم تعادل
 • درمان انواع اختلالات کم شنوایی، بیماری ‌های گوش
 • تست شنوایی سنجی و مشاوره ‌های رایگان

آدرس: تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان فجر، کوچه نظری، بن بست دلفان، پلاک پنجم، واحد دهم

شماره تماس: 02188828999

مرکز سمعک تهران صفیر

مرکز سمعک تهران صفیر

مرکز شنوایی سنجی و تجویز سمعک تهران صفیر با مدیریت دکتر ایوب ولد بیگی، متخصص شنوایی و تجویز سمعک تاسیس شده است. این مرکز با بیش از یک دهه تجربه در زمینه فروش سمعک و با بهره ‌مندی از برترین دستگاه‌ ‌های موجود در این زمینه، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در حوزه ‌های گوناگون شنوایی است. تمامی سمعک ‌های قابل فروش در این مرکز طبق استاندارد های جهانی بوده و برای تمامی سنین تجویز می ‌شود.

خدمات مرکز سمعک تهران صفیر:

 • تعمیر سمعک و تست شنوایی سنجی
 • فروش سمعک ‌های آنالوگ، دیجیتال و هوشمند
 • فروش انواع سمعک داخل گوش و پشت گوش
 • فروش سمعک اتیکن، استارکی و اینترتون
 • سمعک زیمنس، فوناک و یونیترون
 • فروش سمعک ‌های ریساند، سونیک و برنافون

آدرس: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از خیابان یخچال، ساختمان سبز قلهک، طبقه دوم، واحد دهم

شماره تماس: 02122648270

مرکز سمعک آوای امید

مرکز سمعک آوای امید

مرکز سمعک آوای امید ارائه دهنده خدمات شنوایی سنجی و فروش سمعک در تهران می ‌باشد. این مرکز انواع بیماری ‌های گوش همچون وزوز را درمان خواهد کرد و برترین برند های سمعک را به دست شما عزیزان خواهد رساند. پس وقت را از دست ندهید و جهت ارزیابی سیستم شنوایی و دریافت تجهیزات لازم با خیالی آسوده به بهترین مرکز سمعک در تهران مراجعه کنید.

خدمات مرکز سمعک آوای امید:

 • فروش سمعک ‌های دارای مدارات حذف سوت کشیدن
 • فروش سمعک ‌های مجهز به مدارات حذف نویز و صداهای مزاحم
 • انواع سمعک‌ های آنالوگ، دیجیتال، هوشمند و فراهوشند
 • فروش سمعک در انواع مدل‌ های ظاهری پشت گوشی، داخل گوشی و نامرئی
 • فروش سمعک‌ های مجهز به سیستم ‌های بلوتوثی و وایرلس
 • انجام تست شنوایی سنجی، ادیومتری پایه و جامع

آدرس: تهران، فلکه دوم صادقیه، بلوار آیت الله کاشانی، نبش گلستان شمالی، ساختمان پزشکان شماره یک، بلوک سوم، واحد نهم

شماره تماس: 02144005315

مرکز سمعک مهرا

مرکز سمعک مهرا

کلینیک تخصصی توانبخشی مهرا انواع خدمات گفتار درمانی و تربیت شنوایی را در سطح کیفی بالایی به شما عزیزان ارائه خواهد داد. این مرکز بهترین برندهای سمعک را با قیمت ‌های مناسب و همراه با لوازم جانبی آن ها به شما عزیزان عرضه خواهد داشت و کمک ویژه ‌ای به بهبود قابلیت های شنوایی شما عزیزان خواهد کرد. مرکز مهرا به انجام تست‌ های شنوایی سنجی خواهد پرداخت و تمامی اختلالات شما عزیزان را به موقع تشخیص خواهد داد.

خدمات مرکز سمعک مهرا:

 • کاردرمانی و بازی درمانی
 • گفتار درمانی و انواع تست‌ های شنوایی سنجی
 • درمان کم شنوایی کودکان و کم شنوایی یک طرفه گوش
 • درمان اختلالات یادگیری و فروش سمعک های دیجیتال و آنالوگ
 • فروش انواع سمعک هوشمند، فراهوشند، پشت گوشی، داخل گوشی و نامرئی

آدرس: تهران، سهروردی شمالی، جنب پمپ بنزین، برج نیلی، طبقه دوم، واحد بیست و پنجم

شماره تماس: 02188733901

مرکز تهران سمعک

مرکز تهران سمعک

مرکز تخصصی تهران سمعک دارای بیش از 10 سال سابقه درخشان در زمینه فروش و توانبخشی با سمعک است و از بهترین مرکز خرید این محصول در تهران به شمار می رود. این مرکز شنوایی با بسیاری از کلینیک های شنوایی شناسی در سراسر کشور همکاری دارد و خدمات خود را در سراسر کشور به مراجعین خود ارائه می دهد. از ویژگی های مثبت این مرکز می توان به کادری متخصص شامل متخصص سمعک از کانادا، تیم علمی کارشناسی ارشد شنوایی شناسی و کارشناس تجویز سمعک اشاره نمود.

خدمات مرکز تهران سمعک:

 • ارزیابی تخصصی سیستم شنوایی و اجرای تست های شنوایی سنجی
 • تشخیص و درمان کم شنوایی به روش توانبخشی و تجویز انواع سمعک
 • پیگیری و ارزیابی دوره ای شنوایی و تجویز سمعک با گارانتی بین المللی
 • فروش انواع سمعک داخل گوشی، پشت گوشی، نامرئی و دیجیتال فوق هوشمند
 • فروش سمعک های هوشمند، آنالوگ، کراس، وایرلس و استخوانی
 • سمعک های برند زیمنس، ریساند، فوناک، رکستون، ویدکس و آدینا
 • فروش سمعک های ضد آب، شارژی، عینکی، یونیترون به همراه لوازم جانبی آن ها

آدرس: تهران، تهرانپارس، خیابان جشنواره، بعد از چهارراه سیدالشهدا، مجمتع دارویی درمانی هلال احمر، کلینیک گوش

شماره تماس: 02173084000

مرکز سمعک اشراق

مرکز سمعک اشراق

مرکز سمعک اشراق یکی دیگر از بهترین مراکز خرید سمعک در شهر تهران می باشد که طرف قرارداد با بیمه های بانک تجارت، صادرات و سپه است. در این مرکز برترین پزشکان در حوزه شنوایی سنجی و تجویز سمعک مشغول به فعالیت هستند. شما عزیزان با مراجعه به این مرکز، خدمات و محصولات مورد نیاز خود را در بالاترین سطح کیفی و با قیمت ‌های مناسبی دریافت خواهید کرد. این مرکز سمعک های دارای قیمت های متفاوتی دارد که بسته به تکنولوژی آن ها متغیر است.

خدمات مرکز سمعک اشراق:

 • مشاوره و تست شنوایی رایگان برای انتخاب بهترین و مناسب ترین سمعک
 •  ارائه و تجویز انواع سمعک های داخل گوشی، پشت گوشی، دیجیتال، هوشمند و هوشمند وایرلس
 •  استفاده آزمایشی از سمعک جهت انتخاب بهترین سمعک
 •  ساخت انواع قالب ضد صدا و ضد آب و تعمیر انواع سمعک ها
 • تنظیم دقیق انواع سمعک ها با استفاده از دستگاه های پیشرفته و مدرن
 • تعویض سمعک های کهنه و قدیمی با سمعک های جدید و پیشرفته
 • تجویز سمعک در منزل جهت رفاه حال سالمندان کم توان

آدرس: تهران، خیابان پیروزی، روبروی خیابان دوم نیرو هوایی، جنب بانک ملی، پلاک ۲۵۰، طبقه چهارم

شماره تماس: 09198375085

مرکز سمعک دانیال

مرکز سمعک دانیال

مرکز تجویز و تعمیرات سمعک دانیال، با دریافت مجوزهای رسمی از نظام پزشکی کشور تاسیس شده است. این مرکز با بهره ‌گیری از برترین تجهیزات، موفق به کسب عنوان بهترین مرکز خرید سمعک در شهر تهران نیز شده است. مرکز دانیال دارای پیشرفته‌ ‌ترین تجهیزات تشخیصی در حوزه شنوایی می ‌باشد و با پرسنل مجرب خود آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در حوزه ‌های گوناگون است‌‌.

خدمات مرکز سمعک دانیال:

 • تجویز انواع سمعک شارژی، هوشمند، دیجیتال، نامرئی و استخوانی
 • فروش سمعک کودکان، عینکی، داخل گوشی، ضد آب و یادگیرنده
 • آزمون سنجش شنوایی و ارزیابی شنوایی
 • ارزیابی بیماری ‌های گوش میانی و تعمیر سمعک
 • آزمون‌ های گفتاری، مشاوره سمعک و تجویز سمعک
 • تست ادیومتری آنلاین، ارزیابی شنوایی آنلاین و درمان وزوز گوش
 • الکتروفیزیولوژی گوش، تمپانومتری، نوار گوش و قالب سمعک

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، کوچه روشن، پلاک سوم

شماره تماس: 02186035909

مرکز طنین سمعک

مرکز طنین سمعک

مرکز ارزیابی شنوایی و تجویز سمعک طنین سمعک دارای بیش از 25 سال سابقه در امر شنوایی سنجی، گفتاردرمانی و تجویز انواع سمعک روز دنیا می باشد. این مرکز با بهره ‌گیری از جدیدترین دستگاه‌ های شنوایی و سنجش گوش، توسط متخصصان مجرب در خدمت شما عزیزان می ‌باشد و گزینه ‌ای مناسب برای شما به شمار می ‌رود.

خدمات مرکز طنین سمعک:

 • خدمات تست شنوایی سنجی و درمان وزوز گوش
 • درمان سرگیجه و عدم تعادل
 • تجویز سمعک در برند های گوناگون
 • شنوایی سنجی نوزادان، کودکان، بزرگسالان و تعمیر سمعک
 • انواع آزمایش ‌های تخصصی کم شنوایی و سرگیجه

آدرس: تهران، میدان انقلاب، خیابان 12 فروردین، پلاک 255

شماره تماس: 02166962951

مرکز سمعک پیروزی

مرکز سمعک پیروزی

مرکز سمعک پیروزی با بهره ‌گیری از برترین تجهیزات تلاش می ‌کند تا رضایت بالایی از مراجعان خود کسب کند. این مرکز همواره از دستگاه های دارای استانداردهای جهانی استفاده کرده و خدمات شنوایی سنجی و تست ‌های آن را برای شما عزیزان نیز فراهم کرده است.

خدمات مرکز سمعک پیروزی:

 • فروش لوازم جانبی سمعک
 • فروش سمعک در برند های مختلف
 • فروش انواع سمعک نامرئی، دیجیتال و آنالوگ
 • فروش سمعک هوشمند، استخوانی، ضد آب، داخل گوشی و پشت گوشی
 • قالب‌ گیری از گوش و ساخت قالب سمعک
 • انجام سرویس ها و تنظیمات دوره ای سمعک توسط اودیولوژیست

آدرس: تهران، خیابان پیروزی شرقی، بعد از تقاطع بزرگراه امام علی، ابتدای کندرو پیروزی، پلاک ۸۸۰، طبقه سوم، واحد 5

شماره تماس: 02133300166

محصولات بهترین مراکز خرید سمعک در تهران

به طور کلی تقسیم بندی انواع مدل سمعک‌ ها به دو صورت انجام می ‌شود. نخستین تقسیم بندی بر اساس مدارات پردازش کننده سمعک است که به سه گروه عمده تقسیم خواهند شد:

سمعک‌ های آنالوگ: این نوع سمعک ‌ها از قدیمی ‌ترین نوع سمعک‌ محسوب می ‌شوند که غیر قابل برنامه ‌ریزی با نرم‌افزار های کامپیوتری هستند. سمعک ‌های آنالوگ به عنوان تقویت کننده‌ های ابتدایی، شدت صدای وارد شده به سمعک را افزایش می ‌دهند.

سمعک‌ های آنالوگ تفاوتی بین صداها و سیگنال ‌های مفید با مضر همچون صداهای آزاردهنده قائل نخواهند شد. این نوع سمعک ‌ها برای افرادی که دچار کم شنوایی هستند تجویز می ‌شود و معمولاً کنترل کننده ‌ای بر روی صدای خروجی خود ندارد. به همین دلیل ممکن است اجازه تولید صدا با شدت بالاتر از حد خاص را نیز دهند و عوارض جبران ناپذیری بر روی شنوایی کاربر باقی بگذارند.

سمعک‌ های دیجیتال: انواع سمعک‌ های دیجیتال قابل برنامه ‌ریزی با نرم ‌افزارهای کامپیوتری هستند و می ‌توان آن ها را متناسب با وضعیت شنوایی افراد هماهنگ کرد. این نوع سمعک ‌ها صداهای موجود در محیط را به یک اندازه تقویت می کنند تا شخص رضایت بیشتری از آن داشته باشد. سمعک ‌های دیجیتال موجب می ‌شوند تا سیگنال‌ های مفید بیشتر تقویت شوند و صداهای آزار دهنده به گوش فرد نرسد. در نتیجه فرد هیچ دغدغه ‌ای در رابطه با آسیب رساندن به شنوایی خود نخواهد داشت.

سمعک ‌های هوشمند: آخرین مورد از انواع سمعک بر اساس مدارات پردازش کننده، سمعک‌ های هوشمند هستند که بسیار پیشرفته ‌تر از سمعک ‌های دیجیتالی می ‌باشند. این نوع سمعک ‌ها دارای تکنولوژی ‌های پیشرفته ‌ای هستند که ابتدا صداها را دسته ‌بندی کرده و اگر شخص مایل به شنیدن آن ها باشد، بیشتر تقویت می ‌کنند.

سمعک‌ های هوشمند توسط ردیاب ‌های گفتاری خود به دنبال پیدا کردن صدای انسان در محیط اطراف کاربر خواهد بود تا آن صدا را تقویت کرده و به میزان واضح ‌تری به گوش فرد برساند. در این سمعک ‌ها صداهای آرام نیز با شدت بسیار خوبی شنیده می ‌شود و فرد می‌ ‌تواند به صورت کاملاً طبیعی از زندگی خود لذت ببرد.

محصولات بهترین مراکز خرید سمعک در تهران

مهم ترین کاربردهای سمعک

 1. تقویت صدای محیط: مهم ترین کاربرد سمعک برای افرادی می ‌باشد که دارای کم شنوایی ‌های مختلف هستند. این دستگاه صدای محیط را برای آن ها تقویت می ‌کند و موجب جبران کم شنوایی آن ها می ‌شود. بر اساس شدت کم شنوایی، سمعک‌ های گوناگونی برای افراد انتخاب می ‌کنند که علاوه بر تقویت صدا، پردازش‌ های پیشرفته ‌ای بر روی صداها نیز انجام دهد.
 2. سمعک برای کودکان: بسیاری از کودکان به طور مادرزاد دچار اختلالات کم شنوایی یا ناشنوایی خواهند بود. سمعک کودکان علاوه بر تقویت صدا به رشد دانش زبانی و گفتار آن ها نیز کمک خواهد کرد و صداهای مزاحم را از آن ها دور می ‌کند. استفاده از لوازم جانبی سمعک همچون میکروفون ‌های وایرلس نیز می ‌تواند تاثیر ویژه ‌ای در تقویت حس شنوایی کودک داشته باشد.
 3. درمان وزوز گوش: یکی از اختلالات شایع سیستم شنوایی، وزوز گوش می ‌باشد که در نتیجه کم شنوایی را به دنبال خواهد داشت. هنگامی که سیگنال صوتی به مغز نرسد، مغز واکنش ‌های عصبی گوناگونی نشان خواهد داد که از مهم ترین آن می ‌توان به وزوز اشاره کرد. سمعک ‌ها در وزوز گوش نیز تاثیر خواهند داشت و بر اساس سطح تکنولوژی خود موجب درمان آن خواهند شد.
 4. سمعک برای ناشنوایان: اصطلاح ناشنوایی برای افرادی به کار می ‌رود که دارای کم شنوایی عمیق یا فاقد حس شنوایی هستند. این نوع از افراد از نوع سمعک سوپر پاور پشت گوشی استفاده می ‌کنند که دارای تکنولوژی ‌های پیشرفته ‌تری است. سمعک مخصوص ناشنوایان تقویت صدا را با میزان بیشتری انجام داده و امکان استفاده از مکالمات تلفنی و گروهی را نیز برای آن ها فراهم می کند.

تفاوت سمعک دوگوشی و یک گوشی

هر فرد دارای دو گوش می‌ باشد که صداهای محیط را از جهت‌ های مختلف دریافت می ‌کنند و آن را با مغز به اشتراک می ‌گذارند. ترکیب صداهای دو گوش با یکدیگر موجب افزایش توانایی انسان جهت مکان ‌یابی صداها و قابلیت برقراری ارتباط با دیگران خواهد شد و تمرکز او را افزایش می ‌دهد.

به طور کلی سمعک ‌ها بر اساس ابعاد و محل قرارگیری نیز به انواع مختلفی تقسیم می ‌شوند که می ‌توان به سمعک پشت گوشی و داخل گوش اشاره نمود. این دستگاه ‌ها را می ‌توان به صورت دو گوشی و یک گوشی نیز استفاده کرد که در ادامه مزایا و معایب آن ها را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد:

معایب استفاده از سمعک یک گوشی:

 • کاهش کیفیت صدای اطراف
 • از بین رفتن عملکرد قابلیت درک گفتار محیط پیرامون
 • از بین رفتن سلول‌ ها و اعصاب گوش به دلیل بروز آتروفی
 • ضعف اتصال بین دو گوش، بروز آتروفی سلول ‌های عصبی و غالب ‌تر شدن یکی از نیمکره ‌های مغز
 • کاهش درک گفتار در مکان‌ های شلوغ و کاهش توانایی برقراری روابط اجتماعی
 • بر هم ریختن تعادل صوتی، عدم جهت ‌یابی درست و از بین رفتن تعادل شنیداری فرد در مکان‌ ‌های شلوغ

مزایای استفاده از سمعک دوگوشی:

 • افزایش کیفیت صداهای استریو و توانایی درک گفتار در محیط‌ های شلوغ و مهمانی ‌ها
 • افزایش کیفیت صدای تلویزیون و منابع صوتی که فرد در طول روز با آن ها سر و کار خواهد داشت.
 • جلوگیری از بروز آتروفی اعصاب و سلول‌ های یک گوش و حفظ تعادل بین دو گوش در مغز
 • افزایش توانایی فرد در جهت ‌یابی صداها و قابلیت استخراج و دریافت صداهای گفتاری از بین صداهای مزاحم در محیط‌ های شلوغ

کلام آخر

سمعک یک دستگاه الکترونیکی کوچک می‌ ‌باشد که برای افراد مبتلا به اختلالات کم شنوایی و ناشنوایی اختراع شده است. این دستگاه در یک تقسیم بندی کلی به سه مدل دیجیتال، هوشمند و آنالوگ تقسیم می ‌شود که هر یک از آن ها دارای تکنولوژی ‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند. سمعک از اجزای گوناگونی تشکیل شده است که از مهم ترین آن ها می ‌توان به میکروفون، تقویت کننده صدا و بلندگو اشاره نمود. با استفاده از این دستگاه صداهای اطراف به میزان زیادی تقویت شده و فرد درک بیشتری از محیط پیرامون خود خواهد داشت.

در این مقاله 10 مورد از بهترین مرکز خرید سمعک در تهران را به شما معرفی نمودیم تا بتوانید با مراجعه به آن ها محصولات مورد نیاز خود را خریداری نمایید. سپاسگزاریم که تا انتها این مقاله را مطالعه نمودید. در صورت داشتن هرگونه انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

دکمه بازگشت به بالا