پزشکان

بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران【سال1403】❤️ + لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم 10 تا از بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران را به شما عزیزان معرفی کنیم تا در صورت نیاز بتوانید به آن ها مراجعه کنید و از خدمات مورد نظر خود برخوردار شوید. مشکلات شنوایی مربوط به سن خاصی نمی ‌شوند و ممکن است همه افراد در سنین گوناگون به آن مبتلا شوند. اما یکی از مهم‌ ترین عوامل موثر در سلامت گوش، افزایش سن می ‌باشد که ممکن است منجر به کم شنوایی شود. به همین دلیل افراد طی بازه های سنی گوناگون می ‌بایست به انجام تست‌ های شنوایی سنجی توسط متخصصان شنوایی شناس بپردازند تا سیستم شنوایی خود را ارزیابی کنند. تست شنوایی سنجی یا ادیومتری شامل آزمایشات گوناگون جهت ارزیابی عملکرد شنوایی می ‌شود‌. پس اگر شما عزیزان نیز دچار کم شنوایی یا سایر مشکلات مربوط به گوش شده ‌اید، با ما همراه باشید تا با برترین مراکز ارائه دهنده خدمات شنوایی آشنا شوید.

شنوایی سنجی چیست؟

عوامل گوناگون همچون افزایش سن ممکن است موجب پدیدار آمدن مشکلات شنوایی شوند و افراد را به اختلالاتی همچون کم شنوایی دچار کنند. البته توجه داشته باشید که کم شنوایی مربوط به سن خاصی نمی ‌شود و ممکن است حتی کودکان نیز به آن دچار شوند. شنوایی سنجی شامل تست ‌های گوناگون جهت سنجش سیستم شنوایی بدن می ‌باشد که توسط متخصصان شنوایی شناس یا ادیولوژیست انجام می شود‌.

توسط این تست ‌ها می ‌توانید سیستم شنوایی خود را ارزیابی کنید و در صورت وجود هرگونه مشکل به درمان آن بپردازید. انواع تست ‌های شنوایی سنجی یا ادیومتری، شامل تکنیک ‌های کاملاً غیر تهاجمی و بدون درد می ‌شوند که برای بررسی عملکرد شنوایی شما عزیزان استفاده خواهند شد. در این روش متخصصان شنوایی شناس وضعیت شنوایی و سالم بودن بخش‌ های گوناگون گوش شما عزیزان را بررسی می ‌کنند تا تمامی اختلالات و مشکلات ممکن را تشخیص دهند.

تمامی کارهای ذکر شده با استفاده از دستگاهی به نام ادیومتر توسط متخصصان مربوطه صورت می ‌گیرد. به طور کلی افراد در بازه ‌های سنی گوناگون می ‌بایست به انجام تست ‌های شنوایی سنجی بپردازند تا عملکرد مکانیزم شنوایی خود را ارزیابی کنند. گوش انسان دارای سه بخش مجزای خارجی، میانی و داخلی می ‌باشد که با استفاده از این تست ‌ها، سالم بودن تمامی این بخش ‌ها را ارزیابی خواهند کرد.

پس اگر شما عزیزان نیز احساس کم شنوایی دارید می ‌بایست هرچه سریع ‌تر به بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران مراجعه کنید و از سلامت گوش خود اطمینان حاصل نمایید. همچنین اگر شما عزیزان به اختلالاتی همچون وزوز گوش مبتلا هستید می ‌توانید به بهترین دکتر وزوز گوش در تهران مراجعه کنید و خدمات مورد نیاز خود را در بالاترین سطح کیفی دریافت نمایید.

اهداف مراکز شنوایی سنجی

ویژگی های بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران

در حال حاضر مراکز بسیاری ارائه دهنده خدمات شنوایی سنجی در شهر تهران هستند. برخی از این مراکز به دلایل گوناگون همچون عدم کسب مجوزهای لازم، گزینه ‌ای مناسب برای شما عزیزان محسوب نمی ‌شوند. تمامی شما عزیزانی که قصد ارزیابی عملکرد شنوایی خود را دارید، می ‌بایست از یک سری ویژگی ‌ها اطمینان حاصل کنید که از مهم ترین آن ها می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران می ‌بایست از دستگاه‌ ‌های دارای استاندارد جهانی جهت ارزیابی عملکرد شنوایی مراجعان برخوردار باشد.
 • مرکز شنوایی سنجی در تهران می ‌بایست دارای متخصصان شنوایی سنج مجرب و تحصیل کرده در دانشگاه های برتر جهان باشد.
 • بهترین مرکز شنوایی سنجی در شهر تهران می‌ ‌بایست تمامی مجوزهای لازم را از وزارت بهداشت و درمان کشور کسب نموده باشد.
 • مرکز شنوایی سنجی منتخب شما می ‌بایست در برترین نقاط شهر تهران تاسیس شده باشد و رفت و آمد در آن برای عموم مردم آسان باشد.
 • بهترین مرکز شنوایی سنجی می ‌بایست دارای برترین تجهیزات و پرسنل خوش برخورد با مراجعان باشد و خدمات درمانی گوش را در بالاترین سطح کیفی به آن ها ارائه دهد.
 • مرکز شنوایی سنجی در تهران می ‌بایست قیمت ‌های مناسبی برای انواع تست‌ های شنوایی و خدمات درمانی در نظر بگیرد و سلامت گوش مراجعان را در اولویت اهداف خود قرار دهد.

هم اکنون تمامی شما عزیزانی که نیاز به انواع جراحی‌ های درمانی و زیبایی گوش دارید، می ‌توانید به بهترین جراح گوش در تهران مراجعه کنید.

ویژگی های بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران:

❤️ داشتن تجربهبهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران باید تجربه و سابقه بسیار خوبی داشته باشد.
⚡️ استفاده از تجهیزات مناسببهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران باید برای ارائه خدمات از تجهیزات خوب و مناسب استفاده کند.
✅ داشتن برخورد محترمانهبهترین مرکز شنوایی سنجی باید با تمامی بیماران رفتار و برخورد محترمانه داشته باشد.
⭐ در دسترس بودنیک مرکز شنوایی سنجی خوب ترجیحاً باید در قسمت خوبی از شهر واقع شده باشد و به راحتی پیدا شود.

مهم ترین دلایل کم شنوایی

گوش انسان از سه بخش اصلی خارجی، میانی و داخلی تشکیل شده است. امواج صوتی و صداهای اطراف، از میان گوش خارجی عبور کرده و باعث لرزش پرده صماخ خواهند شد. این پرده لرزش را حین انتقال به گوش داخلی تقویت می ‌کند و موجب شنوایی فرد می‌ ‌شود. افرادی که به کم شنوایی مبتلا هستند، عملکرد های ذکر شده در گوش آن ها به درستی انجام نمی ‌شود و صداها را به طور واضح نخواهند شنید.

کم شنوایی یکی از شایع ترین اختلالات گوش می ‌باشد که ممکن است در کودکان و نوزادان نیز بروز دهد. این عارض خود را با علائمی همچون مشکل در درک کلمات و شنیدن صداها، نیاز به افزایش صدای تلویزیون، کناره ‌گیری از مکالمات و گوشه‌ گیری در محیط‌ های اجتماعی نشان می ‌دهد. اختلالات شنوایی می ‌تواند در اثر آسیب ‌های وارد شده به نقاط مختلف گوش رخ دهد و موجب آزار فرد نیز شود. به طور کلی از مهم ترین دلایل کم شنوایی ناگهانی می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاره شدن پرده صماخ: عوامل گوناگون همچون صداهای انفجاری و بسیار بلند، ضربه زدن به پرده گوش با اجسام خارجی، عفونت ‌های شدید و تغییرات ناگهانی در فشار صدا ممکن است موجب پاره شدن پرده گوش شود و در نهایت کاهش شنوایی را نیز به دنبال داشته باشد.
 • عفونت گوش: از دیگر عواملی که موجب کم شنوایی خواهد شد، رشد غیر طبیعی استخوانی، انواع تومورها و عفونت‌ های شدید گوش می ‌باشد. هر یک از این موارد ممکن است در گوش میانی یا خارجی رخ دهد و سلامت گوش افراد را به خطر بیندازد.
 • تولید ترشحات: در برخی موارد ممکن است ترشحات گوش به صورت تدریجی تولید شوند و کانال گوش را مسدود نمایند. در این هنگام گوش از هدایت امواج صوتی جلوگیری کرده و در نتیجه کاهش شنوایی رخ خواهد داد‌. هنگامی که کانال گوش مسدود شده باشد، می ‌توانید به بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران مراجعه کنید و با اقدامات لازم همچون شستشوی گوش، به درمان کم شنوایی خود بپردازید.

10 تا از بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران را بشناسید!

مرکز شنوایی سنجی سمعک برتر

مرکز شنوایی سنجی سمعک برتر

کلینیک ارزیابی شنوایی سمعک برتر دارای بیش از ۲۳ سال سابقه درخشان در این حوزه می ‌باشد. این مرکز دارای متخصصان برتر همچون دکتر سارا باقری، ادیولوژیست فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران است و خدمات مورد نظر شما را در بالاترین سطح کیفی ارائه می دهد. مرکز سمعک برتر هم اکنون در حوزه‌ های گوناگون درمانی آماده انجام انواع تست‌ های شنوایی سنجی مخصوص نوزادان و بزرگسالان می‌ ‌باشد و گزینه ای مناسب برای شما عزیزان محسوب می شود.

خدمات مرکز شنوایی سنجی سمعک برتر:

 • آزمون شنوایی سنجی نوزادان و بزرگسالان
 • تست‌های مربوط به سرگیجه، وزوز و عفونت گوش
 • تجویز انواع سمعک برای وزوز گوش و سالمندان
 • فروش اقساطی سمعک، آزمون ‌های شنوایی کودکان و تعمیر سمعک
 • تهیه قالب گوش، خرید باتری سمعک و تست منییر
 • شنوایی سنجی در منزل، تست ای بی آر و شنوایی کودکان و نوزادان

آدرس: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از ظفر، بالاتر از مترو شریعتی، روبروی بیمارستان ایرانمهر، انتهای کوچه مرشدی، پلاک هفدهم، واحد اول

شماره تماس: 02122909216

مرکز شنوایی سنجی آلفا

مرکز شنوایی سنجی آلفا

مرکز آلفا یکی از مجهزترین مراکز شنوایی سنجی در شهر تهران می‌ ‌باشد که هرگونه اختلال در عملکرد گوش شما عزیزان را شناسایی خواهد کرد. در این مرکز برترین اساتید کشور در حوزه جراحی ‌های درمانی و زیبایی گوش مشغول به فعالیت هستند. شما عزیزان با مراجعه به این مرکز، خدمات مورد نیاز خود را در بالاترین سطح کیفی و با قیمت ‌های مناسبی دریافت خواهید کرد.

خدمات مرکز شنوایی سنجی آلفا:

 • شنوایی سنجی نوزادان و بزرگسالان
 • آترزی گوش، تجویز انواع سمعک داخل گوشی و نامرئی
 • سمعک پشت گوشی، آنالوگ و دیجیتال
 • انواع سمعک هوشمند، بدون باتری و شارژی
 • تعمیر فوری سمعک، درمان وزوز گوش، کم شنوایی و پارگی پرده گوش
 • درمان عفونت گوش، فروش لوازم جانبی سمعک و بهترین سمعک برای سالمندان

آدرس: تهران، خیابان گاندی شمالی، تقاطع خیابان شریفی، روبروی کلانتری ۱۰۳، ساختمان پزشکان گاندی، پلاک هشتم، طبقه همکف، واحد یکم

شماره تماس: 02188674886

مرکز شنوایی سنجی حس دوم

مرکز شنوایی سنجی حس دوم

مرکز شنوایی سنجی حس دوم یکی دیگر از بهترین مراکز شنوایی سنجی در تهران می باشد که مجوز های لازم را از وزارت بهداشت کشور دریافت کرده است. این مرکز در محیطی بهداشتی و آرام آماده خدمت رسانی به شما عزیزان توسط دستگاه های برتر می باشد. پس وقت را از دست ندهید و با مراجعه به این مرکز، از خدمات مورد نظر خود برخوردار شوید.

خدمات مرکز شنوایی سنجی حس دوم:

 • تجویز انواع سمعک برای بزرگسالان
 • درمان وزوز گوش و عفونت گوش
 • درمان کم شنوایی و انجام تست گفتار
 • تست شنوایی سنجی با صدای خالص و چنگال
 • فروش سمعک با برند های اتیکن، زیمنس، بلتون و رکستون

آدرس: تهران، میدان ونک، ابتدای حقانی، نرسیده به چهارراه جهان کودک، ساختمان پزشکان ۳۸، طبقه اول

شماره تماس: 02188871085

مرکز شنوایی سنجی تهران

مرکز شنوایی سنجی تهران

مرکز شنوایی سنجی و کلینیک گوش تهران یکی از مجهزترین مراکز تخصصی شنوایی در شهر تهران محسوب می ‌شود. این مرکز با ارائه خدمات با کیفیت به مراجعان، موفق به کسب رضایت بالایی از آن ها شده است و گزینه ‌ای مناسب برای شما عزیزان محسوب می ‌شود. پس اگر هرگونه علائم کم شنوایی را تجربه می ‌کنید‌، با خیالی آسوده به مرکز تهران که یکی از بهترین مراکز شنوایی سنجی در کشور می‌ باشد مراجعه کنید.

خدمات مرکز شنوایی سنجی تهران:

 • درمان منییر و سرگیجه
 • تجویز سمعک و تست شنوایی سنجی یا ادیومتری
 • جراحی گوش و قاعده جمجمه
 • شناسایی علائم پارگی پرده گوش و درمان آن
 • درمان وزوز گوش، آزمایشات تخصصی تعادل و آنالیز گوش میانی
 • آنالیز گوش داخلی، آزمایشات پایه و الکتروفیزیولوژیک شنوایی

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان دی، پلاک دوازدهم، طبقه نهم

شماره تماس: 02188870911

مرکز شنوایی سنجی دانیال

مرکز شنوایی سنجی دانیال

کلینیک سنجش شنوایی و تجویز و تعمیرات سمعک دانیال، با دریافت مجوزهای رسمی از نظام پزشکی تاسیس شده است. این مرکز دارای پیشرفته‌ ‌ترین تجهیزات تشخیصی در حوزه شنوایی می ‌باشد و با پرسنل مجرب خود آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در حوزه ‌های گوناگون است‌‌. با مراجعه به مرکز دانیال از سلامت گوش خود اطمینان حاصل کنید و به درمان اختلالات گوناگون بپردازید.

خدمات مرکز شنوایی سنجی دانیال:

 • آزمون سنجش شنوایی و ارزیابی شنوایی
 • ارزیابی بیماری ‌های گوش میانی و تعمیر سمعک
 • آزمون‌ های گفتاری، مشاوره سمعک و تجویز سمعک
 • تست ادیومتری آنلاین، ارزیابی شنوایی آنلاین و درمان وزوز گوش
 • الکتروفیزیولوژی گوش، تمپانومتری، نوار گوش و قالب سمعک
 • تجویز انواع سمعک شارژی، هوشمند، دیجیتال، نامرئی و استخوانی
 • فروش سمعک کودکان، عینکی، داخل گوشی، ضد آب و یادگیرنده

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، کوچه روشن، پلاک سوم

شماره تماس: 02186035909

مرکز شنوایی سنجی جهان سمعک

مرکز شنوایی سنجی جهان سمعک

مرکز فوق تخصصی جهان سمعک از تیمی مجرب و حرفه ‌ای در بخش ‌های گوناگون ارزیابی شنوایی و توانبخشی تشکیل شده است. این مرکز با بیش از ۲۵ سال سابقه، موفق به کسب موارد درمانی بسیار زیادی شده و خدمات خود را از در تمامی سنین ارائه می ‌دهد. مرکز جهان سمعک با بهره ‌گیری از جدیدترین دستگاه‌ های شنوایی و الکتروفیزیولوژی گوش، توسط ادیولوژیست‌ های مجرب در خدمت شما عزیزان می ‌باشد و گزینه ‌ای مناسب برای شما به شمار می ‌رود.

خدمات مرکز شنوایی سنجی جهان سمعک:

 • خدمات تست شنوایی سنجی و درمان وزوز گوش
 • آموزش دانستنی‌ های شنوایی و درمان سرگیجه و عدم تعادل
 • خدمات تجویز سمعک در برند های گوناگون
 • تست کالریک، پوسچروگرافی و الکتروفیزیولوژی گوش
  شنوایی سنجی نوزادان، کودکان، بزرگسالان و تعمیر سمعک
 • انواع آزمایش ‌های تخصصی کم شنوایی و سرگیجه

آدرس: تهران، صادقیه، فلکه دوم، بلوار آیت الله کاشانی، بین اباذر و مهران، پلاک ۷۱، ساختمان پزشکان پارسا، طبقه چهارم، واحد چهاردهم

شماره تماس: 02144965281

مرکز شنوایی سنجی قصر

مرکز شنوایی سنجی قصر

کلینیک تخصصی قصر در خرداد ماه سال ۱۳۷۹ توسط جناب احمد غلامی ادیولوژیست و معاون بیمارستان ارتش در خیابان قدوسی راه ‌اندازی شده است. این مرکز با بهره ‌گیری از برترین پزشکان و تجهیزات، موفق به کسب عنوان بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران شده است. مرکز شنوایی سنجی قصر از لحاظ کیفیت خدمات و تجهیزات فنی، جزو برترین ‌ها در کشور می ‌باشد و گزینه ‌ای مناسب برای شما عزیزان محسوب می ‌شود.

خدمات مرکز شنوایی سنجی قصر:

 • مشاوره خرید سمعک و تست شنوایی و تعادل
 • فروش لوازم جانبی سمعک و تجویز سمعک در منزل
 • فروش سمعک در برند های مختلف
 • فروش انواع سمعک نامرئی، دیجیتال و آنالوگ
 • فروش سمعک هوشمند، استخوانی، ضد آب، داخل گوشی و پشت گوشی
 • قالب‌ گیری از گوش و ساخت قالب سمعک
 • درمان وزوز گوش و مشاوره ‌های تخصصی رایگان

آدرس: تهران، خیابان شریعتی، چهارراه قصر، ابتدای خیابان بهشتی، مجتمع قصر، جنب ایستگاه مترو شهید قدوسی، پلاک هفدهم، طبقه نهم

شماره تماس: 02188750930

مرکز شنوایی سنجی زعفرانیه

مرکز شنوایی سنجی زعفرانیه

مرکز شنوایی سنجی زعفرانیه توسط نیلوفر رستم‌ زاده، ادیولوژیست و فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی تاسیس شده است. ایشان در دانشگاه ‌های انگلستان تحصیل کرده ‌اند و سابقه کار در بیمارستان ‌های دولتی و مراکز خصوصی این کشور را نیز دارا هستند. در مرکز شنوایی سنجی زعفرانیه ارتباط کلامی و شنیداری با مراجعان برقرار می ‌کند تا قادر به تشخیص و درمان انواع مشکلات شنوایی آن ها باشد.

خدمات مرکز شنوایی سنجی زعفرانیه:

 • تست‌ های ارزیابی شنوایی افراد
 • مشاوره شنوایی و تست شنوایی نوزادان
 • ساخت انواع سمعک و قالب‌ گیری سمعک
 • قالب ‌های سمعک ضد آب و ضد صوت
 • درمان وزوز گوش، مشاوره شنوایی و فروش سمعک‌ های دیجیتال

آدرس: تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، جنب بانک آینده، ساختمان مقدس، پلاک ۵۰، طبقه دوم، واحد نهم

شماره تماس: 02126213508

مرکز شنوایی سنجی آوا

مرکز شنوایی سنجی آوا

کلینیک شنوایی سنجی آوا با بهره ‌گیری از برترین پزشکان شنوایی سنج کشور تلاش می ‌کند تا رضایت بالایی از مراجعان خود کسب کند. این مرکز همواره از تجهیزات مدرن و دارای استانداردهای جهانی استفاده کرده و خدمات شنوایی سنجی و تست ‌های آن را برای نوزادان نیز فراهم کرده است. پس وقت را از دست ندهید و جهت درمان مشکلات شنوایی خود با خیالی آسوده به این مرکز مراجعه کنید.

خدمات مرکز شنوایی سنجی آوا:

 • تست شنوایی سنجی بزرگسالان و کودکان
 • درمان وزوز گوش و ارزیابی بیماری حرکت
 • درمان بیماری مینیر، مشکلات ژنتیکی و ترشحات گوش
 • درمان کم شنوایی عصبی، وزوز، سرگیجه و عدم تعادل
 • درمان درد گوش یا اوتالژیا، تجویز سمعک و درمان کم شنوایی

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، پایین ‌تر از منیریه، چهارراه مدرس، ساختمان مدرس، پلاک هشتم، طبقه سوم، واحد هشتم

شماره تماس: 02155474084

مرکز شنوایی سنجی سمعک ماندگار

مرکز شنوایی سنجی سمعک ماندگار

مرکز شنوایی سنجی سمعک ماندگار یکی دیگر از بهترین مراکز شنوایی سنجی در تهران می ‌باشد که به پیشرفته‌ ‌ترین دستگاه‌ های ارزیابی شنوایی نوزادان و بزرگسالان مجهز است. این مرکز با کادر مجرب خود شامل متخصصان برتر گوش و حلق و بینی، توانسته است رضایت بالایی از مراجعان کسب کند و خدمات درمانی با کیفیتی به آن ها ارائه دهد.

خدمات مرکز شنوایی سنجی سمعک ماندگار:

 • غربالگری شنوایی نوزادان با دستگاه‌ های مناسب
 • ارزیابی تشخیصی و تعیین میزان کم شنوایی نوزادان و کودکان
 • ارزیابی گوش میانی، بررسی سلامت پرده گوش و میزان عفونت گوش
 • سنجش شنوایی، آزمون‌ های درک گفتار با دستگاه ادیومتری
 • بررسی عملکرد شیپور استاش و انجام تست ای‌ تی‌ اف
 • تجویز تخصصی انواع سمعک داخل گوشی و پشت گوشی با تکنولوژی دیجیتال
 • فروش سمعک ‌های هوشمند، تنظیم دقیق انواع سمعک، فروش باتری و لوازم جانبی سمعک

آدرس: تهران، خیابان پیروزی، بین مترو پیروزی و ابن سینا، روبروی مخابرات پیروزی، پلاک ۶۶۶، طبقه چهارم

شماره تماس: 02133798179

نحوه انجام تست شنوایی سنجی

به طور کلی دستگاه‌ های مورد استفاده در تست شنوایی سنجی، یک ابزار الکتریکی هستند که از مولد صدای خالص، نوسان ساز رسانایی استخوان برای اندازه ‌گیری عملکرد حلزون گوش، یک تضعیف کننده برای بلندی ‌های مختلف، میکروفون برای تست گفتار و گوشی برای تست هدایت هوا تشکیل شده ‌اند‌.

تست ‌های شنوایی سنجی توسط این دستگاه که با نام ادیومتر شناخته می ‌شوند انجام می ‌شود و شامل تکنیک‌ های ویژه ‌ای است. تمامی این تست ‌ها توسط متخصصان مربوطه انجام می ‌شود که با توجه به نتایج آن ممکن است درمان ‌های مناسب همچون استفاده از سمعک را تجویز کنند.

طی انجام این تست ‌ها هدفون‌ هایی در گوش افراد قرار داده می ‌شود تا توسط دستگاه ادیومتر، تن ‌های فرکانسی مختلف را در سطوح گوش به بیماران ارائه دهند. طی انجام این تست‌ ها، هر یک از گوش ‌ها به طور مجزا مورد آزمایش قرار می ‌گیرد تا سطح شنوایی آن ها اندازه‌ گیری شود. آستانه شنوایی سنجی هر فرد می ‌تواند گوناگون باشد و نتایج مختلفی داشته باشد.

بلندی صداها با واحد دسی بل اندازه ‌گیری می ‌شود که به طور کلی صدای آهسته حدود ۲۰ دسی بل و صدای بلند بین ۸۰ تا ۱۲۰ دسی بل خواهد بود. افراد پس از انجام این تست ‌ها می ‌توانند اختلالات گوناگون همچون کم شنوایی خفیف تا عمیق خود را تشخیص دهند و به درمان آن بپردازند. نتایج تست ‌های شنوایی سنجی شامل ۵ دسته ‌بندی می ‌شود که به شرح زیر است:

 • طبیعی: کم تر از ۲۵ دسی بل
 • خفیف: بین ۲۵ الی ۴۰ دسی بل
 • متوسط: بین ۴۱ الی ۶۵ دسی بل
 • شدید: بین ۶۶ الی ۹۰ دسی بل
 • بسیار عمیق: بالای ۹۰ دسی بل
نحوه انجام تست شنوایی سنجی

خدمات بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران

تست شنوایی سنجی با صدای خالص: متداول‌ ترین نوع تست شنوایی سنجی که در واقع اولین روش جهت شناسایی میزان مشکلات شنوایی است، تست شنوایی سنجی با صدای خالص می ‌باشد. برای انجام این تست از یک اتاق ایزوله ضد صدا استفاده می ‌کنند و از شما می خواهند تا از هدفون استفاده نمایید. سپس اپراتورها صداهایی را با حجم ‌های گوناگون با استفاده از دستگاه ادیومتر به گوش شما ارسال می ‌کنند و از شما می ‌خواهند هر بار که صدایی می ‌شنوید با فشار دادن یک دکمه یا علامت خاص به آن ها بگویید.

تست شنوایی سنجی امپدانس: یکی دیگر از انواع تست‌ های شنوایی سنجی، تست امپدانس می ‌باشد که تحرک، فشار هوای سیستم گوش میانی و رفلکس ‌های صوتی آن را اندازه ‌گیری می ‌کند. پرده گوش سالم اجازه می ‌دهد تا صدا بدون مانع از آن عبور کند. با استفاده از این تست میزان عملکرد پرده گوش شما را ارزیابی می ‌کنند تا مشکلاتی همچون مایع پشت پرده، حرکات غیر طبیعی و سوراخ شدن پرده گوش را تشخیص دهند. این تست شامل بستن گوش و افزایش آهسته فشار هوا در مجرای گوش جهت اندازه‌ ‌گیری پاسخ پرده گوش انجام می ‌شود.

تست شنوایی سنجی تنظیم چنگال: در این تست از ابزارهای فلزی گوناگون همچون چنگال جهت ضربه زدن ملایم و ساطع کردن امواج صوتی استفاده می ‌کنند. در این ارزیابی چنگال بر روی سر فرد در مکان‌ های مختلف قرار داده می ‌شود تا مشخص شود که آیا صدا به طور طبیعی از گوش داخلی و میانی عبور می‌ ‌کند یا خیر.

تست گفتار: این نوع تست هنگامی انجام می ‌شود که فرد توانایی لازم برای تشخیص کلمات از صدای پس زمینه را نداشته باشد. اگر این توانایی در فرد ضعیف باشد، احتمالاً او نیاز به سمعک خواهد داشت. در واقع تست گفتار توانایی شما را در درک گفتار بدون نشانه ‌های بصری اندازه ‌گیری می ‌کند. در این تست متخصصان شنوایی سنج از شما می ‌خواهند تا کلماتی را بشنوید و به طور بلند تکرار کنید. سپس کلمات از قبل ضبط شده از طریق هدفون پخش می ‌شوند و تحرکات پرده گوش را مورد ارزیابی قرار می ‌دهند.

اهداف مراکز شنوایی سنجی

با مراجعه به بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران و انجام آزمون‌ های لازم، تعیین می ‌کنند که آیا فرد مراجعه کننده به کم شنوایی دچار شده است یا خیر. در این مراکز نوع و میزان کم شنوایی افراد تشخیص داده شده و بر اساس آن راهکارهای مناسبی را ارائه می ‌دهند. بعد از انجام تست ‌های شنوایی، نتایج آن را به طور کامل برای شما عزیزان تفسیر می ‌کنند تا اختلالات خود را به خوبی شناسایی کنید.

در این حین ممکن است اقدامات درمانی یا پیشگیری مانند استفاده از محافظ‌ های گوش به شما عزیزان توصیه شود تا هرچه زودتر سلامت خود را به دست آورید. به طور کلی اگر کم شنوایی شما قابل درمان نباشد به شما سمعک تجویز خواهد شد و توضیحات لازم درباره انواع آن را نیز به شما ارائه می ‌دهند.

بسیاری از افراد تصور می ‌کنند که تا زمانی که عوارض منفی ناشی از کم شنوایی در آن ها پدیدار نشود، نیازی به درمان نخواهند داشت. اما بهتر است بدانید که کم شنوایی هنگامی درمان می ‌شود که در زمان مناسب اقدام به درمان آن کرده باشید. به همین دلیل توصیه می ‌شود که اگر هر کدام از موارد ذکر شده در قسمت پایین را دارا هستید، جهت انجام تست ‌های لازم به مراکز شنوایی سنجی در تهران مراجعه کنید:

 • وجود درد در قسمت‌ های مختلف گوش و ترشحات غیر طبیعی از گوش
 • احساس گرفتگی گوش، سرگیجه و گیجی
 • وجود مشکل در شنیدن صداهای آهسته، پچ پچ، نجوا یا در گوشی
 • عدم درک گفتار در شلوغی و بلند حرف زدن بر اساس گفته اطرافیان
 • احساس نیاز به بلند کردن صدای تلویزیون و درخواست برای تکرار جملات
 • داشتن سابقه کم شنوایی در خانواده و وجود افراد سمعکی
 • سن بالای ۵۰ سال و استفاده از داروهای کلیوی
 • کار کردن در محیط‌ های صنعتی و احساس ناراحتی هنگام شنیدن صداهای بلند

کلام آخر

اختلالات کم شنوایی ممکن است برای تمامی سنین به دلایل گوناگون همچون عفونت گوش، صداهای انفجاری و آسیب به پرده گوش ایجاد شود. افرادی که علائمی همچون ترشحات غیر طبیعی در گوش، مشکل در شنیدن صداهای آهسته و یا درخواست برای تکرار جملات را تجربه می ‌کنند، می ‌بایست به مراکز شنوایی سنجی مراجعه نمایند‌‌. در این مراکز تست‌ های گوناگون همچون تست شنوایی سنجی با صدای خالص و تست گفتار بر روی شما صورت می ‌گیرد تا مشکلات شما شناسایی شده و به درمان آن بپردازند.

در این مقاله 10 مورد از بهترین مرکز شنوایی سنجی در تهران را به شما معرفی نمودیم تا بتوانید با مراجعه به آن ها خدمات مورد نیاز خود را دریافت نمایید. سپاسگزاریم که تا انتها این مقاله را مطالعه نمودید. در صورت داشتن هرگونه انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

فاطمه عرب

سلام من فاطمه عرب هستم، 5 ساله کار نویسندگی در زمینه مطالب سلامتی و زیبایی تهیه و گردآوری میکنم. خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا نظری دارید زیر همین مقاله برام بنویسید .ممنونم ازمطالعه این مقاله....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا